Dieta zdrowa dla serca

Choroby serca w dzisiejszych czasach są spowodowane w dużej mierze nieprawidłową dietą. Spożywamy w posiłkach za dużo czerwonego mięsa, cukru oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Serce potrzebuje odpowiednio zbalansowanych posiłków, które dostarczą mu wszystkich wymaganych składników do prawidłowego funkcjonowania.

W regionie morza śródziemnego można zaobserwować zmniejszoną zachorowalność na choroby serca. Jest to efekt panującej tam diety, na owoce morza w każdej postaci od ryb po krewetki, kalmary i inne. Dodatkowo dieta wzbogacona jest w produkty zbożowe oraz owoce i warzywa, głownie są to pomidory i papryka. Możemy również zauważyć duże spożycie warzyw strączkowych, np. groch, soja czy fasola. Czerwone mięso gości na śródziemnomorskim stole bardzo sporadycznie, tylko kilka razy w miesiącu.

Dieta śródziemnomorska powinna być bogata w witaminę E, C, beta karoten, flawonoidy oraz błonnik pokarmowy. Powinniśmy ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu, a czerwone mięso musimy zastąpić rybami oraz innymi owocami morza. Powinniśmy zrezygnować całkowicie z pieczywa pszennego, a w jego miejsce spożywać jego odpowiednik, którym jest pieczywo ciemne razowe. Dzięki temu, że jest ono tylko raz zmielone w młynie jest bogate w błonnik pokarmowy. W naszej diecie mogą również zagościć produkty mleczne takie jak nabiał, ale ich ilość nie powinna być duża. Dietę śródziemnomorską możemy z powodzeniem i bez obaw stosować całe życie, jeśli zależy nam na utracie masy możemy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii.

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.
AndrzejAndrzej, 2 stycznia 2018 10:14:39

Joanna : poprawione :}}}}

Joanna, 31 grudnia 2017 21:57:35

Poprawcie "owocami moża" na "owocami morza", bo gęsiej skórki dostaję.

AndrzejAndrzej, 17 grudnia 2015 19:06:11

Paulina: czy możesz wskazać jakiś błąd? Bo znalazłem tylko literówkę.

Paulina, 17 grudnia 2015 18:08:16

Prosze poprawic bledy ortograficzne w tym tekscie!!!