Nalewka ratafia wieloowocowa

Nalewka ratafia wieloowocowa

Najlepsza domowa nalewka z różnych gatunków owoców. 

Nalewka ratafia wieloowocowa to słodka nalewka z różnych gatunków owoców sezonowych. Dlatego staropolska ratafia często określana jest jako sezonówka lub nalewka sezonowa. Najlepszy przepis na ratafię wymaga nieco cierpliwości, ponieważ do tej słodkiej nalewki wieloowocowej, owoce dodawane w kolejności dojrzewania. Przygotowanie nalewki ratafia zaczynamy, kiedy pojawiają się truskawki, a kończymy późną jesienią. Potrzebny też będzie rozcieńczony wodą spirytus, cukier i bardzo duży słoik. Wieloowocowa nalewka ratafia jest dość słodka i niemal za każdym razem ma inny smak, który jest uzależniony od proporcji i stopnia dojrzałości owoców. Jednak ratafię można też przygotować w wersji wytrawnej pomijając cukier lub zmniejszając jego ilość.

nalewka-ratafia-wieloowocowa
Ratafia czyli nalewka z różnych gatunków owoców uważana jest za królową nalewek staropolskich.
 

Nalewka ratafia wieloowocowa

  • po 200-300 gramów owoców dodawanych w kolejności dojrzewania
    • truskawki, 
    • maliny, 
    • jeżyny, 
    • czerwone porzeczki,
    • czarne porzeczki, 
    • mirabelki,
    • wiśnie, 
    • śliwki węgierki,
    • Jabłka Grójeckie oczyszczone z pestek i pokrojone na średniej wielkości kawałki
    • twarde gruszki np. Konferencja, oczyszczone z pestek i pokrojone na średniej wielkości kawałki
  • po około 2-3 łyżki cukru na każdą warstwę owoców 
  • około 1,5 litra spirytusu
  • 450 ml wody
  • opcjonalnie 1 laska cynamonu, 2-3 goździki, kilka migdałów. 

Kupując cynamon zwróć uwagę na kraj pochodzenia. Najlepszy jest cynamon cejloński, opisałam to kilka lat temu w artykule Jak rozróżnić dobry i zły cynamon. Cynamon cejloński jest dostępny m.in. w sklepie Kuchnie Świata

Nalewka wieloowocowa ratafia przepis

1. Spirytus rozcieńcz wodą do około 70%, wystarczy wymieszać 1 litr spirytusu z 300 ml wody.

2. Do dużego słoja włóż umyte owoce, jako pierwsze zazwyczaj są to truskawki.  Zasyp je 2-3 łyżkami cukru i wlej rozcieńczony spirytus, tak aby owoce były całkowicie zakryte. Zakręć słój i odstaw w jasne miejsce. Raz dziennie potrząśnij słojem, aby cukier się rozpuścił.

3. W miarę dojrzewania kolejnych gatunków owoców dodawaj je do słoja, zasypuj 2-3 łyżkami cukru i dolewaj rozcieńczony spirytus, tak aby zakrywał owoce.

4. Nalewka ratafia wieloowocowa będzie gotowa do rozlania do butelek po około 2 miesiącach, od dodania ostatnich owoców. Jeśli jest zbyt słaba lub za mało słodka, możesz przed rozlaniem do butelek dodać nieco spirytusu lub cukru. Najlepiej przecedzić ratafię 2 razy przez kilkukrotnie złożoną gazę lub filtr do kawy. 

5. Rozlaną do butelek nalewkę ratafia odstaw na minimum miesiąc w chłodne, ciemne miejsce. Ratafia najlepiej smakuje po roku leżakowania.

Udostępnij przepis

Spodobał Ci się przepis na nalewkę ratafia ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
nalewka-ratafia-wieloowocowa

Z jakich owoców zrobić ratafię

Do przygotowania ratafii najlepsze są owoce miękkie, dodawane w kolejności dojrzewania: truskawki, czarne jagody, poziomki, wiśnie i czereśnie bez pestek, porzeczki czerwone i czarne, maliny, jeżyny, śliwki węgierki. Czasem także dodaje się połówki moreli i pokrojone na mniejsze kawałki jabłka i gruszki. Wszystko zależy od tego do jakich owoców mamy dostęp. Można też dodać migdały i rodzynki oraz korzenne przyprawy, takie jak cynamon czy goździki.

Co to jest ratafia

Nalewka ratafia wieloowocowa to słodka nalewka z różnych gatunków owoców, której przygotowanie można zacząć już wiosną, kiedy pojawiają się pierwsze truskawki. Ostatnie owoce - jabłka, gruszki i śliwki dodajemy późną jesienią. Nazwa ratafia  pochodzi od toastu wygłaszanego przez Kreolów pochodzenia francuskiego - „Rata fiat!” (niech będzie zgoda). W Polsce popularna jest też nazwa tutti frutti albo sezonówka. Klasyczny przepis na ratafię staropolską polega na układaniu owoców warstwami, przesypywaniu ich cukrem i zalewaniu spirytusem rozcieńczonym wodą do 70%. W okolicach Łodzi słynna jest ratafia z Eufeminowa (gmina Rogów). Pierwotnie, zgodnie z recepturą, do nalewki ratafia dolewano araku, który aromatyzował nalewkę dodając jej szlachetności. Obecnie zamiast araku często dodawany jest rum.  To nawiązanie do bawarskiego rumptofa. Słowo rumtopf w dosłownym tłumaczeniu oznacza garnek z rumem. Przygotowuje się go od wiosny, kiedy pojawiają się pierwsze owoce, do Bożego Narodzenia, zasypując kolejne warstwy owoców cukrem i zalewając 54% rumem, najczęściej austriackim Stroh. 

Ratafia nie jest wyłącznie polska specjalnością. Popularna jest zwłaszcza w Hiszpanii, Francji i Włoszech. Mieszkańcy północnych rejonów Katalonii organizują targi, na których odbywają się degustacje ratafii, a przepis na nalewkę ratafía przekazywany jest z ojca na syna. W Aragonii ratafia jest przyrządzana przynajmniej od XVIII wieku, ale pod nazwą „retacía”.

nalewka-ratafia-wieloowocowa
Nalewka ratafia wieloowocowa.

Komentarze

  1. Słyszałam o tej nalewce wieloowocowej, ale nie miałam okazji jej próbować. Warto zabrać się za nią, póki truskawki jeszcze są :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: