Ogórki kiszone w kamionce – prosty przepis

Ogórki kiszone w kamionce – prosty przepis

Ogórki kiszone. Mogłabym tu napisać krótko – uwielbiam je! Idealny dodatek do obiadu, niezliczonych sałatek, koreczków i past kanapkowych. Bazowy składnik pysznej, domowej zupy ogórkowej. Pyszny dodatek do tradycyjnej kanapki. Mogłabym tak wymieniać i wymieniać. Ogórki kiszone to składnik, którego u mnie nie może zabraknąć. Pyszne i do tego zdrowe. Czy wiedzieliście, że ogórki kiszone to doskonałe źródło witamin z grupy B, magnezu, potasu, żelazu i wapnia. Dodatkowo są niskokaloryczne. Dlatego warto je włączyć do swojego menu.

Ale jak je przygotować? To naprawdę proste. Wystarczy mieć dobry garnek do kiszenia. Najlepiej dobrej jakości garnek kamionkowy. Taka kamionka raz kupiona będzie nam służyć przez lata nie tylko jako garnek do kiszenia ogórków, ale też np. jako garnek do kiszenia kapusty. W domach naszych babć beczka do kiszenia czy garnek gliniany były niezbędnym wyposażeniem. Warto do tego wrócić. Dobry garnek hermetyczny naprawdę się przyda.

Jak przygotować ogórki kiszone w kamionce?

Przepis na domowe ogórki kiszone jest bardzo prosty. Podawałam go już na blogu. Ale tam wykorzystałam słoiki. Dziś wersja na ogórki przygotowane w kamionce. Garnki do kiszeni są idealne do przygotowania ogórków małosolnych, kiszonych czy kiszonej kapusty. Dlatego warto z nich korzystać.

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych
  • 3 gałązki kopru
  • 5-6 ząbków czosnku
  • 1 łyżeczka rozgniecionych nasion gorczycy
  • 4-5 ziaren ziela angielskiego
  • kawałek korzenia chrzanu około 10 cm + 2 liście chrzanu
  • 3 liście wiśni lub porzeczki
  • 1 łyżka soli kamiennej na 1 litr wody
  • 1 płaska łyżka cukru

Przygotowanie:

Garnek kamionkowy umyć i wytrzeć do sucha.

Chrzan kroimy na małe kawałki. Ząbki czosnku obieramy i kroimy na plasterki.

Ogórki myjemy w wodzie, odcinamy ogonki. Uszkodzone sztuki odrzucamy. Ogórki do kiszenia powinny być twarde, nie uszkodzone.

Ciasno układamy je w naszym garnku do kiszenia, przekładając je pokrojonym czosnkiem, koprem, chrzanem i liśćmi wiśni lub porzeczki.

Teraz czas na wodę. Zagotowujemy ją w dużym garnku. Uwaga! Zasada jest taka, że na każdy 1 litr wody należy dodać 1 łyżkę soli kamiennej. Do gotującej się wody dodajemy sól, cukier, rozgniecioną gorczycę, ziele angielskie i wszystko mieszamy.

Gotową zalewą zalewamy nasze ogórki. Zalewa powinna przykryć ogórki w całości. Garnek przykrywamy talerzykiem (aby ogórki nie wypływały) i obciążamy kamieniem. Przez 4 dni trzymamy w temperaturze pokojowej, potem można przenieść w chłodne miejsce.

Smacznego

*wpis powstał we współpracy

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz