Wpadnijcie do nas na kawę, czyli jak zorganizować mały poczęstunek

Nawet szybka kawa z przyjaciółmi nie musi oznaczać picia kawy z fusami (kawy po turecku). Nie musisz też sięgać po kawę rozpuszczalną, by w kilka chwil przygotować gorący napój dla gości. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, by móc na co dzień delektować się wyśmienitym smakiem kawy. Odpowiednio wybrany sprzęt do parzenia kawy to inwestycja na długie lata. Zobacz, co warto mieć w domu.

Jaką kawę przyrządzić dla gości?

Choć kawa zajmuje ważne miejsce w życiu Polaków, nie da się wyróżnić jednego rodzaju, który lubią wszyscy. Na przykład grono zwolenników kawy rozpuszczalnej, choć z biegiem lat coraz mniej liczne, niechętnie pije kawę zaparzoną ze zmielonych ziaren. Dlatego, jeśli zapraszasz gości na kawę, dobrze jest wcześniej dyskretnie zorientować się, jaki typ kawy lubią oni najbardziej. Dzięki temu nie dojdzie do niezręcznych sytuacji, kiedy przygotowana przez nas kawa zostanie wypita na siłę, tylko z poczucia obowiązku. 

Jak zaparzyć smaczną kawę?

By uzyskać pyszny napar, nie musimy uciekać się do metod niczym z etiopskiej ceremonii parzenia kawy. Na szczęście są sposoby szybsze i prostsze. Każdy miłośnik kawy ma swój ulubiony sposób parzenia jej ziaren. Ekspres ciśnieniowy, kawiarka, french press, ekspres czy zaparzacz przelewowy to tylko kilka z najpopularniejszych przyrządów i urządzeń do parzenia kawy. Każdy z nich pozwala uzyskać na tyle smaczny napój, by móc bez obaw podjąć nim gości. Zanim zdecydujesz się na zakup któregokolwiek z tych urządzeń, warto dowiedzieć się nieco więcej o sposobie ich działania oraz o właściwościach kawy, którą uzyskamy podczas używania każdego z nich:

  • Kawiarka — jeśli chcesz poczuć się jak podczas wycieczki do Włoch, koniecznie zaopatrz się w to narzędzie do parzenia kawy! Przygotowany za pomocą kawiarki napar jest ciemny, mocny i intensywny w smaku — zatem postawi na nogi Ciebie i Twoich gości nawet w najbardziej pochmurny dzień. Warto wiedzieć, że obecnie można znaleźć kawiarki przystosowane do używania ich na kuchenkach indukcyjnych. Wcześniej nie było to proste, jednak od jakiegoś już czasu bez problemu można kupić modele, które nadają się do użytkowania na różnych typach kuchenek, w tym właśnie na indukcji np.: https://duka.com/pl/kawa-i-herbata/ekspresy-kawiarki-i-zaparzacze-do-kawy
  • French press, zwany też zaparzaczem tłokowym, to kolejna tańsza alternatywa dla ekspresów do kawy. Przygotowanie kawy za jego pomocą jest banalnie proste. Do french pressa należy wsypać odpowiednią ilość zmielonej kawy, zalać ją gorącą wodą i zostawić na kilka minut. Po zaparzeniu część kawy opadnie na dno french pressa, a pozostałe fusy oddzielimy od naparu za pomocą tłoku, który należy wcisnąć powolnym ruchem. Zaparzacz tłokowy ułatwia przygotowanie kawy wyrazistej w smaku, której moc reguluje się ilością wsypanych zmielonych ziaren. Zaletą kawy z french pressa jest wygoda i szybkość przygotowania naparu. Gdy kawa „się robi”, Ty możesz spokojnie rozmawiać z gośćmi i cieszyć się ich obecnością. 
  • Ekspres ciśnieniowy — przepuszcza przez zmielone ziarna kawy gorącą wodę pod ciśnieniem. Stosowane w ekspresach ciśnieniowych filtry sprawiają, że fusy nie przedostają się do przygotowywanego naparu. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest mocna i aromatyczna.
  • Ekspres przelewowy — tańsza alternatywa dla ekspresów ciśnieniowych, która pozwala na przygotowanie smacznej kawy. W sklepach znajdziemy wersje z młynkiem oraz bez młynka (wówczas musimy zaopatrzyć się w oddzielne urządzenie lub kupować wyłącznie kawę mieloną, która z reguły jest mniej aromatyczna niż ziarnista). Działanie ekspresu przelewowego jest proste: podgrzewa on wodę do odpowiedniej temperatury, a następnie przelewa ją przez zmieloną kawę, która znajduje się w specjalnym pojemniczku wyściełanym filtrem. Kawa przecieka przez filtr do dzbanka i dzięki temu otrzymujemy aromatyczny napar bez fusów.
  • Zaparzacz przelewowy, czyli dripper, działa na podobnej zasadzie jak ekspres przelewowy. Aby przyrządzić delikatną, ale niezwykle aromatyczną kawę poza dripperem potrzebujesz też dzbanka (kubka lub filiżanki, jeśli przygotowujesz napar tylko dla jednej osoby) i filtrów do ekspresu. Pamiętaj, by do przygotowania kawy za pomocą drippera wybrać ziarna jasno palone i grubo zmielone. Wodę należy wlać powoli kolistymi ruchami i zaczekać aż napar przefiltruje się przez dripper.

W czym podajemy kawę?

Podczas podejmowania gości kawą, warto zadbać nie tylko o smak naparu, ale też o odpowiedni sposób jego podania. Jeśli spotkanie jest oficjalne, to najlepiej jest zdecydować się na filiżanki na spodeczkach. To rozwiązanie najbardziej klasyczne i eleganckie, szczególnie w przypadku podawania czarnej kawy.

Modne w ostatnich czasach szklanki z podwójnym dnem są doskonałym pomysłem na podanie kawy podczas mniej formalnych spotkań. Szklanki z podwójnym dnem długo utrzymują temperaturę napoju, zatem sprawdzą się szczególnie dobrze podczas niespiesznego popołudniowego picia kawy z przyjaciółmi.

Najmniej eleganckim sposobem podania kawy jest przelanie naparu do kubków. Choć nie jest to rozwiązanie z klasą, jest to za to rozwiązanie wskazujące na przyjacielski czy wręcz rodzinny charakter spotkania.

Co podać do kawy?

Ostatnią ważną kwestią jest to, co podać do kawy. Jeśli spotkanie ma formalny charakter, możesz z powodzeniem umieścić na spodeczku filiżanki kruche ciastko. Słodkości można też rozłożyć na paterze i postawić ją w miejscu, do którego będą miały dostęp wszystkie osoby biorące udział w spotkaniu.

W przypadku kawy z przyjaciółmi czy rodziną, doskonałym pomysłem będzie podanie domowego ciasta. Jeśli jednak Twoje zdolności kulinarne na to nie pozwalają, to możesz odwiedzić pobliską cukiernię i wybrać odpowiednie słodkości.

Kawa z przyjaciółmi — minimum wysiłku, maksimum radości!

Jak widzisz, przygotowanie kawy podczas spotkania z przyjaciółmi nie musi być trudne. Odpowiednie akcesoria i urządzenia do parzenia kawy znacznie ułatwiają sprawne przygotowanie napojów. Jak najmniejszy nakład pracy podczas parzenia kawy jest szczególnie ważny, gdyż dzięki temu nie tracimy cennego czasu spotkania.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz