Wigilia już niedługo i wiele osób może po raz pierwszy zajęło się jej przygotowywaniem a nie jadą po prostu jak co roku do bliskich. O czym należy pamiętać i dlaczego? Jaki symbol co oznacza i dlaczego musi być obecny? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w tym artykule.
Powieszenie jemioły nad drzwiami w każdym domu zapewnia bezpieczeństwo, miłość oraz sprzyjające szczęście dla każdego z domowników. Gdy dwie osoby spotkają się pod jemiołą zwyczaj nakazuje się pocałować, gdyż może to się okazać prawdziwa miłość. Rozmowy pod jemioła pozwalają oddalić na bok wszystkie kłótnie i swady jakie miały miejsce w przeszłości.
Wieczerzę wigilijną powinno się rozpoczynać wraz z pojawieniem pierwszej gwiazdki, dlatego gdyż jest to symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która oznacza narodziny Jezusa. Świecąca na niebie, wyróżniała się wśród innych gwiazd i miała wskazywać drogę do szopki betlejemskiej dla Trzech Królów oraz wszystkich, którzy chcieli zobaczyć narodzonego Bożego Syna.
Przy wigilijnym stole powinna zasiadać parzysta liczba osób, dlatego gdyż według Biblii ostatnim trzynastym biesiadnikiem na Ostatniej Wieczerzy był Judasz – zdrajca Chrystusa. Dlatego również unika się liczby 13 gdyż przynosi ona pecha.
Nakrycie stołu wigilijnego białym obrusem i włożenie pod niego sianka, symbolizuje narodzonego Chrystusa w żłobku. Nie wolno zapominać, by zawsze zostawić jedno puste nakrycie dla nieoczekiwanego gościa. Według niektórych wierzeń, puste miejsce symbolizuje osoby, które już od nas odeszły. Według innych interpretacji, puste miejsce czeka po prostu na osobę, która czuje się samotna i w każdym momencie może zapukać do drzwi. Nikt w wigilijną noc nie powinien czuć się głodny a przede wszystkim samotny.
Zwyczaj każdemu znany polega na dzieleniu się opłatkiem. Symbolizuje on pojednanie wszystkich skłóconych i ma na celu przebaczenie wszystkich złych rzeczy i zapomnienia o niegdysiejszych urazach. Wieczerzę powinna rozpocząć najstarsza i zarówno najważniejsza osoba w rodzinie tzw. „głowa rodziny”, która łamie się opłatkiem ze wszystkimi zgromadzonymi. Następnie rozpoczyna się kolacja. Osoby, które przełamały się opłatkiem powinny żyć w dostatku przez następny rok.
Po zakończonej wieczerzy, czas na wspólne kolędowanie po którym wszyscy zebrani powinni się udać na pasterkę. Jest to msza odprawiana zazwyczaj o północy, która przypomina o tym, że tego dnia narodził się Jezus Chrystus.
Gdy kupujemy choinkę, warto zwrócić uwagę by znalazł się pod nią żłobek symbolizujący miejsce narodzin Chrystusa. Dlaczego zazwyczaj kupuje się drzewko zwane choinką? Całość ma swoje wytłumaczenie gdyż św. Bonifacy w celu nawracania ludów pogańskich kazał ściąć dąb, któremu oni oddawali cześć. Gdy drzewo upadło zniszczyło wszystkie inne drzewka i ocalała mała sosenka, która symbolizuje chrześcijaństwo.
MAKOWA PANIENKA | Rogaliki budyniowe | Rolada szpinakowa z wędzonym łososiem |
Uszka z grzybami | Czysty barszczyk z uszkami | Sałatka królewska |
Mus Świąteczny | Likier piernikowy | Kostka alpejska |