Warto koniecznie sprawdzić jak smakuje jedno z moich ulubionych ciasto – ciasto piernik. Z mojego przepisu piernik wychodzi bardzo wilgotny, puszyste i przepełniony przyprawami korzennymi. Piernik możecie upiec i podawać od razu po upieczeniu.

Jest kilka wersji piernika, możemy przygotować zwykły tradycyjny piernik, albo piernik staropolski, jednak chyba najczęściej spotyka się piernik przekładamy powidłami śliwkowymi. W przypadku piernika polewa nie jest niezbędna.

Możecie to ciasto piernikowe wykorzystać również do na przykład przygotowania świątecznych muffinek, które udekorujecie bakaliami.

Ja najbardziej w przygotowaniu piernika lubię ten aromat, zapach korzennych przypraw, które rozchodzą się po całym domu podczas jego pieczenia. Przyprawę do piernika można przygotować samemu w domu, albo skorzystać z gotowych, które dostaniemy w sklepach.

Zawsze sprawdzam ich skład, zanim kupię, bo zależy mi wyłącznie na przyprawach, a nie innych ulepszaczach, które są czasem dodawane.

Tak jak wspomniałem wcześniej są różne rodzaje piernika, tym razem przygotowałem wersję klasyczną. Nie będę jej przekładał powidłami śliwkowymi. Przepis na piernik staropolski znajdziesz w innym moim wpisie. Tam będzie już klasyczna wersja tego ciasta.

Domowy piernik
Domowy piernik

Piernik składniki

  • 300g mąki
  • 250 ml mleka
  • 100g masła
  • 125g cukru
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka sody
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 2 łyżki powideł śliwkowych
  • 3 łyżki przyprawy do piernika
  • 1 łyżka kakao
  • 2 jajka

Polewa czekoladowa składniki

  • 100g mlecznej czekolady
  • 100 gorzkiej czekolady
  • 1 łyżka śmietany
  • 2 łyżka mleka

W tym przepisie używam klasycznej keksówki o wymiarach 30×11 cm. Jeśli macie ochotę możecie polać piernik polewą z czekolady, albo ewentualnie przełożyć go powidłami śliwkowymi.

Piernik przepis

W rondelku roztapiamy masło. Uważajmy aby go nie zagotować. Następnie dodajemy miód oraz powidła. Jeśli nie macie powideł śliwkowych możecie zastąpić je na przykład dżemem śliwkowym albo dżemem z czarnej porzeczki, lub aronii. Dodajemy również kakao, cukier i przyprawę do piernika. Wszystko mieszamy, ale nie gotujemy. Miód powinien się rozpuścić.

Mleko powinno być w temperaturze pokojowej. Jeśli jest wyjęte prosto z lodówki to możecie je podgrzać na kuchence.

Do miski przesiewamy mąkę wraz z sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia. Wlewamy masę z przyprawami oraz mleko. Dodajemy też jajka. Polecam najpierw wybić je do miseczki, aby przypadkiem nie wpadły nam do środka skorupki, albo abyśmy nie dodali popsutego jajka.

Mieszamy ciasto. Ja używam do tego miksera. Ale mieszam na wolnych obrotach, tak aby wszystkie składniki się dobrze wymieszały. Ciasto na piernik nie jest bardzo gęste.

Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia i przelewamy do środka masę piernikową. Piekarnik nagrzewamy do 170 st. C i wkładamy do nagrzanego już piekarnika ciasto. Ja piekę w opcji góra- dół. Ciasto pieczemy około 45 minut, to tak zwanego suchego patyczka. Otwórzcie piekarnik i wbijcie do środka długą wykałaczkę, jak nie będzie na niej ciasta to znaczy, że piernik jest upieczony. Po upieczeniu zostawiamy jeszcze go przez kilka minut w uchylonym piekarniku.

Tego ciasta nie można piec „za długo”, bowiem może się zbytnio wysuszyć. Piernik studzimy na kratce i zaraz po przestudzeniu jest gotowy do jedzenia. Teraz możecie go również polać polewą czekoladową i udekorować bakaliami.

Polewa czekoladowa przepis

Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej, dodajemy mleko, śmietanę i całość mieszamy. Ciasto dekorujemy gorącą czekoladą. Tak przygotowana polewa bardzo szybko zastyga.

Jeśli zdecydowaliście się na dekorację ciasta bakaliami to obsypujemy je, jak jeszcze czekolada nie zastygła.

Piernik
Piernik

Smacznego!