Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Żurek staropolski

Żurek staropolski

Żurek staropolski to bardzo prosta do zrobienia i super pyszna zupa, którą gorąco polecam ugotować na Wielkanoc. Przepis zawiera tylko najważniejsze składniki, a żurek wychodzi idealny. 

- na zakwasie żytnim
- z białą kiełbasą i z boczkiem 
- do podania z jajkiem na twardo

Czas przygotowania: 1 godzina
Liczba porcji: około 2 litry zupy

Kaloryczność kcal: 115 w 100 ml zupy

Składniki

  • 1 litr domowego bulionu warzywnego
  • 300 - 500 ml zakwasu żytniego do żurku
  • 3 kiełbasy białe parzone Naturrino Sokołów [zobacz]
  • 350 g boczku surowego wędzonego
  • 1 łyżka tartego chrzanu
  • 1 ząbek czosnku - 5 g
  • 3 łyżki śmietanki kremówki 30 % lub 36 % - można pominąć
  • przyprawy: 1 łyżka majeranku; 2 ziarna ziela angielskiego; 1 listek laurowy
  • do podania: jajka na twardo oraz natka pietruszki

Żurek staropolski

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Do ugotowania żurku staropolskiego z podanej przeze mnie ilości składników wybierz garnek o pojemności około 3 litrów. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 2000 ml żurku z białą kiełbasą. Podczas liczenia kalorii nie uwzględniłam dodatków typu: jajka na twardo, czy pieczywo. Zanim zaczniesz szykować zupę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

WAŻNE: Aby zrobić żurek staropolski należy ugotować wcześniej bulion warzywny. Zazwyczaj gotuję go sobie dzień wcześniej lub tego samego dnia z rana i przelewam do dużego słoika lub do miski. Bulion do żurku szykuję z kilku warzyw, bez dodatku ziół. Na tarce ścieram: kawałek bulwy selera, korzeń pietruszki, obraną marchew. Dodaję kawałek pora i wlewam 1,5 litra wody. Całość gotuję godzinę. Bulion przecedzam i po przestudzeniu odkładam do lodówki lub od razu używam do zrobienia żurku. Powinno wyjść minimum 1000 ml wywaru. 

Żurek staropolski, 1

Żurek staropolski przepis

Do żurku staropolskiego daję kiełbasę białą parzoną Naturrino Sokołów. Dostaniesz ją w sieciach handlowych i sklepach Sokołów. To bardzo dobrej jakości kiełbasa szykowana w naturalnym jelicie, przygotowana w 94% z mięsa wieprzowego. Kiełbasa biała Naturrino Sokołów nie zawiera sztucznych konserwantów, fosforanów i glutaminianu sodu. Swój smak zawdzięcza m.in. dodatkowi takich przypraw, jak: pieprz biały, majeranek i czosnek. W opakowaniu znajduje się pięć kiełbas. Do żurku potrzebuję użyć trzy kiełbasy o łącznej wadze około 330 gramów. Pozostałe kiełbasy odkładam do upieczenia np. z ziemniakami i podaję jako osobne danie. 

Żurek staropolski, 2

Kawałek surowego, wędzonego boczku bez skóry o wadze około 350 gramów pokrój w drobną kostkę. Boczek podsmażaj kilka minut (u mnie w garnku, w którym będę szykować cały żurek), aż tłuszcz się wytopi i  mięso lekko zarumieni. Po około 5-10 minutach do garnka dołóż też białe kiełbasy, które należy wcześniej pokroić w plasterki o grubości do 1 cm. Całość podsmażaj przez następne pięć minut.
Żurek staropolski, 3

Po tym czasie do garnka wlej przygotowany wcześniej litr gorącego bulionu warzywnego (może go być też odrobinę więcej). Dodaj łyżkę majeranku, dwa ziarna ziela angielskiego, listek laurowy oraz cały, obrany ząbek czosnku. Zamieszaj zawartość garnka i przykryj go przykrywką. Żurek gotuj na małej mocy palnika przez 10 minut. 
Żurek staropolski, 4

Po 10  minutach gotowania, do żurku staropolskiego dodaj łyżkę tartego chrzanu. Wlej również zakwas żytni do żurku. Polecam skorzystać z mojego przepisu na zakwas na żurek. Możesz też kupić gotowy zakwas w butelce. Osobiście bardzo lubię, gdy żurek wychodzi gęsty i kwaśny. Jeśli jednak gotujesz go po raz pierwszy lub też wolisz delikatniejsze zupy, to na początek zalecam wlać do garnka 300 ml zakwasu. Po zagotowaniu sprawdź konsystencję oraz smak żurku. Być może taka ilość zakwasu będzie dla Ciebie wystarczająca. Żurek staropolski gotuj na minimalnej mocy palnika, bez przykrycia przez około dwie minuty. Powinien w tym czasie ładnie zgęstnieć. 

Porada: Zanim wlejesz zakwas do garnka, koniecznie wymieszaj mąkę z zakwasem na jednolity, mętny płyn. Jeśli Twój zakwas jest po otwarciu lekko gazowany, to nic się nie martw. To całkiem naturalne. 
Żurek staropolski, 5

Na samym końcu dodaj do żurku do trzech łyżek śmietanki kremówki 30 % lub 36%. Takiej śmietanki nie trzeba wcześniej hartować. Jeśli wolisz użyć kwaśnej śmietany 18%, to pamiętaj by do szklanki odlać trochę wrzącego żurku. Wywar wymieszaj ze śmietaną i ponownie wlej do żurku. Żurek staropolski zamieszaj i wyłącz. Śmietanę można też śmiało pominąć. 

Żurek staropolski polecam podać z jajkami ugotowanymi na twardo lub twarogiem typu krajanka. Bardzo dobrze smakuje również z ciemnym pieczywem pieczonym na zakwasie oraz z podanymi osobno ziemniakami tłuczonymi okraszonymi podsmażoną na rumiano cebulką.

Żurek staropolski, 6

Żurek staropolski, 7

Żurek staropolski można śmiało podgrzewać ponownie przed podaniem. Mała moc palnika, w garnku pod przykrywką. Żurek jest gęsty, zatem idealnie sprawdzi się też do podawania go w chlebie.

Wpis zawiera lokowanie produktu.
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (639 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Żurek staropolski

Na Wigilię gotuję żur wigilijny z suszonymi grzybami, zaś na Wielkanoc albo barszcz na zakwasie z mąki pszennej albo żurek staropolski, śląski lub klasyczny. Żurek wielkanocny szykuję na kilka sposobów. Żurek śląski powstaje u mnie z dodatkiem podsmażonej kiełbasy śląskiej oraz większą ilością wędzonek i suszonym grzybkiem. Bardzo często dodaję jeszcze ziemniaki, ale mam też przepis na żurek z ziemniakami. Tym razem chciałam pokazać moim Czytelnikom jak robię żurek staropolski. To żurek staropolski z białą kiełbasą i surowym boczkiem wędzonym. Żurek staropolski powstaje na lekkim wywarze warzywnym z niewielką ilością składników. Mój przepis na żurek staropolski jest naprawdę bardzo prosty. Nie dodaję do niego dodatkowych warzyw oraz suszonych grzybów. Jest to jednak żurek z dodatkiem chrzanu tartego oraz z niewielką ilością śmietanki kremówki, którą dodaję na sam koniec szykowania żurku staropolskiego. Dodatek śmietanki nie jest jednak niezbędny i można ją śmiało pominąć. Jak szykuję na Wielkanoc żurek staropolski, to zazwyczaj na stole pojawia się też u mnie pyszna pieczeń rzymska z jajkiem. Na Wielkanoc sprawdzi się też pyszna i delikatna galaretka drobiowa z warzywami. Ciekawą, tradycyjną zupą jest wodzianka z chleba i wrzątku. Zupa zalewajka z kiełbasą i ziemniakami, to również super pyszna propozycja na obiad. Fantastyczną i super kwaśną zupą jest kwaśnica na żeberkach, którą polecam ugotować. 

Żurek staropolski przepis

Mój żurek staropolski ma przyjemny ostro kwaśny smak. Nie dodaję do niego za dużo chrzanu. Wystarczy jedna łyżka, by żurek staropolski smakował idealnie. Żurek staropolski szykuję oczywiście na zakwasie żytnim do żuru i żurku. Na litr bulionu plus dodatki daję aż 500 ml zakwasu. Uwielbiam bowiem kwaśny i gęsty żurek staropolski. Jeśli szykujecie swój żurek staropolski p raz pierwszy, to warto na początek dodać tylko 300 m l żuru i po zagotowaniu sprawdzić, czy taki smak i konsystencja są dla Was idealne. Nie każdy bowiem lubi tak mocne i gęste zupy. Spotkałam się już z tym, że wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy daję się samą wodę z butelki, czyli płyn, czy też również zebraną na dnie mąkę. Jak najbardziej do garnka dodajemy całość razem z mąką. Zawsze zalecam bardzo dokładnie wymieszać zawartość butelki czy słoika i dopiero taki jednolity płyn wlewać do żurku. To dzięki mące żytniej żurek staropolski, czy też każdy inny żurek gęstnieje. Nie martwcie się też jeśli Was zakwas będzie trochę "gazował". To również całkiem normalny proces. Zapraszam zatem po mój ulubiony i sprawdzony przepis na pyszny żurek staropolski z białą kiełbasą