Woda mineralna czy źródlana – którą wybrać?

W wielu dietach powtarza się, że powinno się pić co najmniej 2 litry wody dziennie i ograniczać napoje gazowane oraz alkohol. Niestety nie jest wprost określone czy ma być to woda mineralna czy źródlana i jakie ma zawierać mikroelementy, która woda zatem jest dla nas najlepsza i czy woda kupowana w sklepie może mieć taki sam skład jak ta z kranu?

Naturalna woda źródlana zawiera stosownie mała ilość mikroelementów, bo poniżej 500 mg/l. Oczywiście nadaje się do spożycia przez wszystkich z nas, a w szczególności dla dzieci, gdyż mają wrażliwe nerki na wodę bogatą w składniki mineralne. Wodę źródlana poleca się przy przyrządzaniu jedzenia czy też napojów (obróbka termiczna nie wpływa na jej jakość).

Jeżeli chodzi o naturalną wodę mineralną, ma ona wysoką zawartość składników mineralnych, bo około 1000 mg/l. W szczególności zawarty jest w niej wapń (więcej niż 150 mg/l), magnez (więcej niż 50 mg/l) oraz wodorowęglany (powyżej 600 mg/l). Pierwiastki te odpowiadają za prawidłowe krążenie oraz obniżają uczucie zmęczenia. Jeżeli chodzi o wodorowęglany, obniżają one zakwaszenie organizmu. Są też wody o niskiej zawartości sody, zaleca się ją osobom chorym na nadciśnienie.

Wyróżnia się wody wysokomineralizowane (1500 mg/l), średnimineralizowane (1000 mg/l) oraz niskomineralizowane (500 mg/l). Osoby aktywne fizycznie powinny pić wodę średniomineralizowaną, gdyż zawiera odpowiednie mikroelementy potrzebne podczas wysiłku. Wskazana jest również, gdy są upały i składniki odżywcze uciekają z organizmu przez skórę. W przypadku kobiet w ciąży powinny one wybierać wody z zawartością składników powyżej 1000 mg/l, powinno to zaspokoić ich własne potrzeby jak i dziecka.

W sklepie są dostępne tzw. wody lecznicze (zawartość składników powyżej 4000 mg/l) i powinno je się pić po konsultacji z lekarzem. Zazwyczaj zawierają bardzo dużą ilość jednego ze składników i znaczny jego nadmiar może wywołać niemałe komplikacje.

Która woda jest zdrowsza, mineralna czy źródlana? Nie jest to jednoznacznie określone, gdyż każdy ma inny organizm i w szczególności zależy to od zdrowia. Dzieci nie powinny pić wody mineralnej, osoby z nadciśnieniem tej o wysokiej zawartości sodu itd. Wybierając wodę, należy odnieść się do swoich indywidualnych potrzeb. Pijąc wodę nie tylko gasimy pragnienie, ale też uzupełniamy wszystkie mikroelementy. Osoby z problemami żołądkowymi powinny wybierać wody o wysokiej zawartości wodorowęglanów.

Jaka jest różnica między „kranówą” a wodą ze sklepu? Ta druga pochodzi z zasobów podziemnych i nie jest wzbogacana chemicznie i mikrobiologicznie, czyli nie jest poddawana żadnym poważniejszym procesom. Woda z kranu jest nie tylko do spożycia ale również do innych celów gospodarczych, dlatego ma pewne ograniczenia w składzie.

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.