Suszony schab wieprzowy

Suszony schab wieprzowy

Suszony schab wieprzowy

Kolejny mój przepis z serii: Wędliny domowe! Tym razem proponuję Wam przygotowanie schabu suszonego o dłuższym niż zwykle czasie dojrzewania. Natomiast pierwsze trzy etapy przygotowania schabu przed włożeniem w pończochę były tym razem krótsze niż do tej pory, trwały po 24 godziny zamiast 36, ale okres suszenia trwał 2 tygodnie, wykorzystałam też inny zestaw przypraw. Zamiast majeranku zastosowałam suszone oregano, dodałam trochę suszonego czosnku, oraz dwa rodzaje papryki: ostrej, wędzonej papryki, oraz odrobi... czytaj dalej...

Czytaj dalej na blogu Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

Warto przeczytać

Jak najlepiej dobrać przyprawy do mięsa?

Jest bardzo wiele rodzajów mięsa, począwszy od najbardziej popularnej w Polsce wieprzowiny czy drobiu, kończąc na mniej popularnej wołowinie, jagnięcinie lub cielęcinie.

Czytaj dalej...

Jak zrobić idealnego schabowego?

Można rzec, że jest to najpopularniejsze danie polskiej kuchni, lecz nie każdy potrafi go przyrządzić tak by zapierał dech w piersiach.

Czytaj dalej...

Naturalne antybiotyki, które musisz poznać!

Dłuższe stosowanie antybiotyku może spowodować, że dane bakterie po prostu się na niego uodpornią i może dojść do sytuacji, że nie będzie czym już leczyć chorych osób.

Czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Podpisz się pod komentarzem.
Ewa, 3 czerwca 2014 13:27:42

Super, bardzo apetyczne zdjęcie, aż chce się sięgnąć!

Marta, 3 czerwca 2014 21:57:14

wyglada super. mam jednak pytanie jakie jest ryzyko, ze w takim schabie zalęgną się jakieś bakterie?

Jolanta, 4 czerwca 2014 08:16:33

Jedynie takie, że jak nie zrobisz wszystkiego jak w opisie to wtedy może się coś zadziać. Sól i cukier pełnią rolę konserwującą, a pończocha chroni przed owadami. Problemem może być jedynie kupno mięsa z niesprawdzonego źródła, wtedy możesz mieć np. ryzyko zakażenia włośnicą.