Paszteciki z pieczarkami

5 min read
paszteciki z pieczarkami

Poznaj paszteciki z pieczarkami, które są mięciutkie i puszyste w środku oraz chrupiące na zewnątrz. Potrawę podaję do czerwonego barszczu lub jako samodzielne danie. Są tak pyszne, że w mgnieniu oka znikają z wigilijnego stołu.

Paszteciki z pieczarkami to szybsza wersja pasztecików z kapustą i grzybami. Potrawa gości na moim wigilijnym stole oraz na imprezie sylwestrowej. To mój smak z dzieciństwa. Kojarzą mi się z beztroskim czasem w świątecznej atmosferze. Paszteciki najlepiej smakują mi oczywiście do barszczu czerwonego. Zobacz jak krok po kroku zrobić paszteciki drożdżowe z pieczarkami.

Paszteciki wykonasz w 2 godziny.
Potrawę upieczesz w 30 minut
.

Paszteciki z pieczarkami – składniki:

Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 320 kcal w 100 g. Dieta wegetariańska.
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Z podanych składników otrzymasz około 20 – 25 bułeczek.

Ciasto drożdżowe:

  • 500 g mąki pszennej
  • 200 ml ciepłego mleka (4/5 szklanki)
  • 30 g świeżych drożdży (12 g drożdży instant)
  • 65 g masła 82 % extra (około 1/3 kostki)
  • 2 jajka (rozmiar L w temperaturze pokojowej)
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli

Farsz:

  • 800 g pieczarek
  • 200 g cebuli (2 nieduże sztuki)
  • sól i pieprz do smaku
  • 2 łyżki ojeju roślinnego lub masła do smażenia

Opcjonalnie do posypania: kminek, sezam lub mak.

na zdjęciu pasztecki z pieczarkami

Sposób wykonania pasztecików z pieczarkami

Do wykonania pasztecików potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, czystej ściereczki kuchennej, patelni, wałka, piekarnika.
Zanim przystąpisz do robienia potrawy, przeczytaj dokładnie cały opis i zaplanuj efektywnie czas pracy w kuchni. Np farsz możemy zrobić wcześniej.

Krok 1 – zaczyn drożdżowy

Do miski przesiewam mąkę. Po środku robię wgłębieni do dna. Wkruszam drożdże, które oprószam cukrem, polewam 3 łyżkami mleka i z kupki zsypuję 2 lub 3 łyżki mąki. Składniki we wgłębieniu delikatnie mieszam. Miskę przykrywam czystą ściereczka kuchenną i odstawiam na 10 – 15 minut. W tym czasie drożdże się uaktywnią i spienią.
Jeśli używasz suchych drożdży instant, to pomiń krok z oczekiwaniem na wyrośnięcie drożdży świeżych.

Krok 2 – wyrabiam ciasto

Na patelni roztapiam pokrojone w kostkę masło i odstawiam do ostudzenia.
Do miski z aktywnymi drożdżami wbijam jajka. Wlewam także pozostałe mleko, dodaję sól i całość mieszam łyżką. Gdy składniki wstępnie się połączą, wlewam roztopione i ostudzone masło.
Następnie wyrabiam ręcznie ciasto przez około 10 – 15 minut do czasu, aż będzie jednolicie gładkie i elastyczne. Musi też dobrze odchodzić od dłoni oraz brzegów miski. Możesz też użyć robota kuchennego z hakami do ciasta drożdżowego. Czas wyrabiania wynosi wówczas 5 – 8 minut.
Miskę z ciastem przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam w ciepłe miejsce na 60 minut. W tym czasie ciasto drożdżowe podwoi swoją objętość.

Krok 3 – przygotowuję farsz

Pieczarki myję i obieram skórkę z kapeluszy. Następnie kroję w kostkę. Pieczarki podczas podsmażania, zmniejszą swoją objętość.
Cebulę obieram z łupinek i także kroję w drobną kostkę.

Na patelni rozgrzewam tłuszcz (olej lub masło) i wrzucam posiekaną cebulkę. Na niedużym ogniu odsmażam i mieszam przez około 3 minuty, aż się zeszkli i będzie miękka.
Następnie wrzucam pokrojone pieczarki. Podsmażam całość na średnim ogniu i co jakiś czas mieszam, aż odparuje woda z pieczarek. Trwa to około 5 – 8 minut.
Farsz oprószam do smaku solą oraz świeżo zmielonym pieprzem czarnym i mieszam. Zdejmuję z palnika i odstawiam do lekkiego ostudzenia.

Przed świętami farsz często robię 1 lub 2 dni wcześniej i przechowuję w lodówce.

Krok 4 – formuję paszteciki

Wyrośnięte ciasto drożdżowe przez chwilę wyrabiam, formuję kulę i kładę na blacie lub stolnicy oprószonej mąką.

Za pomocą wałka z ciasta formuję duży prostokąt o grubości 5 mm. Jeśli masz mało miejsce, to podziel kulę ciasta na 2 części i rozwałkuj 2 placki.

Na placek z ciasta drożdżowego wykładam równomiernie farsz i wyrównuję.

Następnie zwijam ciasno w roladę. Za pomocą ostrego noża kroję w 3 lub 4 cm plastry. Na blaszce piekarnika wykładam papier do pieczenia i układam paszteciki. Możesz je posypać także: makiem, kminkiem lub sezamem. Paszteciki przykrywam czystą ściereczką kuchenna i odstawiam na 15 minut do wyrośnięcia. W tym czasie nagrzewam piekarnik do temperatury 190 stopni C.

Tuż przed pieczeniem, możesz też wysmarować wierzch bułeczek rozbełtanym jajkiem z mlekiem (temperatura pokojowa).

Krok 5 – piekę paszteciki z pieczarkami

Blaszkę z bułeczkami umieszczam na środkowej półce nagrzanego piekarnika. Piekę w temperaturze 190 stopni C przez 20 – 25 minut, aż się zarumienią. Po upieczeniu ostrożnie wyjmuję z piekarnika i układam na kratce do ostudzenia.

Paszteciki z pieczarkami są już gotowe. Smakują rewelacyjnie z czerwonym barszczem. Sprawdź także krokiety z pieczarkami.
Życzę smacznego.

11 thoughts on “Paszteciki z pieczarkami

  1. Kiedyś robiłam na święta takie paszteciki. Potem o nich zapomniałam i kilka świąt odbyło się bez nich. W tym roku chce powrócić do tej tradycji! 🙂 Takie paszteciki to w końcu świetna przekąska między innymi potrawami. Dziękuję Ci za ten przepis!

    1. Oczywiście, że paszteciki możemy zamrozić. ZAraz po zrobieniu i ostudzeniu, paszteciki mrozimy na tacce, aby się nie stykały ze sobą i nie skleiły. Następnie po godzinie, gdy zamarzną, przekłądamy je do worka do zamrażania lub pojemnika.
      W dniu podania wyjmujemy z zamrażalki. Możemy je pozostawić na 2 – 3 godziny, aby odmarzły w temperaturze pokojowej. Lepiej jest jednak zamrożone paszteciki wstawić do nagrzanego piekarnika i podgrzać przez około 10 minut w temperaturze 100 stopni C.

    1. Uzupełniłam w przepisie o kaloryczności. PAszteciki z pieczarkami mają około 320 kcal w 100 g. Jeden paszteciki to około 110 kcal.

  2. Czy wystarczy 10 minut na odgrzanie zamrożonych pasztecików w temperaturze tylko 100 stopni, gdzieś czytałam, że musi być piekarnik nagrzany do 190 stopni i 20 minut, to jak to jest naprawdę? Czy Twoj sposób jest sprawdzony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *