Dieta kapuściana

Dieta kapuściana jest uważana przez wiele osób za bardzo skuteczną oraz zdrową. Przede wszystkim pozwala stracić kilka kilogramów w krótkim czasie. Dodatkowo kapusta zawiera duże ilości witaminy C, a to wzmacnia naszą odporność. Oprócz tego kapusta zwiera jeszcze witaminę A, która wpływa pozytywnie na oczy, skórę, paznokcie. Witaminę E - zapobiega utlenianiu witaminy A, przyśpiesza gojenie ran, sprzyja prawidłowemu rozwoju mięśni, chroni organizm przed wolnymi rodnikami.

Istotnym składnikiem jest błonnik, który pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego, przeciwdziała zaparciom i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i trójglicerydów. Stabilizuje poziom glukozy we krwi oraz oczyszcza organizm z toksyn i substancji rakotwórczych. W znacznym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Dodatkowo dieta kapuściana bogata jest w fosfor, który pomaga w prawidłowym rozwoju kości, buduje tkanki miękkie takie jak, serca, nerek, mózgu, błon komórkowych oraz pomaga w przyswajaniu energii z białek, węglowodanów i tłuszczów. Znajdziemy w kapuście również duże pokłady manganu, potasu, wapnia oraz sodu. Na poprawę wyglądu skóry, włosów oraz paznokci ma również wpływ zawarta w kapuście siarka.

Kapusta jest bardzo sycąca, dzięki temu po zjedzeniu dania składającego się z kapusty jesteśmy szybciej i dłużej nasyceni. Ważną potrawą w diecie kapuścianej jest zupa, można ją spożywać kilka razy dziennie, bez potrzeby spędzania wielu godzin w kuchni.

Plan diety

Dzień 1 - Na śniadanie podajemy zupę kapuścianą, po spożyciu możemy pozwolić sobie na czarną kawę. Drugie śniadanie powinno składać się wyłącznie z warzyw, możemy zatem zjeść marchewkę lub surowego ogórka, albo lekką warzywną sałatkę. Na obiad zupa kapuściana oraz gorzka herbata. Na podwieczorek powinniśmy zjeść lekki owoc, nie jest nim banan, proponujemy jabłko, gruszkę lub kiwi. Zamiast jeść kolacje, można spożyć dużą ilość wody mineralnej.

Dzień 2 - Na śniadanie przygotowujemy warzywa w postaci świeżej lub gotowanej. Najlepsze będą zielone warzywa oraz liściaste. Musimy z tego dnia wykluczyć owoce oraz jarzyny takie jak: fasola, groch lub kukurydza. Na obiad porcja zupy kapuścianej. Na kolację 2 pieczone ziemniaki w mundurkach, bez soli.

Dzień 3 - Na śniadanie podajemy porcję zupy kapuścianej. Na drugie śniadanie możemy sięgnąć po lekki owoc i gorzką herbatę. Na obiad warzywa. Tego dnia z naszej diety musimy wykluczyć ziemniaki. Podwieczorek powinien składać się z lekkostrawnych i niskokalorycznych owoców. Kolacji nie jemy, jeśli poczujemy wzmożony głód, możemy sięgnąć po małą porcję zupy kapuścianej. Pamiętamy o prawidłowym nawadnianiu organizmu!

Dzień 4 - Śniadanie, ponownie zupa kapuściana. Na drugie i obiad możemy banany, których nie powinniśmy jeść wcześniej, ale nie więcej niż 4 sztuki. Na kolacje powinniśmy spożyć 2 litry odtłuszczonego mleka, a po posiłku powinniśmy wypić dużo wody mineralnej, niegazowanej.

Dzień 5 - Ponownie zupa kapuściana na śniadanie. W trakcie obiadu możemy pozwolić sobie na maksymalnie 200 gram mięsa, najlepiej chude mięso z kurczaka lub wołowina. Na kolacje 6 pomidorów. Po ostatnim posiłku tego dnia powinniśmy uzupełnić poziom wody w organizmie.

Dzień 6 - Śniadanie, zupa kapuściana. Na obiad mięso, np. gotowana wołowina, filet z kurczaka, indyka lub chuda ryba. Na kolację talerz zielonych warzyw, np. brokuły, papryka i sałata. Na koniec dnia ponownie uzupełniamy płyny w organizmie.

Dzień 7 - Śniadanie pozostaje bez zmian, zupa kapuściana. Na obiad brązowy, niełuskany ryż z nisko kalorycznymi warzywami. Zamiast kolacji powinniśmy wypić dużo wody mineralnej, niegazowanej oraz soku z owoców.

Podczas stosowania diety kapuścianej można stracić na wadze od 3 do 6 kg, ale nie jest to regułą. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na dietę. Najważniejsze jest aby przestrzegać zasad diety każdego dnia i nie wracać od razu po diecie do starych nawyków żywieniowych, możemy spowodować efekt Jo-Jo i bardzo szybko wrócą do nas utracone kilogramy.

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek diety, należy skonsultować się z lekarzem czy nie ma do niej żadnych przeciwwskazań.

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.
annikap, 7 listopada 2014 09:12:31

wlasnie wczoraj zakonczylam diete, spektakularnych efektow nie widac, ale czuje sie oczyszczona , bez soli, konserwantow , cukrow i chemii...warto raz na jakis czas, ja juz planuje po swietach...