Babka na oleju

Babka na oleju

Wielkanocna babka na oleju to idealny przepis dla tych, którzy chcą mieć pewność, że na ich świątecznym stole znajdzie się pyszne ciasto. Jej przygotowanie jest zaskakująco proste i poradzi sobie z nim każdy, nawet mało doświadczony kucharz. Co bardzo ważne, ciasto wychodzi wyjątkowo puszyste, delikatne i wilgotne, a na dodatek bardzo długo utrzymuje świeżość.

Jeśli w twoim repertuarze ma się znaleźć tylko jeden przepis na babkę, niech to będzie ten – uniwersalny, szybki i łatwy do modyfikacji.

Co symbolizuje babka na wielkanocnym stole?

Kusząca smakiem i zapachem babka to obowiązkowy element na każdym, wielkanocnym stole. Podobnie jak większość tradycyjnych, świątecznych potraw, także i to ciasto ma ukrytą symbolikę.

Jego kształt ma przywoływać na myśl obszerne, ludowe suknie zakładane dawniej przez gospodynie na specjalne okazje. Dodatkowo, babka symbolizuje bogactwo, zaradność oraz nieprzeciętne umiejętności przygotowujących je kucharek. Właśnie z tego powodu ważnym jest, aby do świątecznego koszyczka trafiło ciasto, przygotowane przez nas samodzielnie, a nie to zgarnięte ze sklepowej półki.

Dlaczego do babki dodaje się olej?

Każdy chce, aby przygotowana przez niego babka pięknie wyrosła, była wilgotna i delikatna. Jak osiągnąć taki efekt? Otóż należy sięgnąć po sekretny składnik, jakim jest olej rzepakowy.

To właśnie dzięki niemu, ciasto bardzo łatwo się wyrabia i porcjuje. Dodatek ten zmniejsza również ryzyko przywarcia ciasta do foremki. Ponieważ tłuszcz ułatwia napowietrzenie ciasta i zatrzymanie w nim wilgoci, po upieczeniu babka na oleju ma bardzo lekką konsystencję, jest miękka i zdecydowanie dłużej zachowuje świeżość.

Warto również pamiętać, że babka na oleju to chyba jeden z najprostszych przepisów na to wielkanocne ciasto – znacznie łatwiejszy niż chociażby popularna babka drożdżowa. Udaje się za każdym razem, dlatego szczególnie polecam go wszystkim początkujących kucharzom i kucharkom, którzy niezbyt pewnie czują się przygotowując ciasta.

Jaki olej do babki wybrać?

Jak pewnie możecie się domyśleć, olej olejowi nie jest równy. Na sklepowych półkach znajdziecie ich mnóstwo. Który więc wybrać? W mojej kuchni najczęściej gości olej rzepakowy, który świetnie sprawdza się w przygotowywaniu nie tylko wytrawnych dań, ale jak pokazuje poniższy przepis, nadaje się również do ciast i deserów.

Warto również pamiętać, że ten rodzaj oleju cechuje się wysoką zawartością jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wyjątkowo zdrowych (i potrzebnych w naszej diecie) kwasów omega-3 i 6 – silnych przeciwutleniaczy, które zmniejszają poziom złego cholesterolu oraz pomagają usuwać z organizmu szkodliwe wolne rodniki.

Dlaczego babka na oleju a nie na maśle?

No właśnie? To pytanie słyszę bardzo często. W końcu mogłoby się wydawać, że masło jest jednym z najbardziej oczywistych wyborów jeśli chodzi o przygotowywanie ciast.

Warto pamiętać, że wypieki na oleju wychodzą równie dobrze, a ich przygotowanie jest znacznie prostsze – zapomnisz o ucieraniu, ogrzewaniu do odpowiedniej temperatury itp.. Co więcej., olej znacznie lepiej od masła znosi wysokie temperatury, dzięki czemu mimo podgrzewania wciąż zachowuje swoje walory odżywcze. Dodatkowo, olej rzepakowy ma neutralny smak, co pozwala zabłysnąć także innym składnikom, zwłaszcza tym o delikatnym aromacie.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że olej to po prostu tańszy i łatwiej dostępny składnik, który niemal każdy ma w kuchni. Tak więc jeśli nagle najdzie cię ochota na coś słodkiego, prosty przepis na ciasto na oleju z pewnością będzie twoim przyjacielem.

Kiedy upiec babkę wielkanocną?

Babka na oleju to tak prosty przepis, że jego wykonanie zajmie ci zaledwie kilkanaście minut. Z tego względu można przygotować ją właściwie na ostatnią chwilę czyli np. w Wielką Sobotę.

Ponieważ ciasto długo zachowuje świeżość (zwłaszcza gdy nie jest napoczęte), pieczenie możesz też zaplanować nawet 2-3 dni wcześniej. W takim wypadku warto zadbać o to, aby babka była przechowywana w odpowiednich warunkach – nie musisz wkładać jej do lodówki, ale dobrze będzie umieścić ją pod kloszem lub owinąć szczelnie folią spożywczą. Dekorowanie zostaw na ostatnią chwilę.

Jak udekorować babkę?

Aby babka pięknie prezentowała się na świątecznym stole, możesz puścić wodze fantazji przy dekorowaniu ciasta. Polej ją równomiernie gęstym lukrem lub polewą czekoladową. Dla ciekawszego efektu możesz zabarwić je przy pomocy barwników spożywczych. Dodatkowo, możesz ozdobić ciasto cukrowymi ozdobami, czekoladowymi jajkami lub kolorowymi posypkami. Jeśli się spieszysz, możesz po prostu oprószyć ciasto cukrem pudrem przesianym przez sitko.

Babka na oleju
Babka na oleju – prosty przepis na Wielkanoc

Babka na oleju – przepis

Składniki: Babka na oleju

na foremkę do babki o średnicy 23 cm (pojemność ok. 2l)

Ciasto:

  • 3 duże jajka
  • 115 g drobnego cukru
  • 140 ml oleju rzepakowego (ok. 135 g)
  • 170 g mąki pszennej
  • 60 g mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • skórka otarta z 1 dużej pomarańczy
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • łyżeczka pasty waniliowej

Dodatkowo:

Przepis na lukier do babki

Babka na oleju – jak zrobić?

Do misy miksera wbij jajka oraz dodaj do nich cukier. Całość ubijaj na wysokich obrotach przez około 4-5 minut, do momentu uzyskania jasnej, gęstej i puszystej masy.

Następnie, nie przerywając miksowania, zacznij dodawać do jajek cienką strużką olej rzepakowy. Miksuj przez kolejnych kilka minut, aby wszystkie składniki bardzo dobrze się połączyły, masa stała się jednolita i zgęstniała.

Kiedy jajka będą dobrze ubite razem z olejem, możesz dodać do nich skórkę otartą z cytryny i pomarańczy, proszek do pieczenia, pastę waniliową oraz przesiane przez sitko oba rodzaje mąki. Ponownie wymieszaj masę, tak aby wszystkie składniki dobrze się połączyły.

Gdy będziesz mieć pewność, że w masie nie ma żadnych grudek, przelej ją do formy do babki wysmarowanej masłem i oprószonej niedużą ilością mąki.

Babka na oleju powinna być pieczona w temperaturze 170 stopni przez około 35 minut – do suchego patyczka. Po upieczeniu, wyjmij babkę z formy, przełóż na paterę i udekoruj lukrem, cukrem pudrem lub czekoladą. Możesz również sięgnąć po kolorowe posypki lub cukrowe kwiaty.

Zobacz też inne przepisy na Wielkanoc:

Zobacz też nowe przepisy:

Wpis sponsorowany. Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.


KOMENTARZE