Zupę zazwyczaj podaje się jako przystawkę przed daniem głównym, lecz mogą być inne bardziej treściwe zupy typu grochówka czy żurek, którymi najemy się bez wspomagania większym daniem w postaci, np. schabowego z ziemniakami. Zrobienie dobrej zupy to jest sztuka i trzeba pamiętać by nie przesadzić z przyprawami. Co zrobić gdy jednak wsypie nam się za dużo soli? Jak odwrócić ten efekt i poprawić smak naszego dania? Poniżej przedstawię kilka porad.
W pierwszym sposobie wykorzystujemy kurze jaja, a raczej ich surowe białka. Posiadają one taką właściwości, że wchłoną nadmiar soli z roztwory. Gdy już się zetną można je wyłowić. Najlepiej będzie jak przelejemy całą zupę przez sitko lub wykorzystamy łyżkę z dziurkami. Warto zwrócić uwagę, że wbijanie surowych żółtek jaj nie ma wpływu na zupę i ma tylko na celu jej odsolenie.
Drugim składnikiem, który może okazać się pomocny jest jabłko. Należy je pociąć na ćwiartki i wrzucić do zupy. Całość powinna się gotować przez około 10 minut. Potem należy wyciągnąć jabłko i nie może zostać nawet kawałek, gdyż cała zupa może nabrać jabłkowego posmaku.
W przypadku gdy zupa będzie jedynie tylko trochę za słona możemy wrzucić skórkę suchego chleba, która wchłonie nadmiar soli. Potem ją po prostu wyciągamy.
Jednak najpopularniejszy sposób i najbardziej znany jest na sam koniec. Wykorzystujemy tutaj surowego obranego ziemniaka, którego wrzucamy do zupy i gotujemy całość przez około 15 minut. Warto zwrócić uwagę, że gdy nie wyciągniemy ziemniaka po upływie tego czasu i zostanie on w zupie, pozostanie ona dalej taka słona jak była.
W przypadku gdy przesoliliśmy zupę i na dodatek była ona zbyt gęsta, możemy wykorzystać manewr z dodatkiem wody, lecz należy uważać, gdyż zupa wtedy może być za rzadka. Oprócz tego można dodać odrobinę jogurty, śmietany czy mleka. Z pewnością jej smak będzie łagodniejszy.
Każdy z powyższych zabiegów jest skuteczny, więc gdy zdarzy Ci się przesolić zupę, nie wylewaj jej do zlewu tylko spróbuj ją uratować, gdyż zawsze jest nadzieja na smaczny obiad!