Kapuśniak
Zobacz jak zrobić pyszny, tradycyjny kapuśniak gotowany na żeberkach oraz wędzonym boczku. U mnie obowiązkowo zawsze z dużą ilością kiszonej kapusty i ziemniakami.
- stary, sprawdzony przepis
- idealna jesienno zimowa zupa
- bardzo dokładny opis i wiele porad
Czas przygotowania: 3 godziny
Liczba porcji: 2900 gramów zupy
W 100 ml zupy:
Wartość energetyczna
73 kcal
Węglowodany 4 g
- W tym cukry 1 g
Białko 7 g
Tłuszcze 3 g
Dieta: bezglutenowa
Składniki [ więcej ]
- chude żeberka z kością 1 kg
- boczek wędzony 200 g
- kapusta kiszona - bez odciskania z soku 500 g
- ziemniaki 500 g - około 5 sztuk
- średnia marchew 1 sztuka - do 150 g
- mniejsza cebula 1 sztuka - do 100 g
- woda 1500 ml - 6 szklanek
- przyprawy: 2 listki laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, pół łyżeczki kminku, 1/3 łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki pieprzu
Kapuśniak
Do ugotowania zupy kapuśniak z podanej przeze mnie ilości składników wybierz garnek o pojemności minimum 3,8 litra. Z podanej ilości składników otrzymasz pyszny kapuśniak o wadze około 2900 gramów. Zanim zaczniesz szykować zupę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Kapuśniak z kiszonej kapusty gotują zawsze na wieprzowinie. Są to zazwyczaj chude żeberka. Na podane proporcje używam łącznie maksymalnie do jednego kilograma żeberek. Czasem daję też trochę mniej żeberek surowych a sięgam np. po żeberka wędzone i daję 700 gramów żeberek surowych plus 300 gramów wędzonych. Jeśli żeberka wydają mi się zbyt tłuste, to wcześniej usuwam najtłustsze kawałki.
Mięso zalej pięcioma szklankami wody (1250 ml wody). Dodaj dwa listki laurowe oraz trzy ziarna ziela angielskiego. Garnek przykryj przykrywką i zagotuj całość a następnie zmniejsz moc palnika do takiej, by wywar tylko lekko mrugał i gotuj go tak przez 90-120 minut. Mięso w żeberkach ma być tak miękkie, by samo odchodziło od kostek.
Po ugotowaniu żeberek na brzegach w garnku zapewne zbiorą się szumowiny. To jednak tylko ścięte białko z mięsa, więc można je usunąć lub nie. Jeśli jest ich więcej i nie wyglądają apetycznie, to możesz je wyłowić.

Z bulionu mięsnego wyłów całe mięso oraz przyprawy. W garnku zostaw tylko bulion. Z kostek zdejmij całe mięso i odłóż je do osobnej miseczki. Pod koniec gotowania kapuśniaku dodasz to mięso ponownie do garnka z zupą.
Do bulionu dodaj za to kapustę kiszoną. Ja daję aż 500 gramów kapusty kiszonej razem z sokiem. Ponieważ używam domowej kiszonej kapusty, to wiem doskonale jak smakuje i czego się po niej spodziewać. Nie jest ani za słona, ani za kwaśna. Przed dodaniem kapusty do garnka można ją dodatkowo lekko poszatkować. Nigdy nie płuczę kapusty przed dodaniem do kapuśniaku, ale jeśli Twoja kapusta jest bardzo kwaśna i słona, a nie lubisz tak mocnych zup, to możesz lekko przepłukać kapustę.
I znowu garnek przykryj przykrywką i zagotuj całość a następnie zmniejsz moc palnika do takiej, by zupa tylko lekko mrugała. Wywar z kapustą gotuj tak do 30 minut (lub tak długo, aż kapusta będzie miękka).

W tym czasie przygotuj sobie resztę składników. 500 gramów ziemniaków obierz i pokrój w kostkę. Ziemniaki umieść w rondelku i zalej jedną szklanką wody. Wsyp też 1/3 łyżeczki soli. Ziemniaki gotuj do miękkości. Zajmie to zapewne łącznie około 20 minut. Nie wylewaj wody z ziemniaków, tylko całość odstaw na bok (rondelek z ziemniakami i wodą, w której się gotowały).

200 gramów wędzonego boczku bez skóry pokrój w drobną kosteczkę i umieść na zimnej patelni. Ustaw średnią moc palnika i poczekaj, aż tłuszcz z boczku zacznie się wytapiać a boczek rumienić. Zajmie to około 10 minut. Po tym czasie na patelnię dodaj też obraną i drobno posiekaną cebulę oraz obraną i starta na dużych oczkach marchewkę. Całość zamieszaj i podsmażaj tak przez 10 minut. (Marchew nie musi być idealnie miękka, ponieważ dogotuje się jeszcze w garnku).
Porada: Jeśli boczek był chudy i wytopiło się bardzo mało tłuszczu, to możesz wlać na patelnię odrobinę oleju do smażenia lub dodać trochę smalcu.

Całą zawartość patelni przełóż do garnka z miękką już kapustą i bulionem. Dodaj pół łyżeczki kminku (może być mielony) oraz przynajmniej 1/4 łyżeczki mielonego pieprzu. Zupę gotuj tak przez 10 minut a następnie dodaj też całą zawartość rondelka z ziemniakami (ugotowane ziemniaki + woda) oraz odłożone wcześniej mięso z żeberek (po zdjęciu z kostek). Ponownie zagotuj zupę.
Po tym czasie sprawdź smak kapuśniaku i zdecyduj, czy chcesz go jeszcze doprawić. Ja dodałam szczyptę kminku (nie mielonego). Skontroluj też konsystencję zupy. Moja wychodzi dość gęsta i nie dodaję już do niej mąki. Możesz jednak odlać pół szklanki bulionu. Gdy bulion w szklance przestygnie dodaj do niego łyżeczkę mąki pszennej i wymieszaj bulion z mąką, by nie było grudek. Taką mieszankę wlej do garnka. Kapuśniak doprowadź do wrzenia i wyłącz.
Porada: Można też zagęścić zupę przez zrobienie zasmażki. Wówczas na małej patelni umieszczasz solidną łyżkę smalcu. Gdy tłuszcz się roztopi dodajesz łyżeczkę mąki i od razu mieszasz zawartość patelni przy pomocy drewnianej łyżki. Gdy tłuszcz z mąką zacznie się pienić przelewasz całość do garnka. Aby uniknąć dodawania dodatkowego tłuszczu możesz też łyżeczkę mąki dodać na patelnię z boczkiem, marchewką i cebulą.


Kapuśniak to zupa, którą gotuję najczęściej od listopada do wiosny. Na jesieni zawsze szykuję spore zapasy kapusty kiszonej i wykorzystuję ją do wielu dań.
Jaka jest Twoja ulubiona zupa na chłodniejsze dni?
Smacznego.