Do dwunastu tradycyjnych wigilijnych potraw oprócz karpia z pewnością zaliczają się kluski z makiem. Jest to popularna potrawa szczególnie na Pomorzu i Kaszubach, co nie znaczy, że gości ona na stołach w całej Polsce. Wiele osób uważa, że bez tego dania nie ma świąt Bożego Narodzenia. Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie tych klusek, od tego ekspresowego do tego wymagającego więcej pracy z naszej strony. Jest to wigilia, więc trochę można się postarać, czyż nie?
Po pierwsze najważniejszy jest mak, musi być go bardzo dużo. Potrawa ta może być zarówno daniem głównym jak i deserem. Jedną z właściwości maku jest to, że łagodzi błony śluzowe. W jego skład wchodzi białko, cenne witaminy oraz tłuszcze.
Rozpoczynamy od ciasta. Najpierw przesiewamy mąkę do miski, następnie wbijamy dwa jajka i dodajemy szklankę wody wraz z olejem. Ugniatamy ciasto, by było elastyczne, gdy istnieje taka potrzeba to dodajemy więcej wody. Masę dzielimy na pół i rozwałkujemy na cienkie placki. Zostawiamy na kilka minut, by trochę się osuszyły a następnie wycinamy wybrane przez nas kształty. Przygotowujemy garnek z odrobiną soli i masła, w którym gotujemy zrobione przez nas kluski. Gdy zaczną wypływać na wierzch, odcedzamy je i studzimy.
Przejdźmy teraz do masy makowej. Przelewamy mak wrzątkiem i mielimy go dwukrotnie (niezastąpiona może okazać się elektryczna maszyna do mielenia, gdyż potrzeba dużo siły). Rozcieramy całość z miodem i dodajemy bakalie. Następnie wsypujemy posiekaną skórkę pomarańczową wraz z laską wanilii. Na sam koniec masę makową mieszamy z kluskami. Potrawa jest gotowa, można ją podawać na zimno lub przypiec w piekarniku (wtedy wrzucamy wszystko do naczynia żaroodpornego wysmarowanego masłem).
Kluski z makiem | Kluski z makiem | Kluski z makiem |
Albo ja nie do widzę, albo w składnikach na masę makową nie ma maku. Ciekawe 😊