Jak uratować przesoloną zupę?

Zupę zazwyczaj podaje się jako przystawkę przed daniem głównym, lecz mogą być inne bardziej treściwe zupy typu grochówka czy żurek, którymi najemy się bez wspomagania większym daniem w postaci, np. schabowego z ziemniakami. Zrobienie dobrej zupy to jest sztuka i trzeba pamiętać by nie przesadzić z przyprawami. Co zrobić gdy jednak wsypie nam się za dużo soli? Jak odwrócić ten efekt i poprawić smak naszego dania? Poniżej przedstawię kilka porad.

W pierwszym sposobie wykorzystujemy kurze jaja, a raczej ich surowe białka. Posiadają one taką właściwości, że wchłoną nadmiar soli z roztwory. Gdy już się zetną można je wyłowić. Najlepiej będzie jak przelejemy całą zupę przez sitko lub wykorzystamy łyżkę z dziurkami. Warto zwrócić uwagę, że wbijanie surowych żółtek jaj nie ma wpływu na zupę i ma tylko na celu jej odsolenie.

Drugim składnikiem, który może okazać się pomocny jest jabłko. Należy je pociąć na ćwiartki i wrzucić do zupy. Całość powinna się gotować przez około 10 minut. Potem należy wyciągnąć jabłko i nie może zostać nawet kawałek, gdyż cała zupa może nabrać jabłkowego posmaku.

W przypadku gdy zupa będzie jedynie tylko trochę za słona możemy wrzucić skórkę suchego chleba, która wchłonie nadmiar soli. Potem ją po prostu wyciągamy.

Jednak najpopularniejszy sposób i najbardziej znany jest na sam koniec. Wykorzystujemy tutaj surowego obranego ziemniaka, którego wrzucamy do zupy i gotujemy całość przez około 15 minut. Warto zwrócić uwagę, że gdy nie wyciągniemy ziemniaka po upływie tego czasu i zostanie on w zupie, pozostanie ona dalej taka słona jak była.

W przypadku gdy przesoliliśmy zupę i na dodatek była ona zbyt gęsta, możemy wykorzystać manewr z dodatkiem wody, lecz należy uważać, gdyż zupa wtedy może być za rzadka. Oprócz tego można dodać odrobinę jogurty, śmietany czy mleka. Z pewnością jej smak będzie łagodniejszy.

Każdy z powyższych zabiegów jest skuteczny, więc gdy zdarzy Ci się przesolić zupę, nie wylewaj jej do zlewu tylko spróbuj ją uratować, gdyż zawsze jest nadzieja na smaczny obiad!

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.