Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 8 maja 2023

Mizeria na dwa sposoby

Mizeria to zazwyczaj świeże ogórki w połączeniu ze śmietaną. Do tej pory tak ją zawsze postrzegałam. Przeglądając przepisy w starym wydaniu "Kuchni Polskiej" znalazłam przepis na mizerię z octem. To po prostu świeże ogórki obrane i pokrojone w cienkie plasterki, skropione octem, posypane solą i odrobiną cukru. Ja zdecydowanie preferuję te ze śmietaną, chociaż "Kuchnia Polska" nawet w tej wersji przewiduje dodatek octu. 


 

Składniki:

-40 dkg ogórków

-1 łyżka siekanego koperku ( u mnie szczypiorek )

-cukier

-sól

-ocet

-1/8 l śmietany 


 

Ogórki umyć, obrać, poszatkować lub zetrzeć na grubej tarce. 

(ja kroję w cienkie plasterki )

Śmietanę wymieszać z solą, cukrem i octem. 

W przepisie nie ma podanych proporcji dodatków, więc ja dopasowuję je do swoich kubków smakowych. Octu to dosłownie 3 krople, a cukru szczypta.

Ogórki ułożyć na salaterce, zalać śmietaną, posypać siekanym koperkiem / szczypiorkiem. 



 

4 komentarze:

  1. Tęsknię za letnimi ogórkami, już nie długo :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, te sezonowe maja zdecydowanie lepszy smak :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam Cię serdecznie 🙂👍

    Dziękuję, że dzielisz się tutaj z nami przepisami na mizerię wg przepisów ze starej książki kucharskiej. Co prawda tej książki nie mam, ale za to chciałem podzielić się z Tobą moją książką kucharską, którą posiadam (kiedyś była to książka mojego dziadka), a mianowicie książka kucharska pt. "Książka kucharska dla samotnych i zakochanych" z roku 1974 autorstwa M. Lemnis i H. Vitry. Ta książka zawiera stare i nieaktualne już informacje odnośnie do żywienienia, choć z ciekawością można przeczytać o podstawowym wyposażeniu kuchni (kiedyś używano również płytki azbestowe jako zestaw kuchenny), o historii sztuki kulinarnej, co nie co o kuchni staropolskiej, o wielu produktach i przepisach na wykorzystanie tych produktów do różnych potraw, sosów, deserów i napojów. Na końcu jeszcze są rozdziały poświęcone m.in. o gościach i gościnności, o ziołach i o układaniu jadłospisów. Choć część wiedzy już jest przestarzała (prócz o historii sztuki kulinarnej), to jak na dzisiejsze czasy, przepisy kulinarne są również dosyć ciekawe i interesujące, i z miłą chęcią próbuję tych starych przepisów. Mam jeszcze kilka starych książek m.in. o wypiekach cukierniczych. Tak sobie myślę, że z miłą chęcią podzielę się kilka przepisami kulinarnymi na różne dania, czy desery z tej książki. To byłby to świetny pomysł na edukację kulinarną.
    Ja bardzo lubię mizerię ze śmietaną lub jogurtem naturalnym oraz ze szczypiorkiem.

    Pozdrawiam Cię cieplutko i od serca 🤗💝❤
    Patryk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo lubię takie stare książki kucharskie i z przyjemnością zgłębiam ich przepisy. Z uwagą będę śledzić Twoje wpisy i poszerzać wiedzę kulinarną :) Pozdrawiam :)

      Usuń