Domowa zupa grzybowa ze świeżymi podgrzybkami

Skoro sezon grzybowy w pełni i wreszcie po suchym lecie sypnęło podgrzybkami to tradycji musi stać się zadość. Na stole zupa grzybowa ze świeżych podgrzybków. 

Taka zupa grzybowa to zupełnie co innego niż zupa z suszu. Gatunek grzybów też ma znaczenie, bo każdy smakuje inaczej. Zupełnie inna będzie też zupa z mieszanki różnych grzybów. Ja najbardziej lubię taką zupę z ziemniakami, ale z makaronem też smakuje dobrze więc zróbcie jak lubicie.

Latem było u nas bardzo sucho, początek jesieni też nie wróżył konkretnego grzybobrania, a na Podlasiu we wrześniu podgrzybków było mało i większość trafiła do suszenia. Październik okazał się łaskawy i w wielu lasach, w całej Polsce, masowo wyrosły piękne podgrzybki. Warto jeszcze wybrać się na grzybobranie i ich poszukać. Polecam lasy sosnowe, z mszystym poszyciem, bo tam najchętniej rosną.

Z podgrzybków można zrobić pyszny sos grzybowy - zobacz przepis!

domowa zupa z grzybow, zupa podgrzybkowa, swieze grzyby, zupy domowe, zupa dnia, podgrzybki brunatne,

Zupa podgrzybkowa

czas przygotowania: 20 minut + czas gotowania wywaru
składniki:
  • 1 litr wywaru z kurczaka albo jarzynowego 
  • 300 g świeżych podgrzybków 
  • 500 g ziemniaków 
  • 1 średnia cebula 
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 marchewka 
  • 1 duży liść laurowy 
  • 1 łyżka masła 
  • 100 ml śmietany 12 %  
  • garść koperku 
  • do smaku -  sól, świeżo mielony pieprz czarny
podgrzybeczki, podgrzybek brunatny, grzybobranie, prosto z lasu, grzyby jadalne, smaczny grzyb
podgrzybek brunatny, grzyby jadalne, borowik brunatny, las, grzybobranie, spacer po lesie, grzybki
lubie grzyby, grzybobranie, podgrzybek brunatny, podgrzybki brunatne, las sosnowy, jesienne grzyby
grzybobranie, kosz grzybow, podgrzybek brunatny, malutkie grzybki, grzyby, prosto z lasu, grzybnieta

Zupa grzybowa ze świeżych podgrzybków - jak zrobić?


Wywar miałam ugotowany dzień wcześniej na 2 udkach kurczaka. Wystudzony wstawiłam na noc do lodówki, a następnie zebrałam tłuszcz z wierzchu, bo nie był mi potrzebny do zupy. Można użyć wywaru jarzynowego albo lekkiego rosołu.

Grzyby dokładnie oczyściłam, opłukałam, pokroiłam w plasterki. Cebulę obrałam, pokroiłam w drobną  kosteczkę a czosnek w cienkie plasterki. Ziemniaki obrałam i pokroiłam w kostkę. Oskrobaną marchewkę pokroiłam w niezbyt cienkie krążki. Koperek opłukałam, osuszyłam i posiekałam.

zupa grzybowa, kartoflanka z grzybami, podgrzybkowa, podgrzybki, domowe jedzenie, domowy obiad


Zagotowałam wywar i wrzuciłam do niego ziemniaki, marchewkę oraz liść laurowy, gotowałam kilka minut żeby warzywa nieco zmiękły. W tym czasie na patelni rozpuściłam masło. Podsmażyłam lekko cebulę z czosnkiem, tylko tyle żeby cebula się zeszkliła. Dorzuciłam grzyby i smażyłam razem aż zaczęły się lekko rumienić. Zawartość patelni przełożyłam do garnka z podgotowanymi ziemniakami i gotowałam dalej razem jeszcze 3-4 minuty.

zupa grzybowa, zupa podgrzybkowa, zupy domowe, domowe jedzenie, cebulka,
zupa grzybowa, zupa podgrzybkowa, swieze grzyby, zupy domowe, domowe jedzenie, podgrzybek brunatny

Śmietanę roztrzepałam w kubeczku dodając do niej nieco soli. Zahartowałam kilkoma łyżeczkami gorącej zupy, a następnie wlałam do garnka. Doprawiłam do smaku solą i pieprzem. Na koniec dosypałam połowę koperku. Resztą posypałam zupę już na talerzach.

Smaczna Pyza radzi: po dodaniu śmietany do zupy można ją podgrzewać, ale raczej nie powinno się już doprowadzać jej do wrzenia, bo śmietana może się zwarzyć w nieapetyczne grudki. 

zupa podgrzybkowa, zupa ze swiezych grzybow, swieze grzyby, podgrzybki brunatne, zupa jesienna, domowe jedzenie, grzybki, danie z grzybami





7 komentarzy:

  1. Uwielbiam takie zupy grzybowe. Teraz akurat jest sezon na grzybki i wiem że są w mojej okolicy. Chyba się wybiorę w ten weekend i uda mi się nazbierać na taką zupę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne zdjęcia, zachęciłaś mnie abym wybrała się na grzyby :) Bardzo lubię to robić, ale ostatnio jakoś mało czasu, spróbuję sobie zorganizować w weekend taki wypad:) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. warto wybrać się do lasu chociaż na trochę, spacer i doleśnienie zawsze są przyjemne, a grzybki można zbierać przy okazji

      Usuń
  3. Uwielbiam zbieranie grzybów wiosną i jesienią :) Wspaniale się tak w sobotę wybrać i nazbierać , a potem coś z nich upichcić ;) Na pewno spróbuję zrobić tą zupę w najbliższym czasie:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak długo ( wg Ciebie) gotować zupę z mrożonych podgrzybków żeby nie były gumowate?

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz swój komentarz i odwiedzisz mnie znowu. Jeśli ugotowałeś albo upiekłeś coś z przepisu znalezionego tutaj zrób zdjęcie i pochwal się przysyłając je do mnie.

Print Friendly and PDF
Copyright © Smaczna Pyza , Blogger