Dieta na zaparcia

Ograniczenie niektórych produktów pozwoli zwalczyć zaparcia osobom na to podatnym. Trzeba zmienić trochę dotychczasowe zasady żywieniowe, by wspomóc pracę jelit. Owa dieta musi być bogata przede wszystkim w błonnik i uboga w produkty wysoko przetworzone. Oprócz ograniczeń żywieniowych będzie ona wydajniejsza, gdy pojawi się aktywność fizyczna.

Co powoduje zaparcia? Gdy pokarm przesuwa się w dół układu pokarmowego, odcinek odpowiadający za wchłanianie wody to jelito grube. Gdy jest wchłonięta odpowiednia ilość wody, stolec przesuwany w kierunku odbytu jest dobrze uformowany. W przypadku gdy skurcze mięśni są słabe lub zostanie wchłonięta zbyt duża ilość wody jest mowa o zaparciach. Im słabsze skurcze, tym stolec jest wolniej przesuwany i więcej wody jest wchłanianie. Najczęściej jest to spowodowane przez brak ruchu, dużą ilość mleka, zbyt mało błonnika, obecność niektórych leków (zwłaszcza te, które zobojętniają kwasy żołądkowe, na nadciśnienie i moczopędne), zespół jelita drażliwego, znaczne odwodnienie organizmu, problemy z układem pokarmowym, udar, powstrzymywanie oddawania stolca lub używanie środków przeczyszczających.

W przypadku występowania zaparć zaleca się spożywać duża ilość błonnika. Nie jest on wchłaniany przez układ pokarmowy, a on sam wchłania wodę, co powoduje iż stolec ma właściwą konsystencję. Dieta uboga w błonnik jest najczęstszą przyczyną zaparć. Powinno się go spożywać od 20 do 40g, zawiera się on w warzywach, owocach czy produktach pełnoziarnistych. Powinno się spożywać takie produkty jak: brązowy ryż, kasza gryczana i jęczmienna, płatki owsiane, brokuły, brukselki, szparagi, marchewki, kapustę, jabłka, winogrona, truskawki, gruszki czy też maliny itp. A powinno się unikać tłustych mięs, kakao, czekolady i ogólnie słodyczy, jedzenia typu fast food, białego ryżu, żółtego sera i smażonych potraw.

Jeżeli już mamy dietę bogatą w błonnik, zadbajmy o odpowiednie nawadnianie organizmu. Gdy pokarm jest suchy, wtedy nie przesuwa się z odpowiednią szybkością przez układ pokarmowy. Im więcej wody, tym stolec ma lepszą konsystencję i nie ma problemów z wydaleniem. Trzeba mieć na uwadze jakie napoje się pije, duże ilości alkoholu kawy i napojów słodzonych odwania organizm.

Istnieją również domowe sposoby na pozbycie się problemu zaparć. Przede wszystkim poleca się mielone ziarna siemienia lnianego, które chronią wodę zawartą w naszym organizmie i tworzą odpowiedni stolec – sugeruje się by pić codziennie przed pójściem spać napar z siemienia lnianego przez mniej więcej dwa tygodnie. Dodatkiem do wielu potraw mogą być otręby i z pewnością poprawią pracę naszego układu pokarmowego. W ciągu dnia możemy jeść suszone rodzynki, morele lub śliwki, zawierają one dużo mikroelementów i witamin.

W przypadku leczenia zaparć nie wolno nadużywać różnych leków, gdyż rozregulowują pracę naszych jelit. Najważniejsza jest prawidłowa dieta i aktywność fizyczna!

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.
iga, 2 czerwca 2016 11:20:48

Nie zjadałbym stąd tylko banana bo na mnie działają zapierająco i babeczek bo nie lubię słodyczy. Pomagam sobie przy zaparciach dicopegiem ale i te przepisy wezmę pod uwagę

Agata, 30 października 2015 17:48:11

Masakra, dieta lekkostrawna wcale nie jest moją ulubioną, pomaga, razem z dicopegiem pozbyłam się zaparć ale tego typu kuchnia w dalszej perspektywie mnie przeraża.