Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu poddasza? Praktyczne wskazówki


Przestrzeń użytkowa na poddaszu to niewątpliwie wyzwanie dla inwestorów i projektantów. Chcąc stworzyć przestrzeń klimatyczną, ale także funkcjonalną, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Najważniejszą kwestią jest to, jakie pomieszczenia chcemy na poddaszu urządzić. Może to być nie tylko sypialnia lub łazienka, ale także kuchnia, gabinet, czy siłownia.

Sypialnia na poddaszu

 Jakie pomieszczenia zaplanować i jak zaaranżować poddasze? Najczęściej przy okazji mowy o przestrzeni na poddaszu przychodzi nam na myśl klimatyczna i przytulna sypialnia. Szczególnie w ostatnim czasie stało się to pewnego rodzaju modą, by sypialnię urządzać właśnie na poddaszu. Można oczywiście stawiać pytania o praktyczność takiego rozwiązania, szczególnie latem, kiedy w czasie upałów temperatura może się stać nie do zniesienia – zarówno za sprawą unoszenia się ciepłego powietrza w domu do góry, a także nagrzewania się połaci dachu. Tę kwestię odłożymy jednak do samodzielnego przemyślenia inwestorów. W każdym przypadku ważne jest natomiast, by średnia wysokość nie była mniejsza niż 220 cm. Inaczej konieczne będzie podniesienie dachu, co często bywa kosztowne, skomplikowane lub nawet niewykonalne.

 Natomiast jeśli wciąż planujesz sypialnię na poddaszu, po dobrym przemyśleniu, możesz mieć wyjątkową, przytulną i jasną przestrzeń do spania. Co ważne, jest to pomieszczenie, w którym skosy nie przeszkadzają na co dzień, ponieważ zwykle w tym pokoju przeważnie odpoczywamy leżąc na łóżku. Same skosy można z kolei zabudować pojemnymi szafami, tworząc przy okazji przestrzeń do przechowywania.

    Pokój sypialny dla gości zlokalizowany na poddaszu to również świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli na niższych piętrach mamy przestrzeń dzienną, użytkową, np. salon, kuchnię, jadalnię, gabinet czy sypialnie. Wówczas dodatkowy pokój można używać jedynie wówczas, gdy spodziewamy się odwiedzin. W pozostałym okresie, można tę przestrzeń zamknąć i zminimalizować np. zimą koszty ogrzewania.


Łazienka i kuchnia na poddaszu – czy to praktyczne?

    Niewątpliwie w przypadku jakichkolwiek mebli do mieszkania na poddaszu, najlepiej sprawdzą się meble na wymiar. W innym razie może się okazać, że zmarnujemy i tak ograniczoną już przestrzeń na przechowywanie. W przypadku mebli kuchennych czy szafek łazienkowych warto więc skorzystać z usług stolarza, który dopasuje meble do wymiaru naszych pomieszczeń. Kuchnia i łazienka to bowiem jedne z najtrudniejszych w aranżacji pomieszczeń na poddaszu. Ilość i kąt skosów często wprowadza szereg ograniczeń, dlatego projekty tych pomieszczeń trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Zwróć uwagę na to, czy myjąc zęby lub przygotowując kanapki nie będziesz uderzać głową w skos. Niemniej jednak wanna umieszczona pod takim skosem może już zdać egzamin i być przyjemnym miejscem do relaksu z książką. 
 


Garderoba, gabinet, siłownia

    Poddasze może być też idealnym miejscem na urządzenie garderoby, w której przechowamy sezonową odzież – kurtki zimowe czy letnie sukienki. Wybierając szafę na wymiar, możesz zaaranżować każdą przestrzeń ze skosami, a jednocześnie cieszyć się miejscem do przechowania np. ubrań bez konieczności upychania ich w pudła. Można również na poddaszu zaaranżować gabinet. Światło dzienne wpadające przez okna połaciowe powinno być wystarczające do pracy w ciągu dnia, a wieczorami można je zastąpić odpowiednim oświetleniem górnym, czy w postaci lamp biurkowych. To także idealna propozycja dla osób pracujących w domu, które mają dzieci – wówczas życie rodzinne może się toczyć na parterze, a na poddaszu zachowujemy przestrzeń jedynie dla osób pracujących. W biurze na poddaszu z łatwością zaaranżujesz także duży regał na książki i teczki z dokumentami. Jeśli jesteś osobą lubiącą aktywność fizyczną, stwórz na poddaszu własną siłownię. Wystarczy mata do ćwiczeń, rower stacjonarny, hantle, taśmy do rozciągania i skakanki, czy zestaw ciężarów. Masz pewność, że ze sprzętu nie korzysta nikt inny, zawsze masz do niego dostęp, a jednocześnie możesz ćwiczyć bez wychodzenia z domu. 

Oświetlenie, dodatki i ściany działowe na poddaszu


    Kluczem do sukcesu jest z pewnością pomalowanie pomieszczeń na jasny kolor. Zwykle okna na poddaszu są małe, wpuszczają niewiele światła dziennego, dlatego użycie ciemnych farb jedynie dodatkowo zaciemni przestrzeń. Natomiast jasne barwy na ścianie z pewnością pomogą wypełnić pomieszczenia światłem. Oświetlenie górne / główne warto wspomagać ozdobnymi kinkietami, lampkami stołowymi lub podłogowymi, które stworzą we wnętrzu klimat i nastrój. Inną kwestią są ściany działowe – szczególnie w przypadku mieszkania na poddaszu – im ich mniej, tym lepiej. Zamykanie przestrzeni jedynie spotęguje wrażenie małej powierzchni. Natomiast zostawienie na poddaszu dużej otwartej przestrzeni da nie tylko więcej światła, ale także nada pomieszczeniom stylu i szyku. Na koniec warto zwrócić uwagę na efektywne, choć niuansowe dodatki. Przykładowo, zawieszenie dużych luster pomoże optycznie powiększyć pomieszczenia na poddaszu. Dodatkowo, przytulności dodadzą powieszone na ścianach obrazy lub zdjęcia, ozdobna cegła na jednej ze ścian, czy poduszki na kanapie. Natomiast drzwi wewnętrzne z mleczną szybą pozwolą na lepszy przepływ światła przez pomieszczenia. Może się również okazać, że na poddaszu powstanie całe i pełne mieszkanie – wówczas kluczowe jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń i przemyślenie każdego elementu. Adaptacja poddasza wymaga więc niejednokrotnie kompromisów, ale przede wszystkim dokładnie przemyślanych rozwiązań, które sprawią, że przebywanie w takim mieszkaniu będzie funkcjonalne i przyjemne. Dobrze dobrane elementy sprawią, że jednocześnie stworzymy sobie niepowtarzalny klimat do odpoczynku, relaksu lub pracy.

2 komentarze:

  1. My planujemy z mężem biura na poddaszu <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy nieduże poddasze do zagospodarowania i szukałam właśnie różnych pomysłów na aranżację. Ten akurat bardzo mi się podoba i chyba troszkę się nim zainspiruję. Myślę też, żeby skorzystać z pomocy architekta w tej kwestii https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje/dom . Takie profesjonalne wsparcie z pewnością się przyda.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger