Blog posts

Sos winegret do sałatki

Sos winegret do sałatki

Porady, Sałatki i surówki, Sosy

Domowy sos winegret, to prosty w przygotowaniu dodatek do warzywnej sałatki oraz wielu innych dań. Podstawowy przepis na francuski sos winegret, to według różnych źródeł jedna część octu lub innego kwaśnego dodatku zmieszane z dwiema lub trzema częściami oleju. Do prawidłowego zmierzenia proporcji wystarczy użyć na przykład łyżki lub naczynia z podziałką do odmierzania mililitrów. Dobry sos vinaigrette, to doskonała równowaga zdrowego tłuszczu, świeżych ziół oraz lekkiej kwasowości. W zależności od wersji, sos winegret może być również idealnym dodatkiem do surówki z białej lub młodej kapusty, owoców morza oraz niektórych mięs. Z naszego przepisu dowiesz się jak zrobić łatwy sos winegret w wersji bez musztardy, ale też w wariancie z Dijon oraz miodem. Zapraszamy!

Sos winegret


Sos winegret do sałatki 

Składniki: 

  • oliwa z oliwek (lub inny olej): 1/2 szklanki
  • ocet sherry, balsamiczny lub jabłkowy (opcjonalnie sok z cytryny): 1/4 szklanki
  • sól i świeżo zmielony pieprz do smaku
  • starty lub drobno posiekany ząbek czosnku: 1 szt.
  • starta lub drobno posiekana szalotka: 1 szt.
  • zioła (tymianek, rozmaryn, natka pietruszki, estragon)

Sos winegret do sałatki


Sos winegret – przepis  

Jaka oliwa do sosu winegret? Do przygotowania sosu winegret użyj smacznego i dobrej jakości oleju. Najlepsza będzie oczywiście oryginalna oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, za której smakiem jednak nie wszyscy jednak przepadają. Dlatego zamiennie możesz użyć oleju rzepakowego, z pestek winogron, ale również oleju z awokado lub innego, który masz w szafce. Co ważne, warto uważać na oleje o intensywnym smaku, jak na przykład niektóre oleje orzechowe. Można bardzo łatwo przesadzić z jego aromatem, który przytłoczy smak naszej warzywnej sałatki. Jeśli chcesz użyć mocno aromatyzowanego oleju, połącz go w proporcji pół na pół z łagodniejszym w smaku olejem.

Najlepszy ocet do sosu winegret. Ponownie wystarczy wybrać ocet, który nam najlepiej smakuje. Z pewnością nie sprawdzi się klasyczny, biały ocet, który jest zbyt mocny i zbyt cierpki. Najlepszym wyborem będzie ocet sherry, ocet z białego lub czerwonego wina, ocet jabłkowy lub balsamiczny. Jeśli nie tolerujesz octu, użyj świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki. Jeśli szukasz nowych smaków, możesz wykorzystać również inne rodzaje octu.

Jakie przyprawy do sosu winegret? Bazą sosu są ocet oraz oliwa. Te dwa składniki wymagają jednak wsparcia, aby wydobyć z nich smaki i aromaty. Podstawowymi dodatkami będą oczywiście sól oraz świeżo zmielony pieprz. Idealnie sprawdzą się świeże zioła jak bazylia, estragon oraz natka pietruszki. Co więcej, dressing możesz również wzbogacić zmielonym czosnkiem, cebulą szalotką oraz dodatkiem miodu lub musztardy.

Kolejność przygotowania sosu winegret. Z odpowiedniego połączenia oleju oraz octu, tak, aby sos winegret się nie rozwarstwiał, powinna powstać emulsja. Możemy ją zrobić na trzy sposoby. Pierwszy i najprostszy, to ubić składniki w miseczce przy pomocy widelca lub trzepaczki. Kolejny sposób, to wymieszanie składników w słoiku oraz trzeci, przygotowanie sosu w blenderze.

Sos winegret – jak zrobić?

W średniej wielkości misce wymieszaj ocet, sól, pieprz oraz zioła. Następnie energicznie ubijając miotełką powoli wlewaj olej. Mieszaj tak, aby powstała emulsja. Najskuteczniej ubijesz składniki tzw. ruchem ósemkowym. Na koniec dodaj czosnek oraz szalotkę. W razie potrzeby dopraw jeszcze przyprawami. Najlepszy sposób na sprawdzenie smaku sosu, to zamoczenie w nim na przykład kawałka sałaty i spróbowanie. Naszym zdaniem stosunek oleju do octu w proporcji 2:1 jest

Ile czasu można przechowywać domowy sos winegret? Sos przechowujemy w lodówce maksymalnie do 5 dni.

Jeszcze jedno, o czym warto pamiętać. Sos który przygotujemy, nie będzie idealnie stabilny i po pewnym czasie się rozwarstwi. Dlatego sos polecamy trzymać w zakręcanym słoiczku. Dzięki temu wystarczy, że wstrząśniesz nim kilka razy, a składniki ponownie się połączą.

Przed dodaniem sosu do sałatki, warto dokładnie osuszyć wszystkie warzywa. Jeśli będzie na nich wilgoć, skutecznie odepchnie i rozwodni nasz winegret.

Sos winegret z miodem i musztardą

Różne rodzaje sosu winegret sprawiają, że ten pyszny dressing można idealnie dopasować do dań, których smak zamierzamy nim wzbogacić. I tak jeśli chcesz przygotować sos winegret na bazie musztardy, uwzględnij w podanych składnikach 1 łyżeczkę musztardy Dijon oraz 1 – 2 łyżeczki miodu. Składniki dodaj do pozostałych podczas mieszania. Dijon oraz miód nie tylko dodadzą smaku, podkreślą ostrość octu, ale również w pewnym stopniu ustabilizują sos, dzięki czemu na dłużej pozostanie emulsją.

Sos do sałatki 

Warto pamiętać, że uniwersalny winegret, który nie będzie przeznaczony stricte do sałatek śródziemnomorskich, najlepiej przygotować na neutralnym w smaku oleju. Dzięki temu okaże się wszechstronnym dodatkiem nie tylko do sałatek, do pieczonych warzyw, a także jako aromatyczna marynata na przykład do kurczaka. Z pewnością wszyscy zauważą różnicę w smaku, gdy przyrządzimy go samodzielnie. Domowa wersja jest pyszna i świeża. Bez dodatku zagęszczaczy i sztucznych aromatów.

Domowy winegret 

Oryginalny słodko kwaśny sos winegret do sałatki, to kwintesencja prostych, domowych smaków. Słodki i kwaśny to smaki przeciwstawne, zbyt duża ilość jednego z nich przytłoczy drugi. Dlatego tylko właściwa kombinacja sprawi, że sos będzie idealny i doskonale uzupełni smaki domowych sałatek. Z sosem pysznie będzie smakować sałatka nicejska, aromatyczna sałatka z pieczonym burakiem i fetą, a także sałatka z pomidorów i cebuli. Świetnie sprawdzi się też do surówki w 10 minut oraz do sałatki ziemniaczanej do grilla bez majonezu.

Życzymy smacznego!

Sos winegret

Napisz komentarz