Dorsz pieczony w sosie śmietanowo-porowym

Dorsz pieczony w sosie śmietanowo-porowym

Przepis na : obiad

Nie jest to może super fit propozycja, bo do przygotowania sosu używamy słodkiej, wysokoprocentowej śmietanki, ale z pewnością jest smacznie i delikatnie. Śmietanka kremówka jest słodka, więc dla zrównoważenia smaku sos doprawiamy szczyptą ostrej papryki, pieprzem oraz szczyptą gałki muszkatołowej. Sos śmietanowo-porowy bardzo dobrze komponuje się z ugotowanym ryżem i to właśnie na ten dodatek zdecydowałam się ponownie. Dorsz w sosie śmietanowo-porowym to pyszna propozycja obiadowa. Moja rodzinka była bard...

Czytaj dalej na blogu Smaki Na Talerzu

Warto przeczytać

Najlepsza dieta na zimę

Nasza dieta podczas zimy powinna skupiać się nie tylko na tym, by zrzucić zbędne kilogramy, lecz także utrzymać odpowiednią odporność organizmu.

Czytaj dalej...

Dieta dla rzucających palenie

Od palenia tytoniu można się uzależnić tak samo jak od wielu innych rzeczy, gdyż przynosi to nam w pewnym sensie ulgę. Lecz oprócz tego jest wiele negatywnych efektów tego uzależnienia.

Czytaj dalej...

15 przepisów na karpia

15 pysznych przepisów na świątecznego karpia

Czytaj dalej...

Jak przygotować karpia na Wigilię?

Karp jest to tradycyjna świąteczna polska potrawa. W obecnych czasach odchodzi się od tradycyjnych polskich potraw, gdyż według religii w wigilię już nie obowiązuje post.

Czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.