Wykorzystaj mieszarkę do mięsa w lokalu – usprawni Twoją pracę!

Miesiarka do mięsa jest urządzeniem gastronomicznym, którego zadaniem jest równomierne połączenie lub wymieszanie składników spożywczych. Najczęściej sięga się po nią w celu przygotowania idealnie wymieszanego farszu lub masy do przyrządzenia wędlin. W sprzedaży możemy znaleźć dwa typy miesiarki do mięsa: ręczną i elektryczną. Sprawdźmy, jakie są zalety każdej z nich! Do czego może się nam przydać mieszarka masarska oraz jak wybrać najlepsze urządzenie dla naszego lokalu gastronomicznego?

Mieszarka do mięs – jak usprawni pracę Twojego lokalu?

Mieszarka masarska jest pomocnym urządzeniem, które powinno się znaleźć w wyposażeniu każdej kuchni. W sprzedaży znajdziemy miesiarki do mięsa o różnej pojemności, dlatego można wybrać model najlepiej dopasowany do potrzeb danego lokalu gastronomicznego. Mieszarka masarska może być wykorzystana w celu:

  • połączenia składników na farsz, wędliny, kiełbasy,
  • równomiernego połączenia składników na burgery (mięsne lub rybne),
  • wymieszania składników surówek, serów, czy sosów.

Duże dzieże oraz możliwość delikatnego mieszania składników, pozwalają na przygotowanie za jednym razem dużej porcji potrawy. Mieszarka do mięsa są jednym z podstawowych urządzeń w firmach garmażeryjnych i cateringowych, restauracjach, masarniach. Przydają się także w sklepach mięsnych oraz barach.

Rodzaje mieszarek do farszu

Mieszarki do mięsa różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem napędu. Wyróżnia się urządzenia zasilane prądem lub wykorzystujące siłę ludzkich rąk. Wybierając mieszarkę masarską, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • pojemność – zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu kilogramów farszu, choć można także zakupić bardzo duże modele, pozwalające na przygotowanie jednorazowo nawet do 180 kg,
  • materiał wykonania – najczęściej stal nierdzewna, czasem także aluminium,
  • moc (dotyczy mieszarek elektrycznych) – im większa moc urządzenia, tym lepiej połączone składniki farszu,
  • bieg wsteczny – możliwość uruchomienia mieszadeł w przeciwną stronę (pomaga odblokować mechanizm w przypadku jego zacięcia oraz jeszcze dokładniej wymieszać składniki farszu),
  • możliwość demontażu elementów miesiarki – wyjmowany wał wraz z łopatami, pozwala na dokładne umycie urządzenia po pracy,
  • rodzaj dzieży – może być ona ręcznie wysuwana lub przechylna.

Mieszarka do mięsa to inwestycja na lata, dlatego najlepiej postawić na urządzenie wykonane z dobrej jakości materiałów. W gastronomii najczęściej sięga się po sprzęt wyprodukowany ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest odporny na korozję, uszkodzenia mechaniczne, nie wchodzi w reakcje z kwasami pochodzącymi z produktów spożywczych. Jest antybakteryjny oraz ułatwia zachowanie urządzeń w czystości (gładka powierzchnia, bez zakamarków, w których mogłyby rozwijać się zarazki).

Warto także dokładnie przemyśleć rodzaj dzieży zastosowany w danym modelu mieszałki do farszu. Wysuwany ręcznie pojemnik jest dobry dla lokali, które na mniejszą skalę przygotowują burgery, wędliny lub mieszają w nim jarzyny. Dla zakładów skupiających się na produkcji wyrobów mięsnych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dzieża przechylna. Uchylna misa umożliwia łatwy dostęp do wymieszanego farszu oraz szybkie opróżnienie całego pojemnika. 

Niektóre modele mieszarek do farszu mają przezroczyste pokrywy, dzięki którym skontrolujemy stopień wymieszania składników. Wiele miesiarek ma także specjalne otwory, przez które można dosypać przyprawy w trakcie pracy urządzenia.

Mieszarka do mięsa ręczna czy elektryczna?

Wybór idealnej mieszarki do mięs i farszów zależy od tego, jak często będziemy po nie sięgać i jaką ilość składników będziemy ze sobą w niej łączyć. W restauracjach i barach, które w menu mają dania z mięsa mielonego lub ręcznie robione wędliny, być może wystarczy mieszarka ręczna. Należy wziąć pod uwagę, ile chcemy przeznaczyć czasu na mieszanie mięsa – jeżeli czynność tę musimy wykonywać codziennie przez kilka godzin to lepiej jednak zaopatrzyć nasz lokal w wersję elektryczną tego urządzenia. Zaletą ręcznych miesiarek jest możliwość ustawienia ich w dowolnym miejscu kuchni – można postawić je niezależnie od źródła prądu.  

Mieszarka do mięsa elektryczna jest niezastąpionym urządzeniem w firmach produkujących wyroby mięsne. Mieszarki na prąd pozwalają szybko i dokładnie połączyć składniki potrawy, są  także łatwe w obsłudze. Dzięki nim pracownicy lokalu mogą przygotować więcej wędlin lub kotletów w krótszym czasie. Duże mieszarki do mięsa zajmują sporo miejsca i wymagają dostępu do źródła zasilania. Są jednak wyposażone w kółka, dzięki którym można je łatwo przesunąć.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz