Kanapki z jajkiem

Kanapki z jajkiem

Kanapki z jajkiem

Przepis na : śniadanie

     Posiłek białkowy, to fundament dla naszej regeneracji. Białko to budulec nie tylko naszych mięśni, ale i wszystkich organów. Są 3 wskazania co do ilości spożywanego białka dziennie: 1 g białka na 1 kg masy ciała, ale tej zaplanowanej - nie liczymy tkanki tłuszczowej. Przykład: dla wagi 60 kg = 60 g, 80 kg = 80 g białka. Z jednego posiłku organizm wchłonie max 40 g białka ... To daje nam przynajmniej 2 posiłki białkowe dziennie: 2 x 30g lub 2 x 40 g - dla naszego przykładu. jeśli uprawiasz spor... czytaj dalej...

Czytaj dalej na blogu Dieta Rozdzielna i Zdrowie

Warto przeczytać

Jajka faszerowane - najlepsze przepisy

Jajka faszerowane to świetna alternatywa dla zwykłych jajek. Możemy je nadziać pieczarkami, pomidorami, czy też różnego rodzaju rybami.

Czytaj dalej...

Dlaczego warto jeść jajka?

Jajka są bardzo popularne w kuchni ze względu na smak i ilość zastosowań.

Czytaj dalej...

Gotowanie jajek na miękko, półtwardo, twardo i w koszulce

Gotowanie jajek nie jest wcale łatwe. Mając ochotę płynne żółtko, często się zdarza, że musimy się zadowolić jajkiem ugotowanym na twardo lub na odwrót.

Czytaj dalej...

Jak łatwo i szybko obrać jajka ze skorupki?

Wydawać się może, że każdy potrafi ugotować jajko na twardo i potem je obrać. Niestety najwięcej problemów jest z tą drugą czynnością.

Czytaj dalej...

Autor

Agnieszka SnochAgnieszka Snoch

Jestem absolwentką technologii żywności. Moją pasją jest gotowanie i przyrządzanie zdrowych potraw, dlatego na co dzień praktykuję dietę rozdzielną, promuję ją - gorąco ją polecam, by poprawić lub odzyskać utracone zdrowie, zwiększyć swoją energię i lepiej się prezentować. Moja fascynacja dietą rozdzielną bierze się z faktu, że stosując ją by poprawić zdrowie można przy okazji schudnąć, albo chcąc schudnąć można poprawić zdrowie.

Proponowane wyszukiwania

Popularne słowa kluczowe

dieta, śniadania, kanapki, sosy, kolacja, dania mięsne

Inne przepisy z Dieta Rozdzielna i Zdrowie

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.