Szybkie ciasto dyniowe

4 min read
szybkie ciasto dyniowe

Najlepszy przepis na szybkie ciasto dyniowe, które uda się każdemu. Kusi smakiem oraz zapachem i bardzo szybko znika z talerza. Jest naprawdę bardzo dobre. Zobacz jak w prosty i szybki sposób w 5 krokach zrobić ciasto z dyni. Podpowiem także, jaką wybrać dynię.

Jesień to idealny czas na dyniowe przysmaki. Pomysły na wykorzystanie tego warzywa w kuchni są naprawdę różne. Ja postanowiłam zrobić ciasto z dynią. Przyznam, że nie jestem fanką dyni. Do przepisu na ciasto podchodziłam bardzo sceptycznie, ale muszę przyznać, że bardzo miło się zaskoczyłam.
Ciasto jest bardzo proste w przygotowaniu. Wyszło pyszne, delikatne, nie za słodkie, po prostu idealne. Polecam upieczenie cista i gwarantuje, że przepis zostanie z Tobą na zawsze.

Ciasto dyniowe – składniki:

Szklanka ma pojemność 250 ml.
Podane składniki są na okrągłą tortownicę o średnicy 22 cm lub kwadratową o boku 20 cm.
Kaloryczność 290 kcal w 100 g.

  • 2 szklanki dyni* startej na drobnych oczkach (350 g)
  • 2 jajka (rozmiar L)
  • 1/2 szklanki oleju roślinnego (125 ml)
  • 1 szklanka cukru (220 g)
  • 2 szklanki mąki pszennej tortowej (320 g)
  • 2 łyżeczki sody
  • pół łyżeczki cynamonu
  • pół łyżeczki gałki muszkatołowej (opcjonalnie)
  • szczypta soli

Lukier:

  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżka mleka lub soku z cytryny

*Jaką wybrać dynię do ciasta. Najlepsze będą deserowe odmiany np Muscat, Hokkaido lub piżmowa. Dynia zwyczajna też się nada, ale jej miąższ jest mniej pomarańczowy i wyczuwalny w smaku.

ciasto z dyni w tle pomarańczowa dynia

Sposób wykonania szybkiego ciasta z dyni

Do przygotowania ciasta dyniowego potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, miksera, foremki o średnicy 22 cm i piekarnika.

Krok 1. Przygotowuję foremkę do pieczenia

Używam okrągłej foremki o średnicy 22 cm. Jeśli masz kwadratową, to o boku 20 cm również będzie odpowiednia. Przy większych foremkach ciasto może wyjść zbyt płaskie, wówczas należy podwoić składniki.

Krok 2. Przygotowuję dynię

Dynię obieram ze skórki. Pozbawiam oczywiście pestek. Do starcia wykorzystuję tylko twardego miąższu. Na małych oczkach tarki do warzyw ścieram 2 szklanki dyni. Ewentualny nadmiar soku z dyni odsączam i wylewam.

Krok 3. Miksuję składniki na ciasto w misce

Do miski wbijam jajka i dodaję cukier oraz szczyptę soli. Wszystko miksuję na najwyższych obrotach miksera do momentu, aż jajka z cukrem staną się puszyste. Ubijanie trwa około 5 minut.

Gdy jajka będą puszyste, dodaję olej i mąkę wymieszaną z sodą. Wszystko chwilkę miksuję na średnich obrotach i odkładam mikser, ponieważ dalej ciasto będę mieszać łyżką. Do ciasta dodaję przetartą i odsączoną dynię, pół łyżeczki cynamonu i pół łyżeczki gałki muszkatołowej. Gałkę możemy pominąć, jeśli za nią nie przepadamy. Wszystko mieszam bardzo dokładnie łyżką.

składniki na ciasto z dynii


PS. Do masy ciasta możesz też tak jak ja, dodać garść posiekanych orzechów włoskich lub laskowych i całość wymieszać łyżką.

Krok 4. Piekę ciasto z dyni

Do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia przekładam masę ciasta. Następnie wyrównuję także powierzchnię za pomocą łyżki.

masa ciasta dyniowego w tortownicy

Ciasto wkładam do nagrzanego piekarnika do temperatury 170 stopni C. Piekę przez 50 minut w 170 stopniach z termoobiegiem. Czas pieczenia zależy przede wszystkim od piekarnika. Najlepiej pod koniec pieczenia wykonać test suchego patyczka. Do tego wystarczy nam zwykły patyczek do szaszłyków. Jeśli po wbiciu i wyjęciu z ciasta, patyczek jest suchy, ciasto jest gotowe. Jeśli natomiast jest wilgotny, musimy wydłużyć czas pieczenia.

Po upieczeniu, ciasto wyjmuję z blaszki i studzę.

proste ciasto marchewkowe na dużą blachę

Koniecznie sprawdź także:

proste ciasto marchewkowe na dużą blachę.

Krok 5. Przygotowuję lukier

lukier cytrynowy

W miseczce ucieram cukier puder z sokiem z cytryny. Musi powstać gęsta konsystencja, podobna do konsystencji gęstego jogurtu. Lukier wylewam na jeszcze ciepłe, lecz nie gorące ciasto. Możesz dodatkowo posypać posiekanymi orzechami, migdałami lub specjalną posypką.

dwie porcje ciasta z dynii

Drobno posiekane orzechy możemy również dodać do środka ciasta. Będzie to garść orzechów np. włoskich lub laskowych.

Życzę smacznego!

14 thoughts on “Szybkie ciasto dyniowe

    1. Ciasto z dynii jest typowo sezonowe, więc u mnie dynia jest starta na surowo. Nie wiem czy wyjdzie z pulpu upieczonej dynii. Proszę spróować i napisać 🙂

    1. W tym przypadku nie możemy użyć proszku do pieczenia. Soda jest około 3 razy silniejsza od proszku. Taka ilość proszku zepsułaby smak ciasta.

  1. Zrobiłam to ciasto z mąkami bezglutenowymi i też wyszło! Oryginalne w smaku, ale rodzinie smakowało 🙂

    __ania-gotuje.pl:
    🥰

    1. Pani Aniu pisze Pani o soli do ubijania białek a w przepisie jajka są całe ucierane z cukrem . To zrobić żółtka z cukrem a białka osobno czy całe . Pozdrawiam serdecznie Iwona 🙂

    2. Już poprawiłam przejęzyczenie w składnikach. Proszę zrobić tak jak w opisie, czyli bez oddzielnego ubijania białek i żółtek. Oba przypadki byłyby poprawne, ale więc pracy przy ubijaniu oddzielnie białek. Ciasto i tak nie byłoby puszyste od tego procesu. Pozdrawiam 🙂

    1. Obstawiam, że to wina głównego składnika dyni. Czy użyłaś odmiany Muscat, Hokkaido lub piżmowa? Inne są wyczuwalne w smaku, tak jak napisałam przy składnikach.

  2. Dzień dobry Aniu. Jak zwykle przepis rewelacyjny. Upiekłam z podwójnej porcji na duuuużej blasze i znika jeszcze ciepłe. Puszyste, mięciutkie, wilgotne, pychotka. Dziękuję za ten przepis (jeszcze jedna dynia w piwnicy czeka).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *