Napoleonka bez pieczenia
Napoleonka bez pieczenia to jedno z prostszych ciast z użyciem krakersów lub herbatników zamiast pieczonego spodu. To przepis, z którym poradzą sobie nawet osoby początkujące.
- gotowe w 30 minut
- świetne ciasto na każdą okazję
- ze spodem z krakersów lub herbatników
Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia ciasta: 4 godziny
Liczba porcji: forma 24 x 28 cm - 1390 g ciasta
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
315 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 1 litr mleka - butelka
- 200 g masła - klasyczna kostka
- 170 g drobnego cukru - niecałe pół szklanki
- 2 saszetki budyniu bez cukru - 2 x 40 g
- 80 g mąki pszennej tortowej - pół szklanki
- 4 żółtka dużych jajek
- 2 saszetki cukru wanilinowego - 2 x 16 g
- około 160 g krakersów - można zamienić na herbatniki
Napoleonka bez pieczenia
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Użyty sprzęt: dobrej jakości garnek z grubym dnem; forma na ciasto; blender ręczny typu żyrafa; mikser ręczny z klasycznymi mieszadłami; drewniana łyżka z długa rączką; sitko do cukru pudru
Forma na ciasto: u mnie była to forma 24 x 28 cm. Można też śmiało użyć blaszki o mniejszych wymiarach (używa się mniej krakersów na spód, za to ciasto jest wyższe) lub o większych wymiarach (więcej ciastek na spód, i niższa masa budyniowa). Tutaj najważniejsze jest to, by blaszka nie była okrągła, ponieważ utrudni to układanie krakersów/herbatników. Trzeba je wówczas docinać pod wymiar formy.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz ciasto napoleonka bez pieczenia o wadze około 1390 gramów. Zanim zaczniesz szykować deser, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Napoleonka bez pieczenia przepis
Przygotuj sobie blaszkę lub inną foremkę do ciasta. Tego ciasta nie pieczemy, więc forma może być wykonana z dowolnego materiału np. metalowa, szklana, czy ceramiczna. U mnie była to metalowa forma 24 x 28 cm bez odpinanych boków, wiec środek wyłożyłam jednym arkuszem papieru do pieczenia. Sprawdzą się większe lub mniejsze foremki o niezaokrąglonych bokach (raczej nie polecam tortownic). Dno formy wyłożonej pergaminem wypełnij krakersami. Użyj klasycznych krakersów (takie lekko słone). W razie potrzeby przytnij ciastka, by ładnie wypełniły całe dno.
Porada: Jeśli nie przepadasz za lekko słonym akcentem w ciastach, to krakersy zamień na herbatniki typu petit beurre. Wybierz dobrej jakości, czyli nie za ciężkie i nie za twarde herbatniki/ciasteczka maślane (twarde herbatniki dłużej miękną i ciężej się kroją).

Aby zrobić stabilny krem budyniowy, do miski wlej połowę butelki mleka, czyli 500 ml mleka (u mnie pełnotłuste, ale może być też chude). Dodaj cztery żółtka dużych jajek (z białek można upiec np. bezy). Wsyp też pół szklanki mąki pszennej jasnej np. tortowej (80 gramów mąki) oraz dwa opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru ( 2 x proszek budyniowy w saszetkach po około 40 gramów). Całość miksuj lub blenduj (np. przy użyciu blendera ręcznego typu żyrafa) tak długo, aż uzyskasz idealnie jednolite, rzadkie ciasto. Miskę odstaw na chwilę na bok.
Porada: Jeśli mleko nie będzie zimne (prosto z lodówki), to znacznie szybciej połączy się z pozostałymi składnikami na gładki płyn.

Wybierz średniej wielkości (najlepiej wysoki) garnek z grubym dnem. Ma to być sprawdzony garnek, który dobrze się nagrzewa i nie przypala mleka. Do garnka wlej pozostałe 500 ml mleka. Wsyp dwie saszetki cukru wanilinowego, czyli 2 saszetki po 16 gramów każda oraz 170 gramów drobnego lub klasycznego cukru, czyli niecałe pół szklanki cukru. W garnku umieść też całą kostkę prawdziwego masła 82 % tłuszczu, czyli 200 gramów masła. Całość podgrzewaj na trochę wyższej niż niska moc palnika. Gdy cukier się rozpuści, a masło roztopi doprowadź płyn do wrzenia. Ma się delikatnie gotować, czyli lekko tylko mrugać.
Porada: Możesz najpierw rozpuścić w mleku cukier, a dopiero potem dać masło i poczekać, aż roztopi się w słodkim mleku. Cukier wanilinowy można zastąpić odrobiną pasty lub esencji waniliowej, albo dodać nasionka wydłubane z połowy laski wanilii.

Miej pod ręką zwykły mikser ręczny z uniwersalnymi mieszadłami. Dokładnie wymieszaj odstawiony wcześniej płyn, i od razu zacznij go wlewać do garnka z gotującym się słodkim mlekiem z masłem. Płyn wlewaj bardzo powoli super cienką strużką. Jedną ręką wlewaj płyn, zaś w drugiej trzymaj mikser i cały czas miksuj zawartość garnka (na najniższej mocy miksera). Budyń zacznie powoli gęstnieć. Po wlaniu do garnka całego płynu możesz odłożyć mikser. Dalej gotuj budyń, jednak mieszaj go już przy użyciu drewnianej łyżki. Niech budyń jeszcze zgęstnieje (może to chwilę potrwać, więc cierpliwie mieszaj powoli całość np. przy pomocy drewnianej łyżki) i po zgęstnieniu podgotuje się przez niecałe dwie minuty (lub trochę dłużej - to kwestia bardzo indywidualna). Powinien wyjść gęsty, gładki i przypominać trochę ciasto ptysiowe. Zdejmij garnek z palnika. Gorący budyń od razu wykładaj do formy wyłożonej krakersami/herbatnikami. Wyrównaj powierzchnię masy budyniowej.
Porada: Masę budyniową należy wyłożyć do formy od razu po ugotowaniu, ponieważ bardzo szybko tężeje.

Od razu po wyrównaniu masy budyniowej, wyłóż też drugą połowę przygotowanych krakersów lub herbatników. Zalecam ułożyć je tak samo, jak te na spodzie, by porcje ciasta równo się kroiły. Nie jest to jednak konieczne. Po wyłożeniu wszystkich ciastek, odczekaj aż ciasto całkowicie przestygnie, a następnie formę z napoleonką umieść w lodówce przynajmniej na cztery godziny, a najlepiej na całą noc.
Porada: Aby ciastka wyłożone na górze nie odkształcały się podczas schłodzenia, warto jest lekko obciążyć je płaskim naczyniem/deską. Ja dodatkowo zawijam całą formę w przezroczystą folię spożywczą (nie szczelnie).

Po schłodzeniu masa budyniowa tężeje już na tyle, że można śmiało kroić ciasto nożem. Krakersy/herbatniki miękną i również idealnie się kroją. Napoleonka bez pieczenia najlepiej wygląda i smakuje oprószona przed podaniem cukrem pudrem.


To deser, który należy przechowywać w lodówce. Świeżość i smak zachowa przynajmniej przez trzy dni.
Polecam też mój przepis na ciasto malinowa chmurka oraz oryginalne włoskie tiramisu oraz inne doskonałe ciasta bez pieczenia.
Smacznego.