Dieta na pamięć i koncentrację

Problemy z pamięcią i koncentracją mogą wynikać w szczególności z tego co spożywamy. Podczas wzmożonego wysiłku naszego mózgu, potrzebuje on dużej ilości glukozy, gdyż podczas nauki pracuje on na podwyższonych obrotach. Z pewnością wpływ ma stres, dlatego poświęcajmy więcej czasu na relaks lub po prostu sen, dzięki temu nasz mózg oraz cały układ nerwowy będzie odpoczywać.

Wszystkie nerwy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują określonych wartości odżywczych, w przypadku ich niedoboru nie pracują prawidłowo, czego efektem jest niższa koncentracja oraz gorsza pamięć. Podstawową zasadą jest 4-5 posiłków dziennie, które dostarczają na bieżąco wszystkich witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Każdy posiłek powinien zawierać mniej więcej 2 cienkie kromki pieczywa lub 2-3 łyżki makaronu lub kaszy. Mogą to też być ziemniaki lub 4 łyżki musli. Wszystkie te produkty są bogate w węglowodany, które stopniowo są rozkładane w wyniku czego jest uwalniana glukoza. Im bardziej złożone węglowodany zawiera produkt tym lepiej, ponieważ glukoza jest dostarcza przez dłuższy czas. Oprócz tego produkty z pełnego ziarna są bogate w witaminę B1, wspomaga ona trawienie złożonych cukrów.

Nie wolno również zapominać o jajkach, mimo iż są one źródłem cholesterolu, zawierają lecytynę. Odpowiada ona za prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych przez co polepsza pamięć i jesteśmy w stanie zapamiętać więcej informacji.

Wiele się słyszy o tym, że warto jeść ryby. Jest to prawda, ponieważ zawierają one zdrowe tłuszcze nienasycone omega-3. Powinniśmy spożywać 2-3 razy w tygodniu posiłek w szczególności oparty na rybie morskiej. Kwasy te usprawniają nasz mózg, poprzez tworzenie nowych neuroprzekaźników (impulsy są przenoszone szybciej i wydajniej pracuje nasz mózg). Oprócz tego kwasy omega-3 wspomagają wydzielanie serotoniny, odpowiada ona za dobry nastrój. Dietę można wzbogacić o olej rzepakowy, oliwę z oliwek lub olej lniany. Mają one podobne właściwości a zawierają jeszcze witaminę E.

W przypadku, gdy główny posiłek dnia nie opiera się na rybie, wtedy postawmy na mięso. W jego skład wchodzi spora ilość witamin. Niedobór ich osłabia pamięć przez co nie możemy się skupić. Częstym efektem niedoboru witaminy PP jest bezsenność. Ważnym mikroelementem w mięsie jest żelazo, poprawia ono wydajność układu krwionośnego, tlen jest szybciej transportowany do wszystkich komórek.

Nie wolno zapominać o warzywach. Już nie od dziś wiadomo, że są one kopalnia wszystkich witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapobiegają starzeniu się komórek nerwowych oraz zapobiegają wszelkim chorobom związanym z mózgiem, np. Alzhaimer.

Przykładowa dieta, na poprawienie pamięci

Śniadanie – jajko na miękko z koperkiem, pół papryki, szklanka kakao, 2 kromki chleba z soją margaryną i wędliną oraz pomidor
II śniadanie – mały jogurt, sok pomarańczowy i orzechy
Obiad – zupa z brokułów z grzankami, surówka z marchewki, jabłka oraz kapusty pekińskiej, pieczony mintaj z brązowym ryżem Podwieczorek – sałatka z pomarańczą i awokado
Kolacja – sok pomidorowy i sałatka z selerem naciowym

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.