Kręciołki drożdżowe z parmezanem i pietruszką

Minimum składników, maksimum smaku! Tak mogłabym podsumować te drożdżowe bułeczki z natką i parmezanem.

Jeżeli jesteście fanami drożdżowych smaków, zachęcam do przygotowania takich kręciołków. Sam kształt możecie wybrać dowolny. Ten konkretny, wybrany przeze mnie, kojarzył się mojemu mężowi w sprośny sposób, więc nie musi to być właśnie ten 😉 Ja chciałam po prostu zrobić coś innego 😉 Dodam też, że ciężko było mi opisać sposób przygotowania. Mam nadzieję, że jeśli zechcecie zrobić właśnie ten kształt, pomocne okażą się zdjęcia z przygotowań krok po kroku.

Same bułeczki wyszły tak dobre, zwłaszcza zaserwowane z sosem czosnkowym, że nie byłam w stanie sprawdzić jak smakują następnego dnia, czy choćby po przestudzeniu. Wszystkie zniknęły błyskawicznie.

Wykorzystałam ciasto drożdżowe z przepisu na pizzowe świderki i taki też kształt możecie wybrać do swoich kręciołków.

Ciasto:

  • 400 g mąki pszennej (u mnie typ 00, do pizzy)
  • 7 g suchych drożdży instant
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/3 łyżeczki soli
  • 2 łyżki oleju
  • 250-300 ml ciepłej wody

Dodatkowo:

  • około 40 g masła
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 5-6 łyżek tartego parmezanu
  • zioła prowansalskie

Do dużej miski przesiewamy mąkę z solą. Dodajemy cukier oraz drożdże. Wlewamy ciepłą wodę i mieszamy składniki do połączenia. Wyrabiamy. Po chwili wlewamy olej. Wyrabiamy dalej, aż do uzyskania gładkiego, elastycznego ciasta.

Odstawiamy je, przykryte ściereczką, na około 1,5-2 godziny, do wyrośnięcia.


Wyrośnięte ciasto wałkujemy na duży płat. Powierzchnię ciasta smarujemy rozpuszczonym masłem. Oprószamy ziołami prowansalskimi, posiekaną natką pietruszki oraz tartym parmezanem. 1/3 część ciasta składamy do środka. Smarujemy masłem. Do środka składamy drugą część ciasta (przykrywamy tę posmarowaną przed chwilą masłem). Delikatnie dociskamy lub lekko wałkujemy.

Powstałe ciasto kroimy na paseczki i zwijamy wokół własnej osi (powstaną kręciołki/świderki) LUB tak jak ja, kroimy na prostokąty o szerokości około 5-6 cm. Każdy z nich dodatkowo nacinamy przez środek, pozostawiając u góry kilka cm w całości (zobacz zdjęcia poniżej). Powstałe dwa mniejsze kawałki skręcamy kilkukrotnie wokół własnej osi, po czym łączymy ze sobą końcówki. Drugi koniec ciasta (ten nie przecięty) spłaszczamy, nadając mu lekko ostry kształt.

Ciasto dodatkowo można posmarować pozostałym masłem.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 210 stopni na około 15 minut (do przyrumienienia).

Podajemy z sosem czosnkowym.