Pomysły na mięsne dania obiadowe

Potrawy obiadowe z mięsem w roli głównej to coś, co bezdyskusyjnie mięsożercy lubią najbardziej! Nieskończona ilość pomysłów na obiad pozwala na przygotowywanie często tego samego, ulubionego rodzaju mięsa w wielu różnorakich odsłonach. Zaczynając od tradycyjnego schabowego, poprzez łatwe w przygotowaniu smażone kotlety i duszone w tajemnym sosie klopsiki, aż do wymyślnych zawijańców, rolad i zapiekanych mięs, na miarę domowego Master Chefa. Dania mięsne mimo, iż często na pierwszy rzut oka przepis wydaje się być skomplikowany, czy zawiły, są niezwykle szybkim i prostym sposobem na zapełnienie brzucha i wywołanie uśmiechu na twarzy w wyniku wykwintnej konsumpcji.

Devolay – czyli obowiązkowy gość rodzinnych spotkań

Zawijane kotlety devolay stworzone przy wykorzystaniu piersi z kurczaka, to klasyczna potrawa, której nie może zabraknąć na żadnej rodzinnej uroczystości. Ów potrawa króluje na stołach podczas każdego wesela, komunii, chrzcin i wszelakich pozostałych zjazdów pokoleniowych. Tradycyjna wersja to ta, zawierająca w środku masło i pietruszkę. Oczywiście wypełnienie ów kotleta możemy zmieniać wedle potrzeb i upodobań. Doskonale, jako środek mięsa devolay sprawdzi się ogórek konserwowy, papryka, czy nawet pieczarki w duecie z serem. osuszone płaty z piersi kurczaka, należy oprószyć z obu stron pieprzem oraz solą, a następnie wypełnić pożądane wypełnienie i zwinąć go, tworząc tym sposobem mięsne ruloniki.

Tak powstałą konstrukcję obtoczyć kolejno w mące, jajku i bułce tartej, po czym umieścić na rozgrzanej wcześniej patelni, wypełnionej olejem. Gdy mięso się zarumieni, winno się zmniejszyć ogień i dusić je pod przykryciem przez około 30 minut, co pozwoli na wydobycie smaku i głębi aromatu przypraw użytych w trakcie zwijania naszego dzieła zwanego devolay. Podawanie go w towarzystwie ziemniaków oprószonych świeżym koperkiem i ulubioną surówką podkreśli smak. Pomysły na obiad, urozmaicające ów mięso to m.in. zamiana ziemniaków na frytki, bądź podanie go w towarzystwie ryżu.

Pulpety w sosie koperkowym – sposób na szybki obiad

Pomysły na obiad, przy użyciu mięsa, to swego rodzaju niekończąca się opowieść. Gdy pragniemy stworzyć coś innego niż devolay, który stanowi klasykę gatunku, możemy pokusić się o zarówno smaczne i szybkie pulpety w sosie. Taki szybki obiad pozwoli uzupełnić zapotrzebowanie kaloryczne, nawet najbardziej zabieganym osobom. W przygotowanym bulionie warzywnym gotujemy sformułowane i podsmażone wcześniej na patelni pulpety, przez około 15 minut. Po tym czasie należy przyrządzić ekspresowy sos koperkowy, składający się ze 150 ml śmietanki kremówki, 1 ząbka czosnku zgniecionego w drobna maź, 2 łyżeczkami koperku i pieprzu oraz soli dołączonych wedle osobistych preferencji.

Kompozycję tą łączymy z 1 łyżką mąki pszennej i wlewamy na patelnię. Wszystko gotujemy na małym ogniu, pamiętając o sporadycznym mieszaniu, aż do momentu zgęstnienia sosu. Gdy ulegnie on redukcji i stanie się gęsty, dorzucamy do niego wyjęte z bulionu pulpety. Po złączeniu produktów, mięso podajemy w towarzystwie ziemniaków i gotowanej marchewki – to gwarantuje nam obiad jak u babci! Atutem ów potrawy jest jej praktyczność i możliwość ugotowania obiadu z wyprzedzeniem na kilka dni. Dodatkowo, pulpeciki dzięki niewielkim rozmiarom zmieszczą się do każdego lunch boxa, dzięki czemu możemy zabrać je do pracy, szkoły, czy na uczelnie jako formę szybkiej i zdrowej przekąski.

Gulasz wołowy sposobem na obiad w węgierskim stylu

Bogracz węgierski, to świetna opcja na mięsny posiłek w momencie, gdy kończą już nam się pomysły na obiad z wykorzystaniem tradycyjnie gotowanych ziemniaków. To danie jednogarnkowe, które zachwyci podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy. W pierwszej kolejności podsmażamy wędzony boczek ze słoniną i czekamy, aż ta się wytopi. Następnie dołączamy cebulę i smażymy wszystko przez około 10 minut. Gdy cebula ulegnie zeszkleniu, możemy dodać podsmażoną wcześniej na oddzielnej patelni wołowinę, bądź inne wybrane przez nas kawałki mięsa. 

Do tej kompozycji dodajemy pokrojone ząbki czosnku i ulubione przyprawy, w tym w szczególności liście laurowe i ziele angielskie. Wymieszane składniki należy gotować na małym ogniu przez około godzinę, tak, aby Bogracz jedynie lekko „mrugał” na gazie. Po tymże czasie winno się dolać do potrawy około szklankę wody i dorzucić paprykę mieloną w towarzystwie pieprzu ziołowego i majeranku. Po około 30 minutach czas dodać do garnka pokrojoną w kostkę/plastry świeżą paprykę czerwoną i około pół kilo ziemniaków. W momencie, kiedy ziemniaki zmiękną, trzeba dodać koncentrat pomidorowy i gotować wszystko przez około 10 minut. Po wszystkim można skontrolować poziom smaku i ostrości dania, oraz ewentualnie przyprawić by było bardziej ogniste.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz