wtorek, 13 stycznia 2015

Testujemy ectoAlerg: krople do oczu oraz spray do nosa.




Bardzo mnie ucieszyło, że dzięki uprzejmości firmy FA. Langsteiner mamy możliwość przetestowania preparatów EctoAlerg, bo jak większość alergików oprócz alergii pokarmowych borykamy się też z problemem wziewnych. Przy alergii na roztocza zima to szczególnie ciężki czas - przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i suche powietrze daje się we znaki. Rano budzimy się z wysuszoną śluzówką nosa, zaczerwienionymi oczami i rozpoczynamy dzień od serii kichnięć. Stosujemy na co dzień preparaty z solą morską, więc zaciekawiło mnie czy ta nowość okaże się skuteczniejsza.

Czym jest ektoina?
Z ulotki dowiadujemy się, że ektoina jest naturalną cząsteczką o działaniu ochronnym względem komórek, posiada też właściwości tworzenia nawilżającego kompleksu wodnego. Dzięki tym właściwościom wykorzystywana jest w łagodzeniu objawów alergii i stosowana w preparatach do oczu, nosa i dermokosmetykach. Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z szerszymi informacjami na stronie producenta ectoalerg.pl

Tutaj można obejrzeć film z wykładu prof. Romana Nowickiego "Zastosowanie ektoiny w leczeniu chorób alergicznych"

EctoAlerg® spray do nosa jest wyrobem medycznym przeznaczonym do zapobiegania i leczenia objawów alergicznego nieżytu nosa oraz łagodzenia i profilaktyki bolesności i podrażnień błony śluzowej nosa. Roztwór hipertoniczny zawierający działającą ochronnie ektoinę i naturalną sól alpejską.
Skład: 2% ektoina®, woda, sól alpejska
butelka z atomizerem, pojemność 20 ml, jedna dawka to 0,14 ml (czyli w przybliżeniu opakowanie zawiera około 140 dawek)
Brak informacji dotyczących ograniczeń wiekowych w przypadku stosowania preparatu u dzieci.

EctoAlerg® spray do nosa
Pierwszą cechą, którą od razu zapisuję na plus, to atomizer. Zarówno w odczuciu moim i dzieci, ten typ rozpylacza jest o wiele bardziej komfortowy w użyciu niż opakowanie ciśnieniowe. Moje dzieci nie znoszą aplikowania np. wody morskiej z opakowań pod wysokim ciśnieniem. Najmłodsza alergiczka za żadne skarby nie pozwala psikać sobie do nosa niektórych solanek. Po zaaplikowaniu sprayu Ectoalerg  powiedziała "może być", co można uznać za najwyższą pochwałę w kategorii kropli do nosa ;) 
Rzeczywiście aplikacja EctoAlerg jest bezproblemowa. Preparat nie ma zapachu, po zastosowaniu nie odczuwa się pieczenia czy szczypania. Krople nie mają żelowej konsystencji, są zupełnie rzadkie ale przynoszą ulgę wysuszonej śluzówce i dają uczucie nawilżenia. Niestety wrażenie to mija dosyć szybko. W niesprzyjających warunkach (ogrzewane pomieszczenie biurowe) aby utrzymać efekt nawilżenia konieczne byłoby użycie aerozolu co około 2 godziny. (Producent zaleca stosowanie w razie potrzeby kilkukrotnie w ciągu dnia.) W moim odczuciu efekt ten jest i tak lepszy niż preparatów zawierających w składzie tylko solankę.

Po tygodniu stosowania 3 razy na dobę mam wrażenie, że rzadziej występują napady porannego kichania. Ciekawe czy efekt utrzyma się przy dłuższym stosowaniu, niedługo rozpocznie się przecież sezon pylenia. Trudno powiedzieć jak pomocny okaże się ten preparat w przypadku silnego wycieku z nosa, nam dokucza raczej obrzęk i suchość. 

Plusy: 
+ brak zapachu
+ łagodne działanie
+ nawilżanie
+ ograniczenie kichania

Minusy:
- krótkotrwały efekt nawilżenia
- konieczność częstego stosowania


EctoAlerg® krople do oczu jest wyrobem medycznym przeznaczonym do zapobiegania i leczenia objawów alergicznego zapalenia spojówek  (np. alergii na pyłki lub rottocza kurzu domowego). Roztwór izotoniczny zawierający działającą ochronnie ektoinę.
Skład: 2% ektoina®, woda, hydroksyetyloceluloza, chlorek sodu, bufor cytrynianowy.
Pojemnik wielodawkowy,  pojemność 10 ml
Brak informacji dotyczących ograniczeń wiekowych w przypadku stosowania preparatu u dzieci.

EctoAlerg® krople do oczu
Ogromny plus za opakowanie z dozownikiem, które "wystrzeliwuje" po jednej kropli. To mój ulubiony typ opakowań preparatów do oczu,  umożliwiający precyzyjne i higieniczne stosowanie. Kolejny plus - brak w składzie środków konserwujących. Trzeba pamiętać, że konserwanty stosowane w kroplach do oczu (np. chlorek benzalkoniowy) często same powodują uczulenia, więc o ile to możliwe lepiej ich unikać. Mimo braku konserwantów krople mają stosunkowo długi okres przydatności do stosowania - do 6 tygodni po pierwszym otwarciu. Co istotne krople są bezpieczne dla osób noszących soczewki kontaktowe.
Krople do oczu mają gęściejszą, żelową konsystencję, przez co dają wrażenie lepszego "poślizgu" powieki w kontakcie ze spojówką. Wynika to z obecności w składzie hydroksyetylocelulozy (HEC), która jest substancją żelotwórczą stosowaną w okulistyce jako dodatek przedłużający czas oddziaływania leków stosowanych do oczu (wskutek zwiększonej lepkości przebywają dłużej w worku spojówkowym)
W naszym przypadku krople EctoAlerg® nie spowodowały pieczenia czy szczypania, nawet przy stosowaniu na mocno podrażnione i zaczerwienione spojówki. Odczuwalnie zmniejsza się też swędzenie oczu (brzegów powiek). Według folderu prezentującego wyniki badań krople te pomagają również w ograniczeniu łzawienia oczu, ale aktualnie ten problem nie występował, więc zweryfikować to będziemy mogli dopiero w sezonie pylenia.

Plusy: 
+ łagodzenie podrażnień
+ nawilżanie
+ ograniczenie swędzenia 

Minusy:
- chwilowe pogorszenie ostrości widzenia (z powodu żelowej konsystencji), mija po kilku mrugnięciach


Podsumowując możemy stwierdzić, że w odczuciu naszej rodziny alergików oba preparaty są bardzo łagodne i działają kojąco. Aplikacja nie jest problematyczna - nawet w przypadku malucha, który na widok niektórych aerozoli do nosa uciekał z piskiem ;) Przy problemach z obrzękiem, suchością i swędzeniem krople z ektoiną spisują się całkiem nieźle. Zobaczymy niedługo jak poradzą sobie w okresie pylenia z wodnistym katarem i łzawieniem oczu.




Brak komentarzy: