Dania jednogarnkowe – pomysł na szybki obiad

Autor Materiał zewnętrzny

Szybkie tempo życia wymusza na nas zmiany, jeżeli chodzi o tradycyjną kuchnię. Kto obecnie ma czas na gotowanie dwudaniowego obiadu? O wiele więcej osób stawia na szybkie i pyszne potrawy, które można przygotować w łatwy sposób. Jeżeli na dodatek będą zdrowe, to znak, że odkryliśmy idealne przepisy. Właśnie takie są dania jednogarnkowe!

Czym są dania jednogarnkowe?

Dania jednogarnkowe to takie potrawy, które do przygotowania nie wymagają żadnych dodatkowych naczyń. Innymi słowy, wszystko przygotowujemy np. w garnku albo na patelni, więc po skończonym posiłku do umycia mamy tylko jedno naczynie. Czasami się zdarza, że pewne dania przygotowuje się np. w garnku, ale niektóre jego składniki należy wcześniej podsmażyć. Można to zrobić oczywiście na patelni albo po prostu użyć do tego celu garnka, w którym potem będziemy dalej przygotowywać np. zupę lub kaszę z dodatkiem sosu i warzyw. Innym wyjściem jest sięgnięcie po głęboką patelnię, na której podsmażymy mięso, cebulę, paprykę czy pieczarki, a potem bez problemu zmieszczą się w niej kolejne składniki.

Pomysły na dania jednogarnkowe

Wbrew pozorom dania jednogarnkowe są naprawdę różnorodne i można na nie stawiać bardzo często. Pierwsze co przyjdzie nam do głowy, gdy pomyślimy o garnkach, to oczywiście zupa. Możemy wybierać spośród różnych rodzajów zup bazujących na roślinach strączkowych, warzywach i kaszach. W przypadku zupy z makaronem potrzebny byłby nam drugi garnek, żeby ugotować osobno nitki czy muszelki. Jednak to wcale nie oznacza, że nie ma dań jednogarnkowych bazujących na makaronach. Możemy postawić na wiele rodzajów mięsnych i warzywnych sosów, w których od razu gotuje się makaron. Najlepiej zdecydować się na nieduży makaron albo spaghetti, który bardzo szybko ugotuje się w gorącym sosie.

Świetnym pomysłem na danie jednogarnkowe są klopsiki duszone z warzywami lub w sosie. Klasyką jest oczywiście fasolka po bretońsku! W podobny sposób możemy przygotować też inne strączki z dodatkiem warzyw i mięsa. Nie możemy również zapomnieć o kaszach z dodatkiem warzyw i kurczaka, zapiekankach w wielu odsłonach, chłopskich garnkach z ziemniakami lub cukinią czy curry. Do wyboru jest też gulasz mięsny, strogonow oraz bigos. Bazując na tych wszystkich przepisach, można zaplanować obiady nawet na cały miesiąc lub dłużej, a co ważne, przygotowanie większości z podanych dań nie zajmie nam zbyt wiele czasu.

Zobacz także: Dania jednogarnkowe na impreze

Zupa harira

Tę marokańską zupę można przygotować zarówno w wersji klasycznej z mięsem, jak i wegetariańskiej. My proponujemy jarską harirę.

Składniki:

  • 1/2 szklanki suszonej zielonej soczewicy lub puszka soczewicy z zalewy,
  • 1/2 szklanki suszonej ciecierzycy lub puszka ciecierzycy z zalewy,
  • 1 cebula,
  • 2 marchewki,
  • 2 łodygi selera naciowego,
  • 500 ml passaty pomidorowej lub puszka krojonych pomidorów,
  • 1-1,25 litra bulionu warzywnego,
  • 1/2 łyżeczki nasion kolendry,
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu,
  • 1/4 łyżeczki mielonego imbiru,
  • 1 łyżeczka mielonego kuminu,
  • sok z 1 cytryny,
  • odrobina oliwy z oliwek,
  • pęczek świeżej kolendry,
  • sól, pieprz,
  • 1 posiekana papryczka chilli lub płatki chilli (tylko dla wielbicieli pikantnych smaków!).

Sposób przygotowania:

Soczewicę i ciecierzycę odsączamy z zalewy lub gotujemy do miękkości. Jeżeli zdecydujemy się sięgnąć po suszoną ciecierzycę i soczewicę, to musimy pamiętać, aby dzień wcześniej namoczyć je w wodzie i najlepiej zostawić tak na całą noc. Cebulę kroimy w kostkę, marchew i seler naciowy w plasterki. Cebulę oraz seler smażymy na oliwie przez kilka minut, aż się zeszklą. Można to robić w tym samym garnku, w którym będziemy potem gotować zupę.

Cebulę i seler zalewamy bulionem warzywnym, dodajemy ugotowaną ciecierzycę i soczewicę, passatę pomidorową oraz pokrojoną marchew. Kiedy zupa zacznie wrzeć, możemy dodać wszystkie przyprawy i nadal gotować całość na małym ogniu przez około 20-25 minut. Na koniec dodajemy do zupy posiekane listki kolendry i sok z cytryny. Harira świetnie smakuje z dodatkiem pieczywa.

Zobacz także: Zupa harira – sprawdzony przepis

Kasza jaglana z duszonymi warzywami

Jeżeli chodzi o różne kasze, to jaglanka jest wśród nich królową. Lekkostrawna, bezglutenowa, zawierająca magnez, wapń, żelazo oraz cynk – to tylko niektóre z zalet tej pysznej kaszy. Dlatego warto włączyć jaglankę do swojego codziennego menu np. pod postacią różnych dan jednogarnkowych takich jak kasza jaglana z warzywami.

Składniki:

  • 5 łyżek ugotowanej kaszy jaglanej,
  • 1 marchewka,
  • 1 pietruszka,
  • 1 czerwona cebula,
  • 1 ćwiartka selera,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 5-6 pieczarek,
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
  • 2 łyżki oleju rzepakowego,
  • pieprz, sól,
  • pół pęczka szczypiorku.

Sposób przygotowania:

Cebulę i pieczarki kroimy, a następnie podsmażamy na rozgrzanym oleju razem z wyciśniętymi ząbkami czosnku. Resztę warzyw ścieramy na tarce o grubych oczkach, a szczypiorek drobno siekamy. Do podsmażonych pieczarek i cebuli dodajemy starte warzywa oraz szczypiorek i dusimy, aż całość będzie miękka.

Kaszę gotujemy według przepisu na opakowaniu. Do warzyw dodajemy koncentrat pomidorowy, ugotowaną kaszę oraz całość doprawiamy do smaku. Szybkie i pyszne danie gotowe!

Zobacz także: Kasza jaglana z duszonymi warzywami – przepis

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna Borucka
3 lat temu

Bardzo lubię dania jednogarnkowe 🙂 sięgam po nie często. Jakie pyszności, świetne propozycje, na pewno wykorzystam 🙂

Kasia Ula Franiszyn Luciano

Uwielbiam wszelakie dania jednogarnkowe. Niesamowicie satysfakcjonuje mnie fakt, że za każdym razem wychodzą zupełnie inne, można coś dodać, można czegoś ująć. Obłędnie smakują i nie są do podrobienia !Nie zdarzyło się nigdy mówię o sobie żeby zrobić coś dwa razy identycznie….. po prostu nie potrafię. Nie trzymam się miar wag No chyba że muszę do jakiegoś ciasta ,ale ogólnie rzecz biorąc kuchnia słona u mnie w ogóle jest pozbawiona wszelkiego rodzaju mierzenia i ważenia ,bo stawiam na swoją własną intuicję i nieźle na tym wychodzę … dania jednogarnkowe są genialne i zawsze pyszne. Twoje Wygląda rewelacyjnie!

Iwona Banach
3 lat temu

często robię, ale ja w kuchni dość dużo kombinuję, Przyznam, że za mało soczewicy i ciecierzycy jadamy, ale już fasola wszelkiej maści schodzi jak woda, musze tę harirę zrobić, podejrzewam, że mi posmakuje.

Irena - Hooltaye w podróży

Bardzo lubię dania jednogarnkowe, bo nie mam czasu i ochoty na wielkie gotowanie i wyciąganie stosu garów. Ma być smacznie i konkretnie. Propozycje są pyszne, zwłaszcza lubię harirę, ale i pozostałe przepisy wykorzystam.
Zdjęcie jak z kulinarnego żurnala 🙂

Eve Daff
3 lat temu

Na pewno wykorzystam Twoje propozycje; dania jednogarnkowe to same plusy, a i pokombinować można kulinarnie 🙂

Papierowa Łowczyni
Papierowa Łowczyni
3 lat temu

Uwielbiam takie dania. Są łatwe, szybkie i smaczne. Z przyjemnością wykorzystam Twoje przepisy, bo szczerze, nie znam ich, a lubię poznawać nowe smaki 🙂

Anna
3 lat temu

Danie jednogarnkowe często jest dla nas idealnym posiłkiem. Mamy wiele składników, z którymi nie wiadomo co zrobić, a w takim daniu odnajdują się idealnie. Pyszna jest Twoja propozycja.

Translate »
7
0
Would love your thoughts, please comment.x