Liofilizowane owoce – moc wartości odżywczych czy chwyt marketingowy?

Świeże owoce i warzywa dostarczają do organizmu duże ilości witamin i minerałów. Jednak w sezonie jesienno-zimowym dostęp do dobrej jakości owoców czy warzyw jest mocno ograniczony. Odpowiedzią na ten problem może być spożywanie ich w postaci liofilizowanej. 

Przechowywanie owoców występujących sezonowo może przybierać różne postaci. Często zamykane są w słoiki w postaci kompotów czy dżemów. Niektórzy wolą spożywać je w formie mrożonek. Przechowywane są głównie po to, by zimą dostarczyć zarówno walorów smakowych, jak i dobroczynnych właściwości. Alternatywą dla tradycyjnego przechowywania produktów spożywczych jest liofilizacja. Owoce takie jak maliny liofilizowane czy truskawki są coraz bardziej dostępne na sklepowych półkach.

Na czym polega liofilizacja? 

Liofilizacja uznawana jest za najbardziej sprawdzony proces konserwacji żywności. Najważniejszym założeniem tego procesu jest usunięcie wody z zamrożonych owoców lub warzyw poprzez sublimację lodu. W odpowiednich warunkach dochodzi do błyskawicznego zamrożenia owoców. Powstałe w strukturach owocu malutkie kryształki nie uszkadzają go, co pozwala na zachowanie jego naturalnej struktury oraz właściwości. Następnie dochodzi do sublimacji, czyli przejścia lodu do stanu pary z pominięciem stanu ciekłego wody. 

Proces liofilizacji wykorzystywany jest również z innych dziedzinach nauki. Dzięki niemu można suszyć tkanki, materiały biologiczne oraz szczepionki. Proces tan pozwala również na produkcję niektórych leków. 

Liofilizowane owoce – zalety i wady

Przyglądając się metodzie liofilizacji, można stwierdzić, że to metoda wręcz idealna. Ciężko dopatrzeć się więcej wad, poza kosztem przeprowadzenia całego procesu suszenia. 

Wśród zalet należy przede wszystkim wymienić dużą zawartość wartości odżywczych. Liofilizowana malina czy truskawka zawiera w sobie o wiele więcej składników niż owoc przechowywany w słoiku, czy też zamrożony. W trakcie tradycyjnego suszenie następuje duży ubytek witamin, w szczególności witaminy C. Owoce i warzywa poddane liofilizacji wykazują duży zasób związków bioaktywnych. 

Warto zaznaczyć, że proces liofilizacji skutecznie hamuje działalność bakterii oraz enzymów, co pozwala na zachowanie świeżości produktów. Natomiast po dodaniu do nich wody, następuje szybka absorpcja do tkanek, co jeszcze bardziej poprawia walory smakowe. 

Czy liofilizowane owoce są zdrowe? 

Z czystym sumieniem można stwierdzić, że liofilizowane warzywa czy owoce są zdrowe. W małej objętości produktu zachowuje się bogactwo witamin i minerałów. Truskawki liofilizowane mogą być o wiele lepszym wyborem do owsianki niż te tradycyjnie suszone. W przypadku owoców jednak trzeba pamiętać, że ze względu na usunięcie wody, zawartość cukru mocno wzrasta. Dlatego nie można spożywać ich do woli. Jednakże poza cukrem posiadają w sobie dużo witamin oraz błonnik. Poprawia on pracę jelit oraz wpływa pozytywnie na cały układ trawienny. Spożywając jednak większe ilości liofilizowanego pożywienia, należy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz