Jak zadbać o garnek emaliowany?

Naczynia emaliowane od kilku lat ponownie wracają do łask.

Niegdyś kojarzone z najtańszymi i najprostszymi do zdobycia garnkami, teraz stały się jednymi z najbardziej pożądanych garnków.

Emalia to bezpieczna powłoka dla alergików, osób starszych oraz dzieci. Wszystko dzięki temu,że szklista powłoka jest wolna od ołowiu, kadmu
i BPA, nie wchodzi w reakcję z żywnością i nie wydziela szkodliwych substancji. Dodatkowo naczynia emaliowane nie wpływają w żaden sposób na smak i zapach potraw, bez problemu możemy przechowywać w nich jedzenie. Aby jednak właściwości garnków emaliowanych utrzymywały się długie lata, należy o naczynia zadbać!

Jak gotować w naczyniach emaliowanych?

Istnieje kilka podstawowych zasad, jakie ułatwią korzystanie
z naczyń z powłoką emaliowaną.Garnki emaliowane są wykonane ze stali pokrytej emalią, które doskonale przewodzą ciepło, w związku z czym nie potrzebują być podgrzewane przed rozpoczęciem smażenia lub gotowania.

Co więcej, grzanie naczynia może okazać się dla niego niezwykle szkodliwe.

Podobne niebezpieczeństwo zachodzi, kiedy narażamy emalię na szok termiczny. Szklista powłoka emaliowana doskonale znosi bardzo wysokie, jak i niskie temperatury, jednak nie należy prosto z kuchenki wkładać jej pod lodowatą wodę lub przeciwnie – po wyjęciu z lodówki od razu kłaść na ogień.

Do użytkowania naczyń emaliowanych stanowczo odradzane są wszystkie stalowe przybory kuchenne:
sztućce, łopatki, druciane myjki.
Zamiast tego dobrym zamiennikiem będą akcesoria silikonowe lub drewniane.

To banalna rada, jednak należy postarać się unikać przypaleń.
Zawsze lepiej dolać nieco zbyt dużo wody do naczynia niż za mało i zamieszać kilka razy za dużo, aniżeli za mało. To nie tylko ogromna korzyść dla garnka, ale i oszczędność czasu jaki poświęcimy na czyszczenie.
Ostatnim ważnym punktem, jest nie odkładanie mycia na później. Pomimo że się nie chce, z korzyścią dla Ciebie i dla garnka będzie, jeśli umyjesz naczynie zanim żywność przyschnie do dna.

Zasady pielęgnowania garnków emaliowanych

1. Używaj miękkich gąbek i delikatnych środków myjących.
2. Nigdy nie sięgaj po szczotki druciane lub ocet.
3. W przypadku poważniejszych zabrudzeń zalej naczynie gorącą wodą i pozostaw do odmoczenia.
4. Doskonałą pomocą do mycia garnków emaliowanych jest również sól kuchenna, soda
oczyszczona i kwasek cytrynowy.

Zobacz garnki emailowane w naczynia.olkusz.pl

Chociaż wszystkie garnki będące w sprzedaży są dopuszczone do kontaktu z żywnością, niektóre można uznać za bardziej lub mniej bezpieczne. Wyjątkowo bezpiecznymi dla zdrowia naczyniami są garnki emaliowane! Emalia to powłoka znacznie wyróżniająca się na tle innych. Warto dowiedzieć się, czemu zawdzięczamy niezwykłe właściwości powłoki emaliowanej.

Bezpieczeństwo naczyń emaliowanych

Powłoka emaliowana jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Emalia jest niczym szkło: nie wydziela szkodliwych substancji i nie wchodzi w reakcję z żywnością. Powłoka emaliowana jest wolna
od kadmu, ołowiu i BPA. Co za tym wszystkim idzie, to naczynia idealne do gotowania dla alergików
i dzieci.

Higieniczność naczyń emaliowanych

Garnki emaliowane mają szczelną strukturę, bez jakichkolwiek mikroszczelin, w których mogłyby zagnieździć się bakterie. Dodatkowo gładka i jednolita powłoka jest bardzo łatwa do utrzymania
w czystości – do jej umycia wystarczy miękka gąbka i delikatny środek myjący.

To nie koniec zalet

Naczynia emaliowane mają jeszcze więcej zalet! Są wysoce odporne na wysokie i niskie temperatury oraz kwaśne potrawy, których nie zaleca się robić w naczyniach stalowych. W dodatku w garnkach z powłoką emaliowana możesz bezpiecznie przechowywać potrawy. Nie wchłaniają one zapachów i nie wpływają na smak potraw. W garnku emaliowanym przygotujesz jedzenie, podasz na stół, a następnie resztę możesz spokojnie odłożyć do lodówki.

Nie zapomnij o pielęgnacji

O każde naczynie trzeba dbać, tak jest również z emalią. Podczas gotowania w naczyniach emaliowanych korzystaj z drewnianych lub silikonowych przyborów kuchennych, które nie uszkodzą naczynia. Podobnie przy myciu naczyń, nie używaj drucianych szczoteczek – jest to zbędne i może całkowicie zniszczyć garnek. Ważne także, aby nie narażać emalii na szok termiczny. Doskonale znosi ona co prawda bardzo wysokie i niskie temperatury, jednak można ją łatwo uszkodzić, kładąc garnek prosto z lodówki na ogień, lub od razu po zdjęciu kuchenki zalewając lodowatą wodą.

Ważna jest jakość!

Można by pomyśleć, że najtańszy garnek emaliowany z dyskontu będzie lepszy od wszystkich innych naczyń… Absolutnie nie! Bardzo ważna jest jakość naczynia. Garnek powinien być wykonany
z dostatecznie grubej blachy i pokryty przynajmniej dwoma warstwami emalii. Wewnątrz naczynia nie może być żadnych odprysków, w uszkodzonym naczyniu emaliowanym nie należy już gotować. Sprawdzone, dobrej jakości garnki emaliowane znajdą Państwo w sklepie internetowym naczynia.olkusz.pl.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Popularne posty