Mrożonki. Wady mrożonek i zalety mrożenia jedzenia.

Mrożonki. Wady mrożonek i zalety mrożenia jedzenia.

Według badań mrożenie produktów powoduje utratę zawartości witamin o około 1/3. Nie zmienia to faktu, że potrawy przygotowywane z mrożonek są jednymi z najzdrowszych. Jakie są zalety i wady mrożonek? Mrożonki na talerzu Wielu szefów kuchni nie korzysta z mrożonek, gdyż w efekcie procesu mrożenia warzywa, owoce i mięso tracą przede wszystkim konsystencję, jędrność i nie wyglądają tak apetycznie, jak świeże produkty. Dla dietetyków najważniejsze jest to, co dzieje się wewnątrz produktów spożywczych. Tracą one do 1/3 z...

Czytaj dalej na blogu ProstePesto.pl

Warto przeczytać

Dieta dla rzucających palenie

Od palenia tytoniu można się uzależnić tak samo jak od wielu innych rzeczy, gdyż przynosi to nam w pewnym sensie ulgę. Lecz oprócz tego jest wiele negatywnych efektów tego uzależnienia.

Czytaj dalej...

Niskokaloryczna dieta hiszpańska

Niskokaloryczna dieta hiszpańska nie jest dla osób o słabej woli, lecz zawarte są w niej wszystkie smaki.

Czytaj dalej...

Jakich owoców nie powinno się ze sobą łączyć?

To, że zdrowa dieta powinna być bogata w duże ilości warzyw i owoców każdy z nas wie, lecz gdy nie jesteśmy specjalistami od zdrowia często nie mamy pojęcia, których produktów nie powinno się ze sobą łączyć.

Czytaj dalej...

Wszystko o przetworach – czyli jak pasteryzować słoiki a potem je przechowywa

Znany od bardzo dawna sposób pasteryzacji niektórych produktów w szczelnie zamkniętym szklanym słoiki jest najlepszym sposobem na przedłużenie ich czasu do spożycia.

Czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.