Czym się różni żur od barszczu białego ? Pierwszy gotuje się na zakwasie z mąki żytniej a drugi z mąki pszennej. Biały barszcz jest też przeważnie zabielany śmietaną. Oba powinny być kwaskowe. Żur zwykle podaje się z kiełbasą, najczęściej białą a barszcz biały musi być mocno czuć wędzonką.Czasami granice między tymi dwiema zupami zacierają się bo każdy gotuje tak jak lubi. Ja lubię żurek z wędzoną nutą i zdarza mi się dodać do niego śmietany . Mniejsza o nazwę - najważniejsze żeby było smacznie.Gdy kilka dni temu prz... czytaj dalej...
Jajka faszerowane to świetna alternatywa dla zwykłych jajek. Możemy je nadziać pieczarkami, pomidorami, czy też różnego rodzaju rybami.
Czytaj dalej...Babka wielkanocna - wyobrażacie sobie bez niej święta? Chyba śmiało można rzec, że jest bardziej popularnym wypiekiem wielkanocnym niż mazurek.
Czytaj dalej...Sałatki stały się nieodłącznym elementem każdego menu. Jemy je na śniadanie, kolację, a czasami te treściwsze zastępują nam nawet obiad.
Czytaj dalej...Lubię gotować, ale nie sterczeć godzinami przy garach. Moja kuchnia to dania domowe, smaczne i apetyczne. Poza gotowaniem interesuję się wszystkim co dotyczy grzybów.
Pyza, Pyza, ja muszę zakwas zrobić!:)Mam jeszcze butelkę czerwonego barszczu z grudnia, ale barszcz biały smaczniejszy:)
To będzie mój pierwszy kiszony barszcz biały z mąki pszennej (zakwas buraczany i żurek na mące żytniej mam opanowany :) )Chcę, żeby się udał-będzie z piętką razowca (chleb z zaprzyjaźnionej piekarni, więc bez "dodatków"). Problem mam może malusienieczki ;) , ale gdybyś mogła mi podać mąkę: szklanka 220 czy 250 ml? albo wagowo. Nie chcę się "spalić" ;) na pierwszym barszczu...Pozdrowienia.
o Iza, właśnie rozwiązałaś zagadkę mojego całego życia - czym się różni żurek od barszczu białego :) kogo nie pytałam, to nie widział różnicy, a to o taki szczegół chodzipozdrawiam!
lubię oba - ale czerwony to raczej na Boże Narodzenie a teraz biały
nie musi być dokładnie wagowo - będzie odrobinę gęściejszy albo rzadszy :) ja zwykle używam do odmierzania szklanki 250 ml
sama długo szukałam odpowiedzi bo większość ludzi nie widzi żadnej różnicy
Ja robię podobnie ale daję sam rozgnieciony czosnek , 2 plasterki cebuli i malutki kawałeczek chrzanu , jak ktoś chce może poeksperymentować . W końcu to żadna filozofia . Jeszcze wspomnę o wlewaniu zakwasu do wywaru ja dodaję troszkę tego gęstego bo wolę odrobinę gęstszą konsystencję barszczu .
Ja lubię barszczyk i żurek, najchętniej ugotowałabym dwie zupki na Wielkanoc, ale gdzie zmieścić wtedy resztę? :)Dzięki za super wpis do mojej akcji na durszlaku :) Serdecznie pozdrawiam :)
też dodaję trochę gęstego - odcedzam tylko farfocle i przyprawy a do gotowania dodaję świeże :)