Dieta cytrynowa (Lemon detox diet)

Dieta cytrynowa lub lemoniadowa (Lemon detox diet), to ekstremalna monodieta, której celem jest oczyszczenie naszego organizmu z toksyn. Monodiety skupiają się wyłącznie na jednym składniku, dlatego też nie powinny być stosowane zbyt długo. W ciągu trwania diety dostarczamy do organizmu dużo jednego składnika, gdy innych prawie w ogóle. Dieta ta nie jest zalecana przez diabetyków i lekarzy, lecz mimo wszystko zdobyła popularność.

O diecie cytrynowej

Lemon detox diet, to dieta z grupy oczyszczających jej autorem jest Stanley Burroughs, specjalista w medycynie naturalnej. Podstawą dla tej diety są cytryny, które posiadają wiele właściwości prozdrowotnych. Wspomagają pracę wątroby, oczyszczają ją z toksyn, przyśpieszają proces detoksykacji organizmu, oraz odkwasza organizm. Witamina C zawarta w owocach cytrusowych wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego w organizmie i pomaga zwalczyć wolne rodniki. Mimo tak wielu zalet cytryny, dieta ta krytykowana jest przez lekarzy oraz dietetyków, może ona przynieść więcej szkody niż korzyści dla zdrowia.

Plan diety cytrynowej opiera się głównie na spożywaniu soku z cytryny rozcieńczonego z wodą (lemoniada cytrynowa), które ma zastąpić 5 pełnowartościowych produktów.

Przepis na lemoniadę w diecie cytrynowej:

  • 1 szklanka wody mineralnej niegazowanej,
  • sok ze świeżo wyciśniętej cytryny,
  • 2 łyżeczki syropu klonowego, około 20ml
  • odrobina ostrego pieprzu.

Tak przygotowaną lemoniadę powinniśmy spożywać przez 4 do 7 dni, po tym czasie należy stopniowo wprowadzać powszechnie spożywane produkty, takie jak pieczywo pełnoziarniste, nabiał, warzywa, owoce. Po diecie cytrynowej dobrym pomysłem w celu przeciwdziałania efektowi Jo-Jo poddanie się innej diecie odchudzającej, która dostarczałaby do organizmu odpowiednie ilości składników odżywczych i witamin.

Więcej wad niż zalet

Spożywanie jednego produktu dostarcza do organizmu ograniczoną liczbę kalorii i witamin, mimo, że cytryna sama w sobie jest bardzo zdrowa to poddawanie się takiej diecie przez dłuższy czas jest niebezpieczne dla naszego organizmu.

  • niedostateczna ilość składników odżywczych (białka, tłuszczów, węglowodanów),
  • brak witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K),
  • brak błonnika, co zaburza pracę jelit, a po zakończeniu diety sprzyja zaparciom,
  • nieodpowiednią ilość kalorii w diecie, co zaburza pracę wielu narządów, a najbardziej układu nerwowego, osłabiając zdolność koncentracji uwagi i myślenia.
  • istnieje ryzyko efektu Jo-Jo

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek diety, należy skonsultować się z lekarzem czy nie ma do niej żadnych przeciwwskazań.

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.
123kjjsds, 27 października 2014 11:10:11

nie polecam