Jesień „wita” – co należy zmienić w swoich nawykach żywieniowych?

Jesień już zagościła. Trzeba przyznać, że dosyć szybko. Ale z drugiej strony chyba już wiele osób miało zwyczajnie dość tylko upałów. Jasne, że wysoka temperatura jest fajna, ale taka do 30 stopni Celsjusza, bo 37 stopni to już zdecydowanie za dużo. O ile latem możemy nieco pofolgować sobie z dietą (może nie tyle możemy, co robimy) tak jesienią dieta powinna być już odpowiednio zbilansowana. Co więc należy zmienić w swoich nawykach żywieniowych?

Więcej białka w diecie

Jesienią jest chłodno, a to oznacza, że organizm zużywa zdecydowanie więcej energii, by się ogrzać. A w związku z tym do diety trzeba wprowadzić nieco więcej białka. Jednak myli się ten kto uważa, że należy jeść więc zdecydowanie więcej mięsa. Nic bardziej mylnego, bo świetnym źródłem białka są rośliny strączkowe. Możemy Wam polecić choćby białą fasolę. Warto z niej przygotować choćby smaczne placki. Wystarcz tylko ugotować 20 dag fasoli, a gdy już będzie miękka zbledować ją, następnie dodać jedno jajko, szczyptę soli, oraz 4 łyżki bułki tartej. Z masy formujemy placuszki, które pieczemy w piekarniku, w temperaturze 180 stopni przez 20 minut. Ich smak jest wręcz obłędny.

Dużo warzyw i owoców

Zasadniczo dieta letnia niewiele różni się od jesiennej. W przypadku każdej pory roku należy zdrowo się odżywiać. Przede wszystkim w diecie nie powinno zabraknąć dużej ilości warzyw. Możecie je jeść w formie grillowanej czy też gotowanej, a nawet pieczonej. Warto też przygotowywać warzywne dania na parze. Pamiętajcie, że ilość warzyw np. podczas obiadu powinna zajmować 75% miejsca na talerzu. Wbrew panującym mitom, dieta jesienią nie musi być bardziej mięsna czy obfitować w większe ilości choćby tłustych zup. Dieta musi być natomiast zbilansowana. Nie może w niej zabraknąć także owoców, tym bardziej, że są one źródłem tak wielu witamin. Oczywiście warto stawiać na cytrusy, ale też na jeden niepozorny owoc, który jest naprawdę istną bombą witaminową i tutaj mamy na myśli kiwi. Oprócz dużej ilości witaminy C (kiwi ma jej znacznie więcej niż cytrusy) zawiera też witaminę K i E, a także potas, magnez i kwas foliowy. Kiwi pomaga w obniżaniu złego cholesterolu oraz zbyt wysokiego ciśnienia krwi, a przy tym dobrze smakuje. Pamiętajcie też o tym, że jesienią nie można spożywać zbyt ciężkich dań, bo zwyczajnie będziecie czuć się ciągle zmęczeni. Dania mogą być lekkie i pożywne zarazem. Należy też wykorzystać dary jesieni, a jest ich sporo. Gruszki, jabłka, dynie czy grzyby. Są one zdrowe i smaczne. Właśnie z tych składników, które są pozornie niepasujące do siebie, możecie przygotować zupę zdrowia. Jabłka, gruszki i dynie kroimy na kawałki, najlepiej kostki i pieczemy w piekarniku przez 10 minut w temperaturze 180 stopni. Dzień wcześniej zalewamy grzyby np. borowiki zimną wodą. Następnego dnia oczyszczamy je, kroimy w kostkę i gotujemy w warzywnym bulionie pod przykryciem przez 2 godziny. Gdy są już miękkie dodajemy nasze jabłka, dynię i gruszki i całość mieszamy. Doprawiamy imbirem i kurkumą, a na koniec dodajemy kilka łyżek śmietany roślinnej. Gwarantujemy, że taka zupa jest wyjątkowo smaczna, ale i zdrowa.

A gdy nie masz czasu na gotowanie

Jeżeli pracujecie dużo i zwyczajnie nie macie czasu na gotowanie nie oznacza to wcale, że możecie odżywiać się jedzeniem śmieciowym. Nic bardziej mylnego. Na szczęście jest jeszcze jedna całkiem dobra opcja i tutaj mamy na myśli dietę pudełkową. To świetna opcja dla zapracowanych, ale też dla osób, którym nie chce się spędzać czasu na gotowaniu. Swoją drogą lepiej nieco wolnego czasu wykorzystać choćby na aktywności fizyczne. Każdy obiad z dowozem minutaosiem.pl jest właściwie zbilansowany i przygotowany na bazie najlepszej jakości produktów.

Nadal często i z umiarem

Codziennie należy dbać o swoją higienę posiłków. Oznacza to , że nie należy się objadać. Trzeba jeść powoli i dokładnie przeżuwać. Podczas posiłków nie należy korzystać ze smartfona, ani też oglądać tv. Jedzeniem powinno się delektować. Do tego trzeba jeść częściej i mniejsze porcje. Jeżeli nadal jesteście głodni, to sięgnijcie po marchewkę czy seler naciowy. Są pożywne i zdrowe, a przy tym niskokaloryczne.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz