Wszystko o przetworach – czyli jak pasteryzować słoiki a potem je przechowywa

Znany od bardzo dawna sposób pasteryzacji niektórych produktów w szczelnie zamkniętym szklanym słoiki jest najlepszym sposobem na przedłużenie ich czasu do spożycia. Wszelkie drobnoustroje przyczyniające się do psucia warzyw giną w temperaturze od 85 do 95 stopni Celsjusza.

Długość pasteryzacji jest zależna od rodzaju produktu. W przypadku soków warzywnych, dżemów niskocukrowych, kompotów, nektarów, kiszonek i łagodnych marynat powinno się je pasteryzować od 15 do 30 minut w zależności od wielkości opakowania i tego jak kwaśny jest przetwór. Natomiast warzywa w niekwaśnym roztworze powinno się podgrzewać dwukrotnie przez około 25 minut z czego drugi raz następuje po upływie 24 godzin.

Do pasteryzacji potrzebny jest garnek o dużej objętości do którego zmieści się kilka słoików. Dno garnka powinno być wyłożone lniana lub bawełnianą ściereczką złożona na cztery razy. Następnie ustawiasz na niej słoiki. Woda wlana do garnka powinna być mniej więcej takiej samej temperatury co słoiki i powinna sięgać około 3 cm poniżej nakrętki. Całość powinna się gotować na małym ogniu. Po przeprowadzonym procesie, trzymaj słoiki w garnku do momentu ostygnięcia.

Istnieje również metoda na sucho, która nie wymaga żadnych dodatkowych naczyń. Ogrzewa się słoiki w piekarniku w temperaturze około 110 stopni Celsjusza. Ciepłe słoiki wstawiamy do gorącego piekarnika, a zimne do nienagrzanego. Trzeba pamiętać by nie stykały się ze sobą, gdy są ustawione na blaszce. Powinny być wypełnione wodą do około 2 cm poniżej szyjki.

Jak powinno się przechowywać przetwory po uprzedniej pasteryzacji. Wszystko powinno być opisane tak, byśmy my się w tym odnaleźli i słoiki powinny być czyste. Najlepiej przechowywać je w ciemnych piwnicach, w których panuje temperatura około 5 stopni Celsjusza. Miejsce powinno być suche, czyste i przewiewne. Gdy przetwory są podatne na promienie słoneczne, tracą wtedy barwę i zawarte w nich witaminy. W przypadku gdy nie dysponujemy piwnicą, możemy przechowywać przetwory w przewiewnych szafkach. Jeżeli chodzi o przetwory z wyższą zawartością cukru, mogą być one przechowywane w wyższych temperaturach, a kiszonki w tych chłodniejszych. Dlatego te drugie powinny być w szafkach pod oknem, gdyż temperatura tam jest zazwyczaj niższa. Pamiętaj, by meble miały odpowiednia wentylację w tylnej płycie. Warto napisać datę wykonania przetworu i ustawić je w porządku chronologicznym. Częste przewracanie słoików im nie służy.

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.