Naturalne antybiotyki, które musisz poznać!

Dłuższe stosowanie antybiotyku może spowodować, że dane bakterie po prostu się na niego uodpornią i może dojść do sytuacji, że nie będzie czym już leczyć chorych osób. Ludzie nadużywają antybiotyków i nie powinni chodzić ze zwykłym przeziębieniem do lekarza prosząc o stosowny antybiotyk. W wzmocnieniu układu odpornościowego mogą nam pomóc "naturalne antybiotyki". Są to rośliny zawierające substancje, które niszczą bakterie, grzyby lub wirusy.

Najpopularniejszym "roślinnym antybiotykiem" jest czosnek. Zawiera on allicyne, która nie tylko odpowiada za ostry zapach ale także niszczy gronkowce, paciorkowce itd. (odpowiadają one za zakażenia ropne skóry, zapalenie mięśnia sercowego i płuc, zatrucia pokarmowe) i E. coli. Pomaga on również w leczeniu bólu gardła, grypy, zapalenia zatok lub przeziębienia. Poprawia krążenie krwi, ciśnienie a nawet obniża poziom złego cholesterolu. Obróbka termiczna czosnku niszczy ten związek, dlatego zaleca się spożywanie czosnku na surowo.

Cebula i czosnek należą do tej samej grupy roślin. Zawiera ona związki siarki i również allicynę. Sporządzony z cebuli sok, niszczy bakterie, leczy trądzik, oparzenia, kaszel, gorączkę lub zapalenie zatok. By go zrobić, wystarczy pokroić cebulę w kostkę, dodać sok z cytryny, miód i odstawić w ciepłe miejsce na dobę mieszając od czasu do czasu. Po wszystkich czynnościach całość sączymy.

O tym, że żurawina posiada właściwości bakteriobójcze chyba każdy słyszał. Dzieje się tak, dlatego, że zawiera proantocyjanidyny i kwas hipurowy. Związki te zwalczają infekcje wywołane bakterią E. coli. Oprócz tego zapobiegają rozmnażaniu się bakterii i przyleganiu ich do komórek (zwalcza próchnicę i choroby dziąseł). Sporządzony sok z żurawiny obniża ryzyko zawału serca oraz zapobiega powstawaniu komórek rakowych.

Kolejnym naturalnym antybiotykiem jest tymianek, zawiera on olejek eteryczny, który działa grzybobójczo, przeciwpasożytniczo i bakteriobójczo. Oprócz tego działa wykrztuśnie i rozkurczająco, przez co pomaga leczyć przeziębienia i grypę. Sporządzony napar z tymianku wspomaga wydzielanie soków trawiennych lub można nim przemywać rany (działa odkażająco). Nie powinny go stosować kobiety w ciąży, gdyż pobudza macicę.

Oregano zawiera tymol i karwakrol, które są grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze. Można je stosować w zaburzeniach trawiennych lub zapaleniu oskrzeli. Pomaga również przy bólach reumatycznych i migrenie.

Oprócz oregano, swoje zastosowanie jako naturalny antybiotyk ma bazylia. Działa ona przeciwzapalnie, bakteriobójczo i niszczy wszelkie pasożyty. Wykonany napar z bazylii pomaga w leczeniu problemów trawiennych, wzdęć lub grypy. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży i małe dzieci. Osoby dorosłe nie powinny stosować bazylii również przez zbyt długi czas.

Sosna zwyczajna – otrzymywany z niej olejek sosnowy ma właściwości antybakteryjne, wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Sporządzając napar może pomóc w leczeniu oskrzeli i zapalenia krtani. Osoby, które są przeziębione i mają katar mogą wykorzystać suszone igliwie do kąpieli. Wystarczy zalać je wrzątkiem i wlać do wanny.

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.