Ostatnimi czasy w telewizji pojawia się co raz więcej programów kulinarnych. Jednym z moich ulubionych jest „Ewa gotuje”, w którym główną rolę odgrywa sama Ewa Wachowicz. Na chwilę obecną oprócz swojego programu jest również członkinią jury w popularnym programie kulinarnym „Top Chef”. Już jest grudzień, więc co raz więcej mówi się o tym jakie powinno przygotować się potrawy na święta. Ewa podchodzi do nich bardzo tradycyjnie więc w tym artykule omówię kilka potraw jakie ona zaproponowała. Według mnie na każdym wigilijnym stole powinien pojawić się barszcz z uszkami, karp, pierogi i wiele innych rzeczy. Nie wolno zapominać, że wigilia jest dniem postnym, więc nie można jeść mięsa pod żadną postacią.
Warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób przygotowuje ona barszcz. Z pewnością nie korzysta z gotowych koncentratów, które są dostępne w sklepach. Tradycyjny wigilijny barszcz powinno się przygotowywać przez kilka dni. Począwszy od obrania buraków, zalania letnią wodą i odpowiednim doprawieniu. Tak przygotowane buraki należy zostawić pod przykryciem na około 4-6 dni najlepiej w jakiejś kamionce.
Dodatkowo w jej propozycjach można znaleźć taką potrawę jak fasola z suszonymi śliwkami. Suszone owoce pod każdą postacią powinny być obecne w wigilijnych potrawach i to jest właśnie jedno z takich dań.
Wiele osób zastanawia się jak powinno wyglądać idealne ciasto na pierogi. Przygotowanie tej potrawy można rozpocząć dosyć wcześniej, gdyż jeszcze nieugotowane, surowe pierogi można umieścić w zamrażarce i gdy najdzie na nie czas po prostu wrzucić do wrzątku. Zatem do idealnego ciasta potrzeba około ½ kg mąki, jajko i około pół szklanki wody.
Popularnym typowo polskim i tradycyjnym deserem zapewne jest makowiec. Każdy kto miał choć raz do czynienia z dobrze zrobionym makowcem nie zapomni jego smaku do końca życia. Przede wszystkim należy się skupić na farszu i na tym jak przygotowujemy mak do ciasta. Według Ewy powinno mak zalać się gorącym mlekiem i w takiej pozycji zostawić go przez około 30 minut. By powstał dobry farsz, mak musi być zmielony co najmniej dwukrotnie i tworzyć jednolitą masę ze wszystkimi składnikami.
Oprócz tych kilku przepisów znalazły się takie propozycje jak: karp smażony lub po żydowsku, śledzie po grecku, kapusta z grzybami, uszka, kasza z grzybami, ziemniaki w mleku czy łazanki z makiem. Natomiast na pierwsze i drugie święto: karkówka, gęsina czy inne potrawy mięsne.
Ciasto na pierogi Ewy Wachowicz | Ciasteczka witraże według Ewy Wachowicz | Keks według Ewy Wachowicz |
Keks Ewy Wachowicz | Bigos według Ewy Wachowicz | Babka cud wg Ewy Wachowicz |