Który miód jest najlepszy? Lecznicze właściwości miodu.

Właściwości miodu zależą od tego jakiego on jest pochodzenia. Pszczeli jest bakteriobójczy i antyseptyczne. Mimo tego ożywia mózg i korzystnie wpływa na pracę układu krwionośnego. W Polsce średnio spożywa się około 300g/osobę czyli w stosunku to innych narodowości jest to bardzo mało (Grecy - 3,5kg; Niemcy – 6kg).

W jaki sposób powstaje miód? Na świecie są takie pracowite stworzenia jak pszczoły, zbierają nektar, który przez odpowiednie enzymy oraz kwasy jest przerabiany w plastrach woskowych. Dalej w hodowli, gdzie znajdują się ule jest on odwirowywany bezpośrednio z plastra do naczynia a potem pakowany.

Już w starożytności jego właściwości były wykorzystywane do leczenia ran, chorób żołądka czy jako środek moczopędny i wzmacniający odporność naszego organizmu. Zatem jak czym się kierować przy wyborze miodu? To czy miód jest płynny czy w postaci stałej nie ma znaczenia, gdyż jest to proces naturalny i nie ma większego wpływu na jego właściwości (obróbka termiczna go stopi). Dobry miód powinien zawierać jak najwięcej naturalnych składników i nie powinien być dodatkowo wzbogacany, oprócz tego powinny pochodzić z ekologicznych hodowli (odpowiednia informacja powinna znajdować się na opakowaniu). Podstawowe rodzaje miodu to:

  • nektarowy (powstaje on tylko i wyłącznie z nektarów kwiatów)
  • spadziowy (można go podzielić na dwa gatunki: spadź liściasta i iglasta. Spadź jest zbierana przez pszczoły z owadów obecnych na drzewach)
  • mieszany (nektarowo-spadziowy lub spadziowo-nektarowy)

Jak sprawdzić czy producent dodał cukier do miodu lub inne składniki? Jeżeli po upływie 3 miesięcy od daty produkcji pozostaje on nadal płynny, śmiało możesz przypuszczać że ma dodatek cukru i nie jest w całkowicie pochodzenia naturalnego. Możesz sprawdzić jego rozpuszczalność w wodzi, gdy wlejesz odrobinę do wody i od razu się rozpuści wtedy ma on inne dodatki.

Miód można przechowywać do trzech lat, lecz w niekorzystnych warunkach można zaobserwować niekorzystne zmętnienie oznaczające zachodzące zmiany w produkcie (sprzyja temu temperatura wyższa niż 20 stopni Celsjusza). Miód staje się ciemny i traci swoje wszystkie właściwości. Krystalizacja nie wpływa na jakość miodu i jest jedynie efektem jego przechowywania. Absorbuje on inne zapachy, dlatego nie powinno się go trzymać w miejscach gdzie jest wyczuwalny odór. W przypadku przechowywania w lodówce powinien być on szczelnie zamknięty, bo może przejść zapachem mięsa. Najlepiej jest go przechowywać w szklanych naczyniach a nie metalowych (może mieć metaliczny posmak). Oprócz tego jest on silnie higroskopijny, czyli łatwo łączy się z woda. W przypadku nieszczelnego opakowania, górna warstwa jest rozrzedzona, czego późniejszym efektem może być fermentacja i nie będzie on zdatny do spożycia.

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.