Strona główna Materiały zlecone Piramida żywieniowa i jej zmiany na przestrzeni czasu
Piramida żywieniowa i jej zmiany na przestrzeni czasu

Piramida żywieniowa i jej zmiany na przestrzeni czasu

Piramida żywienia to graficzne przedstawienie zaleceń dotyczących zdrowej diety. Ma na celu promowanie odpowiedniego odżywiania, które dostarczy organizmowi niezbędne składniki odżywcze.

Pierwsza piramida żywieniowa

Pierwsza piramida żywieniowa powstała w 1992 roku w Stanach Zjednoczonych. Została Opracowana przez USDA (ang. United States Department of Agriculture), czyli Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Dokonano wtedy podziału produktów na cztery główne kategorie:

  • Produkty zbożowe: chleb, makaron, ryż, płatki śniadaniowe i inne.
  • Warzywa i owoce: podstawowy element diety.
  • Mleko i produkty mleczne: m.in. mleko, jogurt i ser.
  • Mięso, drób, ryby, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe.

W pierwszej piramidzie żywieniowej nie istniał wyraźny podział na tłuszcze, słodycze ani napoje.

Kolejne wersje piramidy żywieniowej

Z czasem piramida żywieniowa ewoluowała. Powstawały jej liczne wersje, które stopniowo aktualizowano:

  • Piramida żywienia MyPlate: USDA w 2011 roku wprowadziło nową koncepcję piramidy zdrowego żywienia, w której znaną dobrze piramidę zastąpił podzielony na cztery części talerz. Wyodrębniono: owoce, warzywa, produkty zbożowe i białka, z dodatkowym elementem produktów mlecznych. MyPlate miało za zadanie promować równowagę żywieniową.
  • Piramida żywienia Harvardu: z czasem instytucje zaczęły opracowywać własne wersje piramid zdrowego żywienia. Szkoła Zdrowia Publicznego Harvardu skupiła się na jakości spożywanej żywności. Zwrócili uwagę na jedzenie większej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, zdrowych tłuszczów roślinnych oraz ograniczyli spożywanie czerwonego mięsa i przetworzonych artykułów.
  • Piramida żywienia dla wegan i wegetarian: z czasem dieta wegańska i wegetariańska zyskiwała coraz większą popularność. W tym celu opracowano piramidy dla tych właśnie grup. Weganie/wegetarianie powinni spożywać roślinne źródła białka (rośliny strączkowe, orzechy i nasiona) oraz składniki odżywcze takie jak witamina B12, żelazo i wapń.

Jak wygląda piramida zdrowego żywienia w obecnych czasach?

Nowa piramida zdrowego żywienia zyskała nazwę „Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”. Nie trudno jest się domyślić, że w dzisiejszych czasach powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jedzenie, ale i odpowiednią ilość ruchu.

Piramida zdrowego żywienia w 2023 roku składa się z 5+1 poziomów, gdzie podstawą jest aktywność fizyczna:

  1. Warzywa i owoce – podstawowy element diety zaraz za aktywnością fizyczną.
  2. Produkty zbożowe (głównie pełnoziarniste).
  3. Nabiał.
  4. Mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych.
  5. Tłuszcze.

Oprócz stosowania się do wytycznych piramidy żywieniowej powinniśmy pamiętać, aby spożywać regularne posiłki (3-5 dziennie), ograniczać cukier i sól oraz dbać o prawidłowe nawodnienie.

Więcej informacji dotyczących zdrowego odżywiania znajdziemy na stronie internetowej bodychief.pl, gdzie eksperci tłumaczą strukturę piramidy zdrowego żywienia na 2023 rok dla dzieci i dorosłych oraz zachęcają do czerpania z oferty cateringu Body Chief. Każda z dostępnych na stronie diet opiera się o aktualne zasady zdrowego żywienia, tak, aby codzienne posiłki nie tylko smakowały, ale i dostarczały organizmowi potrzebne składniki odżywcze.

Źródło: https://bodychief.pl/blog/651238-piramida-zywieniowa-2023-czym-jest-piramida-zdrowego-zywienia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*