Idealne ciasto drożdżowe

O czym warto pamiętać, gdy przygotowujemy ciasto drożdżowe? Zebraliśmy kilka idealnych porad, które pomogą nam w przygotowaniu tego ciasta.

Drożdże, które wybrać?

Podstawą idealnego ciasta są drożdże, dlatego najlepiej jest wykorzystać świeże. Jeśli nie mamy ich pod ręką, to możemy skorzystać z zamienników, takich jak suszone lub instant. Ale osobiście polecamy świeże drożdże!

Mąka

Mąka to drugi ważny składnik zaraz po drożdżach. Aby nasze ciasto idealnie się napuszyło musimy napowietrzyć mąkę. Najlepiej przesiać ją przez sitko o drobnych oczkach. W ten sposób pozbędziemy się grudek i odpowiednio napowietrzymy mąkę, co zapewni nam lepsze połączenie składników.

Tłuszcz

Roztopione i ostudzone masło dodajemy na samym końcu procesu przygotowania ciasta drożdżowego. Aby cieszyć się świeżością naszego wypieku przez dłuższy czas możemy dodatkowo dodać 1 łyżkę oleju lub oliwy z oliwek.

Wyrabianie ciasta

Jest to proces najbardziej wymagający siły. Warto skorzystać tutaj z robota kuchennego z funkcją ugniatania ciasta lub z dłoni mężczyzny :) Ciasto musimy ugniatać tak długo, aż zacznie samoistnie odchodzić od naszych dłoni. Na samym początku wyrabiania ciasto może być bardzo lepkie, będzie przylepiać się do rąk oraz powierzchni na której je wyrabiamy. Musimy pamiętać, aby w takim przypadku nie dodawać dodatkowej mąki do ciasta, wpłynie to niekorzystnie na jego smak i jakość.

Dobierz odpowiednią formę do ciasta

Ciasto drożdżowe lubi odpocząć po procesie wyrabiania, dlatego pozostaw je na dłuższą chwilę w ciepłym miejscu, aby doszło do siebie. W tym czasie możesz poszukać odpowiednio dużej formy do ciasta. Posmaruj ją masłem oraz lekko oprósz bułką tartą.

Dodatki do ciasta, owoce

Gdy przełożymy nasze ciasto do formy musimy ponownie dać mu trochę czasu na dojście do siebie i wyrośnięcie. W przypadku, gdy do naszego ciasta dodajemy owoce musimy pamiętać o dokładnym odsączeniu ich z wody. Jeśli rozkładamy na cieście śliwki musimy je zawsze układać skórką do dołu.

Odpowiednie proporcje w kruszonce

Dzieci uwielbiają kruszonkę, dlatego pamiętajmy aby zachować w niej odpowiednie proporcje. Idealny rozkład składników to 2:1:1, gdzie na dwie części mąki przypada jedna część masła oraz jedna cukru. Dodatkowo możemy wzbogacić ją o posiekane orzechy, cynamon lub wiórki kokosowe. Tak przygotowana kruszonka na pewno przypadnie do gustu naszym pociechom i gościom!

Powodzenia przy pieczeniu ciasta drożdżowego!

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.