Ratatouille

Ratatouille

Już kilkukrotnie nawiązywaliśmy do tej tradycyjnej potrawy kuchni francuskiej – w innych daniach, które wykorzystywały taki sam lub podobny zestaw warzyw. Ratatouille w ścisłym znaczeniu składa się tylko z nich, choć można je serwować zarówno samodzielnie, jak i np. z mięsem. Dzisiaj skupimy się na ratatouille w „czystej” postaci, którego typowymi składnikami są pomidory, bakłażan, cukinia, cebula, kolorowe papryki oraz zioła prowansalskie.

Technicznie rzecz biorąc, istnieje co najmniej kilka mniej lub bardziej różniących się od siebie sposobów przyrządzenia ratatouille. Jeden z nich polega na tym, że poszczególne składniki, po sprawieniu i pokrojeniu, dusimy każdy oddzielnie i mieszamy dopiero, gdy wszystkie są już gotowe. Ja w dużej mierze trzymam się właśnie tej metody, gdyż daje to kontrolę nad potrawą. Żeby jednak nieco uprościć i przyspieszyć sobie pracę, łączę warzywa w 3 grupy zależnie od tego jak długo mają być duszone. Np. w przypadku cukinii i bakłażana warto zwrócić uwagę, by ich zwyczajnie nie rozgotować. Papryka i cebula są nieco „odporniejsze”, więc duszą się wyraźnie najdłużej, ale już pomidorom wystarczy kilka minut. Można jednak pokusić się o „szybką” wersję potrawy, w której wszystkie składniki wprost dusimy ze sobą jednocześnie, ewentualnie dodajemy stopniowo w kolejności od gotujących się najdłużej do najkrócej. Różnie można też podejść do kwestii czy pomidory, cebula i czosnek (o ile dodamy ten ostatni) powinny przyjąć raczej postać gęstego sosu, czy też może zachować swoją strukturę pociętych na większe kawałki warzyw. Ja stosuję tę drugą technikę.

Ratatouille to obecnie już dosyć znana w Polsce potrawa. I bardzo dobrze – jest lekka, zdrowa i ze względu na użyte składniki przypadnie do gustu większości populacji. Jest też mimo wszystko na tyle sycąca, aby mogła spokojnie służyć za obiad, ale doskonale sprawdzi się w roli lekkiej kolacji. Polecam spożywanie jej na ciepło, choć wiele osób gustuje również w zimnym ratatouille.




Ratatouille

Tradycyjne aromatyczne danie kuchni francuskiej z bakłażana, cukinii, pomidorów, papryki i cebuli, uzupełnionych mieszanką ziół prowansalskich. Można podawać zarówno na ciepło jak i przestudzone, samodzielnie lub jako dodatek do innych dań.

Składniki (dla 2 osób)

  1. 1 średni bakłażan (350g)
  2. 1 średnia cukinia (350g)
  3. 2 średnie cebule
  4. 1 średnia żółta papryka (250g)
  5. 1 średnia czerwona papryka (250g)
  6. 3 niezbyt duże pomidory (350g)
  7. zioła prowansalskie
  8. sól
  9. czarny pieprz świeżo mielony
  10. oliwa

Instrukcje

  1. Bakłażana sprawiamy wg naszych porad. Kroimy go w grubą kostkę o boku ok. 3 cm. Cukinię obieramy (patrz porady) i kroimy w podobnej wielkości kawałki. Cebulę obieramy i kroimy wzdłużnie na 8 części. Papryki rozkrajamy, usuwamy gniazda nasienne i tniemy w kostkę o boku ok. 3 cm. Pomidory kroimy na 8 części; pozostawiamy skórkę, natomiast usuwamy ewentualny nadmiar łykowatych części.
  2. Warzywa dzielimy na 3 grupy, które będziemy przygotowywać oddzielnie: bakłażan z cukinią, paprykę z cebulą, zaś pomidory pozostawiamy oddzielnie.
  3. W głębszej patelni rozgrzewamy 1-2 łyżki oliwy i intensywnie na dużym ogniu obsmażamy pogrupowane warzywa przez ok. 2-3 minuty często mieszając. W międzyczasie solimy je (oprócz bakłażana) i posypujemy odrobiną pieprzu. Następnie na małym ogniu, powoli i pod przykryciem dusimy warzywa, od czasu do czasu mieszając – bakłażan z cukinią przez 10-12 minut, paprykę z cebulą przez 18-20 minut, a pomidory przez 6-8 minut. Każdą gotową porcję warzyw przekładamy do jednego odrębnego naczynia i przykrywamy, aby nadmiernie nie wystygły.
  4. Gdy wszystkie porcje warzyw są już gotowe, mieszamy je dokładnie ze sobą i z ziołami prowansalskimi. W razie potrzeby ostrożnie podgrzewamy przez kilka minut, ale tylko na tyle, aby wszystkie warzywa miały zrównoważoną temperaturę podania.

Uwagi

  1. Praktycznie we wszystkich moich przepisach „prewencyjnie” zalecam obranie cukinii, gdyż zwłaszcza większe i niekoniecznie najmłodsze okazy mogą mieć gorzkawą skórkę. Nie wszyscy jednak obierają cukinię, a niektórzy stosują taką samą technikę jak w przypadku bakłażana – solą warzywo, a gdy puści sok – płuczą je pod zimną wodą.
Kulinarna Pokusa https://www.kulinarnapokusa.pl/

Komentarze (7)

Leave a Reply

  • Kategorie przepisów

  • Ostatnio popularne

    Bulion mięsno-warzywny
    Schab faszerowany śliwkami
    Gulasz z serc z indyka
    Pieczarki duszone z czosnkiem i chili
    Pierogi z kapustą i grzybami
    Kaczka z jabłkami inaczej
    Gęsina w słodkiej kapuście
  • Popularne tagi

  • Obserwuj nas także na

    zBLOGowani.pl
    Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne rondel myTaste.pl
  • %d bloggers like this: