Kiedy upiec pierniczki? Najlepszy czas na pieczenie.

Pierniki mają to do sobie, że zaraz po upieczeniu są dość twarde i aby nie stracić wszystkich zdrowych zębów powinniśmy dać im "dojrzeć" do :) Nie warto zostawiać pierników na ostatnią chwilę, może nie starczyć im czasu i na święta dalej będą twarde i ciężkie do skosztowania. Dlatego w skrócie napiszemy, jaki typ piernika kiedy powinien zostać przygotowany.

Piernik staropolski

Piernik, z którym trzeba się trochę pobawic. Najlepszym czasem na rozpoczęcie przygotowań do jego wyrobu jest początek listopada. Potrzebuje on dość dużo czasu na leżakowanie przed pieczeniem. Ciasto powinniśmy wyrobić już na początku miesiąca, aby potem 7 dni przed świetami je wypiec. 4 dni przed świąteczną kolacją powinniśmy go przełożyć. Czas który poświęciliśmy na jego przygotowanie zostanie nam zrekompensowany smakiem i jego wytrzymałością, powinien przetrwać jeszcze do Nowego Roku.

Pierniczki bakaliowe

Pierniki przygotowane na tym cieście będą bardzo dobre w smaku przez cały rok. Dlatego wartu przygotować ciasto w połowie listopada i pozostawić je na kilka dni w chłodnym miejscu. Najlepiej pod koniec listopada wypiec ciasto.

Katarzynki

Piernik, który zaraz po upieczeniu jest bardzo twardy, dlatego trzeba pamiętać aby je przygotować już na koniec listopada, to ostatni czas. W innym przypadku mogą nie dojrzeć i nie będziemy mogli ich zajadać przy choince.

Lebkuchen

Piernik ostatnia deska ratunku. Nie potrzebuje dużo leżakowania i nie jest bardzo twardy po upieczeniu. Można go przygotowywać w zasadzie przez cały grudzień, ale najlepiej jest je przygotować pod koniec listopada. Dzięki temu nabiorą właściwego smaku.

Rustykalne pierniczki

Piernik, który zwali z nóg swoim orzechowym zapachem. Jest on trochę wymagający jeśli chodzi o czas leżakowania, dlatego warto przygotować je pod koniec listopada.

Pierniczki z Norymbergi

Podobnie jak z niemieckimi piernikami Lebkuchen. Możemy je upiec w ostatniej chwili, ale nie warto tego robić, bo każdy dzień leżakowania dodaje im więcej smaku. Dlatego nie zostawiajmy ich na ostatnią chwilę i przygotujmy je na początku grudnia.

Pepparkakor

Szwedzkie pierniki, bogate w melasę. To jedne z najtwardszych pierników świątecznych. Dzięki swojej trwałości przy zachowaniu kształtów możemy sobie pozwolić na różne wzory. Najlepiej przygotować je na początku grudnia lub pod koniec listopada.

Basler Lackerli

Piernik pieczemy już od 10 grudnia. Jest to klejący twór, nie jest twardy. Przed połową grudnia powinniśmy pokroić go w kwadraty i umieścić w puszkach.

Pierniki na ostatnią chwilę - alpejskie

Pierniki które powinniśmy upiec najpóźniej tydzień przed świętami, ale najlepiej dwa. Z czasem twardnieją i marszczy się ich delikatna skórka. Przygotowane z nadzieniem pozostają dłużej świeże i wilgotne. Puszyste, grube, rozpływające się w ustach każdego łasucha!

SPRAWDŹ TUTAJ: Co zrobić, by pierniczki szybciej zmiękły?

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.