Gotowanie jajek na miękko, półtwardo, twardo i w koszulce

Gotowanie jajek nie jest wcale łatwe. Mając ochotę płynne żółtko, często się zdarza, że musimy się zadowolić jajkiem ugotowanym na twardo lub na odwrót. Dlatego jak kontrolować płynność żółtka wewnątrz jajka i jak długo powinny być one gotowane?

W przypadku gdy chcemy mieć płynne żółtko powinno się je gotować od 2 do 4 minut i jest to zależne od wielkości jajka. Jajko ugotowane na półtwardo otrzymasz po upływie około 6 minut. Oczywiście otrzymanie jajka ugotowanego na twardo jest najłatwiejsze i gorąca kąpiel powinna trwać dłużej jak 10 minut, lecz nie można przesadzać, gdyż przegotowane jajka mają zupełnie inny smak jak te ugotowane „w punkt”.

Dlatego podczas gotowania jajek należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie każde kupne jajko musi być od razu umyte. Dlatego warto jest je chociaż opłukać wodą. Na skorupce mogą się znajdować drobnoustroje lub inne szkodliwe bakterie. Najlepiej jest je przechowywać w lodówce w wytłaczance. Należy pamiętać by nie stykały się z innymi produktami, gdyż bakterie mogą przejść na np. ser.

Podczas gotowania, pamiętaj by wkładać je pojedynczo do chłodnej wody. Gdy wrzucisz je do wrzącej wtedy może ono pęknąć podczas gotowania. Czemu pojedynczo? Dlatego, że jest się wtedy ostrożniejszym i nie uszkadza się skorupki jajka.

Jak liczyć czas gotowania jajka? Od momentu gdy woda zacznie wrzeć. Dlatego jak chcemy mieć płynne żółtko najlepiej być gdzieś w pobliżu i cały czas kontrolować czas. W przypadku gdy jajko ma uszkodzoną skorupkę, lecz błona jest cała można też je ugotować. Wystarczy wtedy je zawinąć w zwilżony pergamin.

Często w programach kulinarnych pojawia się termin „jajko w koszulce”. Jak je zatem przygotować? Po pierwsze przygotowujemy garnek z wodą i doprowadzamy ją do wrzenia. Dodajemy kilka łyżek octu, gdyż ma on wpływ na kształt jajka. Najlepiej by jajko było świeże, bo w przypadku starych całość może się po prostu nie udać. Jajko wbijamy na płaski talerz a wodę w garnku mieszamy. Gdy utworzy się mały wir, szybkim ruchem wlewamy jajko do garnka. Dalej mieszamy wodę, lecz nie można dotknąć jajka, które jest w wirze. Gdybyśmy nie mieszali wody, wtedy jajko by opadło na dno i się spaliło. Po około 2 minutach mamy ugotowane jajko w koszulce. Białko się delikatnie ścięło, natomiast żółtko ma płynna konsystencję.

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.