Art. Sponsorowane

Mąka kokosowa. Co można z niej zrobić?

Mąka kokosowa zyskuje coraz większe grono entuzjastów. Jeszcze niedawno uważana była za egzotyczny produkt dostępny głównie w sklepach ze zdrową żywnością, dziś jednak jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Co obecnie można więc z niej przygotować? Jakie może dać nam wartości odżywcze?

Mąka kokosowa – jak powstaje?

Mąka kokosowa jest produktem ubocznym, powstającym podczas przetwarzania miąższu i oleju z orzechów kokosowych. Miąższ ten jest najpierw suszony, wyciskany, a następnie pozbawiany większości tłuszczu. Istnieją dwie główne metody produkcji mąki kokosowej – sucha i mokra. Metoda sucha prowadzi do uzyskania mąki o brązowawym kolorze, bogatej w białko i tłuszcz. W tym procesie głównym produktem jest olej kokosowy. Metoda mokra z kolei prowadzi do uzyskania jaśniejszej mąki, zawierającej więcej błonnika i mniej tłuszczu. Centralnym produktem tej metody jest mleko kokosowe. Nowoczesne techniki produkcji pozwalają uzyskać mąkę kokosową o różnym składzie, co przekłada się na jej różne właściwości. Na rynku dostępne są mąki pełnotłuste, częściowo odtłuszczone, wysokobłonnikowe oraz niskotłuszczowe.

Przykładowo, producent naturalnej i nieprzetworzonej żywności, Melvit, posiada w swojej ofercie BIO mąkę kokosową z zawartością m.in.:

  • 36 g błonnika,
  • 12 g tłuszczy,
  • 12 g średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Jest zatem bogatym źródłem zdrowych tłuszczów, które są łatwo przyswajalne przez organizm, dzięki czemu wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca. Co więcej, duże ilości błonnika zawarte w mące kokosowej pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego. W związku z tym produkt ten pomaga regulować pracę jelit, zapewniając uczucie sytości na dłużej. Dodatkowo dba o zdrowie mięśnia sercowego i układu krążenia poprzez kontrolę poziomu cholesterolu we krwi.

Mąka kokosowa – wartości odżywcze w 100 g produktu

Mąka kokosowa charakteryzuje się delikatnym smakiem i aromatem kokosa, nie jest jednak słodka. Wyróżnia ją wysoka zawartość błonnika 36 g – zapobiegająca między innymi rozwojowi nowotworów. Mąka kokosowa pomaga ponadto w utracie wagi poprzez zwiększenie uczucia sytości, dostarczając 19 g białka roślinnego. Dlatego jest polecana dla wegan i wegetarian. Bogata w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe 12g – ma właściwości antywirusowe oraz przeciwbakteryjne. A ze względu na niski indeks glikemiczny stabilizuje poziom cukru we krwi, co jest korzystne dla diabetyków i osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Warto w tym miejscu również pamiętać o witaminach i minerałach. Mąka kokosowa jest bogatym źródłem potasu, magnezu oraz witaminy B6. Te składniki odżywcze korzystnie wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Mąka kokosowa do pieczenia. Czy tylko ma takie zastosowanie?

Mąkę kokosową do wypieków można wykorzystać w różnorodnych przepisach. Od ciast, przez chleb, aż po naleśniki. Doskonale sprawdza się również jako panierka do mięsa i ryb oraz jako zagęszczający składnik w sosach i zupach. Ponadto, można z niej przygotować kruche ciasteczka, spody do pizzy oraz kruszonki. Jest także idealna do surowych deserów bez pieczenia, łącząc słodycz z wartościowymi składnikami odżywczymi, zwłaszcza błonnikiem. Można dodawać ją również do koktajli, owsianek, musli czy domowych batonów. Należy pamiętać jednak, że mąka kokosowa mocno pochłania wilgoć. To może sprawić, że ciasta będą bardziej kruche, a przy niewłaściwych proporcjach mogą się rozpadać. Dlatego zaleca się unikanie dodawania jej do dań i wypieków, które powinny być miękkie i wilgotne.

Mąka kokosowa do pieczenia tarty owocowej

Składniki, takie, jak 5 łyżek BIO mąki kokosowej od Melvit, 125 ml miodu i 50 g oleju kokosowego łączymy, a następnie umieszczamy 2 żółtka i formujemy ciasto. Jeśli jest to konieczne, dodajemy odrobinę wody, ponownie wałkujemy i układamy na formie. Podpiekamy w 180 stopniach przez 10 minut. Wydrążamy jabłka, które dusimy z 2 łyżkami cukru trzcinowego. Na podpieczony spód wykładamy nadzienie, układamy pokrojone plastry z 1 jabłka. Ponownie zapiekamy przez 15 minut w tej samej temperaturze, podajemy na ozdobnym naczyniu. Przepyszna tarta z jabłkami gotowa!

AutorMikołaj

Cześć, mam na imię Mikołaj, witaj na blogu AleTorcik.pl ;) Cukiernictwem interesuję się od dziecka, zawsze interesowałem się kuchnią i wszystko co z nią związane, ale finalnie skończyło się na cukiernictwie. Z wykształcenia jestem technikiem żywienia o specjalizacji cukierniczej, pracowałem w cukierniach, piekarniach, a nawet restauracjach. Przez ten czas nauczyłem się bardzo dużo i bardzo chętnie przekażę Wam swoją wiedzę na rozmaite tematy. Celem bloga jest między innymi przekazać Wam, naszym czytelnikom wartościowe przepisy z którymi poradzi sobie każdy, nawet najmniej doświadczony cukiernik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *