Nawyk zdrowego odżywiania

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania

Ile razy dziennie spożywać posiłki?

Powinniśmy spożywać 5 posiłków dziennie, śniadanie (nigdy o nim nie zapominaj!), przekąska, obiad, podwieczorek oraz kolacja. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do jedzenia tak często posiłków możemy się wspomóc budzikiem ustawionym co 3 godziny. Z czasem wyrobimy w swoim organizmie nawyk i automatycznie o stałych porach będziemy czuć się głodni. Pamiętaj aby ograniczyć też liczbę spożywanych produktów, będziesz teraz jeść częściej i w mniejszych ilościach, do organizmu dojdzie sygnał, że nie musi magazynować energii na ciężkie czasy. Pamiętajmy, aby spożywać odpowiednią ilość warzyw i owoców każdego dnia. Najlepiej w proporcjach 7 do 3.

Czy wartość coś przegryźć po treningu?

Tak, powinno to być coś szybko strawnego w małej ilości. Może to być przykładowo jogurt naturalny. Dzięki temu nasz organizm będzie miał dodatkową energię do wykorzystania przy rozkładaniu zmagazynowanej energii w tkance tłuszczowej.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Powinniśmy stale dostarczać odpowiednią ilość wody do naszego organizmu, najlepiej gdy będzie to woda mineralna. Pijmy ją tylko gdy jesteśmy spragnieni. Kolorowe napoje powinny zostać odstawione, nie są one wartościowym źródłem wody, posiadają w sobie bardzo wiele innych szkodliwych polepszaczy smaku. Możemy spożywać kawę najlepiej gorzką.

Obiad na mieście?

Najlepiej jest przygotowywać wszystkie posiłki samemu w domu. Dzięki takiemu podejściu wiesz co jesz. Jeśli jesteśmy skazani na posiłek na mieście wybierzmy restauracje, która dostarczy nam go w najlepszej możliwie jakości. Gdy będziemy mieć wybór między złym a bardziej złym posiłkiem, wybierzmy ten mniej zły. Przykładowo, gdy do wyboru będziesz mieć frytki oraz ziemniaki, wybierz to drugie. Zamiast budyniu weź owoc.

Pamiętaj, że to Ty decydujesz co zjesz, ale rób to z głową!

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.