Menu Zamknij

Mazurek pomarańczowy

Każde święta mają swoje tradycyjne ciasta. I tak na święta Bożego Narodzenia obowiązkowa jest strucla z makiem, a na święta Wielkanocne różnego rodzaju babki i mazurki. Te drugie to kruche ciasto z dodatkami, którymi mogą być kajmak, bakalie, owoce kandyzowane. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ja w tym roku na święta Wielkanocne postanowiłam zrobić mazurek pomarańczowy, który nie jest zbyt słodki, a raczej orzeźwiający w smaku. Do zrobienia tego ciasta wykorzystałam gotowy dżem pomarańczowy, ale można taką konfiturę zrobić samemu w domu. Mazurki to ciasta, które charakteryzują się tym, że są bardzo płaskie, a dekoracja zależy od naszej inwencji twórczej. Mazurek pomarańczowy podobnie, jak inne tego typu ciasta najlepiej smakuje następnego dnia po zrobieniu, kiedy ciasto stanie się miękkie. Jeśli macie ochotę na nie za słodkie ciasto i mocno owocowe to mazurek pomarańczowy jest dla Was!

Mazurek pomarańczowy

Składniki na Mazurka pomarańczowego:

  • 200 g mąki pszennej
  • 100 g zimnego masła
  • 50 g cukru
  • szczypta soli
  • 1 jajko
  • 1 słoiczek (260 g) dżemu pomarańczowego

Lukier:

  • około 60 g cukru pudru
  • 2 łyżeczki mleka
  • 1 łyżeczka soku pomarańczowego

Dodatkowo:

  • 1 pomarańcza
  • 1 szklanka wody
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 garści płatków migdałowych
Mazurek pomarańczowy

Przygotowanie Mazurka pomarańczowego:

  1. Mąkę pszenną przesiać do miski. Dodać sól, cukier, zimne masło. Całość posiekać nożem do powstania kruszonki. Następnie zrobić dołek, wbić jajko. Początkowo mieszać nożem, następnie dłońmi wyrobić gładkie ciasto. Uformować kulę. Ciasto zawinąć w folię spożywczą. Włożyć do lodówki na około 30 minut.
  2. Po tym czasie ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na papierze do pieczenia przez folię spożywczą. Wyciąć prostokąt o wymiarach blaszki. Ciasto razem z papierem włożyć do blaszki. Z obciętych kawałków uformować wałek i wykleić nim brzegi ciasta. Ciasto nakłuć widelcem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st.C. na 20-25 minut (do zrumienienia). Wyjąć z piekarnika i pozostawić do wystudzenia.
  3. Pomarańcz dokładnie wyszorować w ciepłej wodzie, odkroić końcówki. Pokroić w plastry o grubości około 0,5 cm. Do garnka wlać szklankę wody. Wsypać 1/2 szklanki cukru. Garnek wstawić na gaz i zagotować. Następnie włożyć pokrojone plastry pomarańczy i gotować na wolnym ogniu około godziny, aż pomarańcze zrobią się szkliste. W międzyczasie plastry parę razy obrócić. Skarmelizowane plastry wyjąć na talerzyk, pozostawić do wystygnięcia.
  4. Przestudzone ciasto posmarować dżemem pomarańczowym. Na wierzchu ułożyć plastry pomarańczy (jeżeli są duże to przekroić na pół).
  5. Suchą patelnię wstawić na gaz, podgrzać. Wsypać płatki migdałowe i lekko uprażyć. Patelnię zdjąć z ognia. Pozostawić do wystudzenia. Ostudzonymi płatkami posypać mazurek.
  6. Do szklanki wsypać cukier puder, dodać 2 łyżeczki ciepłego mleka, łyżeczkę soku z pomarańczy. Dokładnie wymieszać do powstania gęstego lukru. Lukrem polać po wierzchu ciasto tworząc esy floresy.
  7. Wierzch ciasta udekorować kandyzowaną skórką pomarańczy.
  8. Polecam wypróbować przepis na mazurek kajmakowy z powidłami.
Mazurek pomarańczowy
Opublikowany wCiasta i desery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *