Babka jogurtowa
Babka jogurtowa należy do moich ulubionych ciast bez owoców i czekolady. To przepis na niezwykle pyszną, puszystą i wilgotną babkę, która bardzo długo zachowuje świeżość.
- pieczona na oleju
- super proste wykonanie
- świetna na każdą okazję i Święta
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia ciasta: 45 minut
Liczba porcji: forma o poj. około 2 l
W 100 g babki:
Wartość energetyczna
382 kcal
Węglowodany 49 g
- W tym cukry 27 g
Białko 6 g
Tłuszcze 18 g
Dieta: wegetariańska
Składniki na babkę jogurtową
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej - 320 g
- 1 szklanka kremowego jogurtu naturalnego - 300 g
- 4 średniej wielkości jajka - 200 g po rozbiciu
- około 2/3 szklanki oleju roślinnego - 160 g
- 150 g cukru drobnego - ponad pół szklanki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- kilka kropel aromatu lub olejku np. pomarańczowego
Składniki na lukier
- 3 łyżki soku z cytryny lub z pomarańczy - 18 g
- 10 łyżek cukru pudru - 120 g
Babka jogurtowa
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka oraz jogurt naturalny wyjmij wcześniej z lodówki, by osiągnęły temperaturę pokojową.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności babki jogurtowej uwzględniłam również lukier. Zanim zaczniesz szykować jogurtową babkę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Do upieczenia babki z jogurtem użyłam wysokiej foremki na babki o wymiarach: 11 cm u podstawy; 24 cm na górze; 10 cm wysokości. Foremka miała pojemność około 2 litrów. Możesz zatem użyć też innej blaszki o zbliżonej pojemności. Pamiętaj jednak o tym, że piekąc babkę jogurtową w foremce niższej, a szerszej niż moja, babka może być upieczona nawet o 15 minut szybciej niż u mnie.
Pieczenie: 175 stopni, druga półka od dołu w piekarniku z czterema poziomami. Opcja pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: około 45 minut lub krócej.


Babka jogurtowa przepis
Do osobnej miski przesiej razem dwie łyżeczki proszku do pieczenia i dwie szklanki mąki pszennej tortowej (320 gramów). Możesz też mąkę z proszkiem wymieszać dokładnie przy pomocy rózgi kuchennej.

Do większego, szklanego lub metalowego naczynia wsyp ponad pół szklanki drobnego cukru, czyli 150 gramów (może być troszkę mniej lub więcej) oraz dodaj symboliczną szczyptę soli. Wbij cztery, średniej wielkości jajka (jajka trzymane w temperaturze pokojowej). Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut). Zmniejsz obroty miksera do średnich. Do puchu jajecznego wlewaj powoli olej. Po wlaniu 160 gramów oleju możesz wyłączyć mikser.

Do misy ze słodkim puchem jajecznym dodaj kolejno szklankę kremowego jogurtu naturalnego, czyli około 300 gramów jogurtu. Dodaj też kila kropel esencji lub olejku, np. pomarańczowego. Całość mieszaj delikatnie szpatułką, a następnie zacznij dodawać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Mąkę dodawaj partiami, aż wsypiesz całą mieszankę. Delikatnie mieszaj ciasto, aż zrobi się jednolite. Osoby wprawione mogą użyć miksera na najniższych oborach (miksujemy ciasto tylko chwilę, by nie przebić pęcherzyków powietrza).

Foremkę bardzo dokładnie wysmaruj od środka miękkim masłem lub posmaruj olejem. Staraj się dotrzeć do każdego zakamarka. Posmaruj też komin formy. Wsyp bułkę tartą. Obtocz nią cały środek, a nadmiar wysyp. Przypominam, że moja foremka miała wymiary: 11 cm u podstawy; 24 cm na górze; 10 cm wysokości; pojemność około 2 litrów.
Ciasto wyłóż do foremki i wyrównaj powierzchnię.

Formę z babką umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Opcja pieczenia góra/dół; druga półka od dołu w piekarniku z czterema poziomami; temperatura - 175 stopni. Po około 40 minutach (lub wcześniej jeśli użyta była szersza, ale niższa foremka) sprawdź, czy babka jest już upieczona. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że babka jogurtowa jest już gotowa. Nie piecz jej dłużej "dla pewności", by niepotrzebnie nie przesuszać ciasta.
Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 10 minutach otwórz drzwi i wyjmij babkę z pieca. Poczekaj kilka minut i ostrożnie odwróć babkę z foremką na kratkę do przestudzenia. Zdejmij formę, a babkę odłóż do całkowitego przestudzenia.

Przestudzoną babkę jogurtową udekoruj lukrem oraz np. czekoladowymi jajeczkami w cukrowej skorupce.
Aby zrobić lukier: Do miseczki wlej 3 łyżki soku z cytryny, z pomarańczy lub nawet zwykłą wodę. Dodaj również 10 łyżek cukru pudru. Polecam po dodaniu do miseczki ośmiu łyżek cukru rozetrzeć całość i sprawdzić konsystencję lukru. Całość rozcieraj, aż lukier zrobi się idealnie gładki. Dekoracje jadalne układasz na lukrze jeszcze zanim ten zastygnie.


Upieczoną i przestudzoną babkę jogurtową (również z lukrem) zawiń luźno w papier śniadaniowy i trzymaj w torbie spożywczej w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Babka zachowa świeżość przynajmniej przez trzy dni (u mnie była super pyszna nawet po pięciu dniach).
Smacznego.